09 Mart 2009, Pazartesi

Kadın İşçi Şenliği’nde dayanışma vurgusu

“Krizde Kadın Dayanışması Ağı” bünyesinde yer alan 9 işçi sendikası ve TAREM tarafından düzenlenen “8 Mart Kadın İşçi Şenliği” cumartesi günü gerçekleşti. Kürsünün ve sahnenin kadın işçiler tarafından kullanıldığı etkinlik, kadınların kriz karşısındaki taleplerine vurgu yapılan ve mücadele çağrılarının yinelendiği anlamlı bir kürsüye dönüştü.

Basın-İş, Birleşik Metal-İş, Dev Sağlık-İş, Deri-İş, Hava-İş, Kristal-İş, Petrol-İş, Tek Gıda-İş, Tez Koop-İş sendikaları ve Toplumsal Araştırma ve Eğitim Merkezi (TAREM) tarafından kurulan “Krizde Kadın Dayanışma Ağı”nın ilk etkinliği olan “Kadın İşçi Şenliği”nde 20 farklı işyerinden kadın işçiler ve pek çok sendikadan kadın temsilciler yer aldılar. Sürmekte olan direnişlerden kadın temsilcilerin de katıldığı şenlikte “Dayanışma” vurgusu öne çıktı.

Çerkezoğlu: Kriz döneminde önce kadınlar işsiz kalıyor

Şenliğin açılış konuşmasını yapan Dev Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu 8 Mart’ın sınıf mücadelesindeki önemine vurgu yaptı. Krizin etkilerini ilk yaşayanların kadınlar olduğunu söyleyen Çerkezoğlu, “Kriz döneminde öncelikli olarak kadın emekçilerin işten çıkartılıyor” diye konuştu. Hükümetin uygulamalarını da konuşmasında eleştiren Çerkezoğlu, kadınların parasız sağlık ve parasız eğitim, ücretsiz kreş ve doğum izni istediklerini söyledi.

"Bağımsız bir ülke, kardeşçe bir dünya"

Çerkezoğlu’nun ardından sözü DİSK Kadın İşçi Komisyonu adına Türkan Enaldı aldı. Emekçi kadınları işlerine, ekmeklerine sahip çıkmaya çağıran Enaldı, sermayenin ülkeyi felakete sürüklediğini, DİSK’li kadın emekçilerinse bunu kabul etmediğini belirtti. “Ülkemizin bağımsız ve dünya halklarıyla kardeşçe yaşadığı bir dünya için varız” diyen Enaldı, Sinter işçilerinin de mücadeleleri zafere ulaşıncaya kadar yanlarında olacaklarını söyledi.

İşçi tiyatrosu

İlk konuşmaların ardından sahne Petrol-İş Sendikası’nda örgütlü Mecaplast işyerindeki işçilerin kurduğu işçi tiyatrosuna bırakıldı. Dario Fo’nun Boyalı Kuş isimli oyununu sergileyen işçiler şenliğe katılan kadınlar tarafından ilgiyle izlendi. Başarıyla sahnelenen oyunun ardından tiyatrocu işçilerin açtıkları ‘Yaşasın 8 Mart. Ulusal, sınıfsal, cinsel sömürüye son!’ pankartı alkışlarla karşılandı.

Krizin bir işçi ailesine etkilerini konu alan sinevizyonun ardından Petrol-İş Bandırma Şubesi Kadın Komisyonu’ndan Şennur İnanoğlu, Ahmen Arif’in ‘Anadolu’ şiirini okudu.

9 dilde kadın türküleri

Tiyatro ve şiirle açılan şenlikte sıra artık müziğe gelmişti ve Bursa Günyüzü Kadın Derneği tarafından kurulan Günyüzü Müzik Topluluğu 9 dilde söyledikleri kadın türkülerini kadın işçilerle paylaştılar.

Direnişteki kadınlar konuştular

İlk müzik dinletisinin ardından sahneye direnişte işyerlerinden kadın temsilciler çıktılar. E-Kart’tan Dilek Sarıgül (Basın-İş), Desa Deri’den Gülhan Akyüz ve Emek Yavuz (Deri-İş), Sinter Metal’den Nejla Öztürk (Birleşik Metal-İş) , ATV- Sabah’tan Perihan Özcan, Arzu Gündüz, Çilem Dalgıç, Özsel Tortop (TGS), Micropress’ten Tülay Nalbant (Sendikasız) konuşmalarında direnişlerindeki güncel gelişmeleri anlatarak, “Direnişe devam” mesajı verdiler. Direnişteki işçilerin ardından söz alan Tekgıda-İş Sendikası İstanbul 4 No’lu Şube üyesi Feryat Gökçen ve Tez Koop-İş Sendikası İstanbul 4 No’lu Şube İşyeri Temsilcisi Meryem Sayıcı da kadınlara sendikalarda örgütlenmesi çağrısında bulundular. “Direne direne kazanacağız” ve “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz” sloganlarıyla karşılanan konuşmalarının ardından söz Petrol-İş Sendikası ve İCEM tarafından Türkiye’de düzenlenecek bir sempozyuma katılmak üzere davet edilen Iraklı Kadın Sendikacılara verildi. Uluslar arası dayanışmanın güzel bir örneğini vererek, kadın işçi şenliğine katılan Iraklı Kadın Sendikacılar, konuşmalarından halkların kader ortaklığına vurgu yaparak, direnen işçi kadınları selamladılar. Iraklı Kadın Sendikacılardan oluşan delegasyonu oluşturan Uluslar arası Kimya, Enerji ve Maden İşçileri Sendikaları Konfederasyonu’ndan Basra Elektrik İşçileri Sendikası Başkanı Haşimiye Muhsin Hüseyin, Dohuk Petrol İşçileri Sendikası Kadın Temsilcisi Leyla Hasan, Petrol İşçileri Sendikası Erbil Şubesi Kadın Komitesi Başkanı Nazenin Tarık Ali, Dayanışma Merkezi Ortadoğu Programı Yöneticisi Heba El Şazli ile ICEM Kadın Bölümü Temsilcisi Carol Bruce pazar günü düzenlenen 8 Mart Kadın Mitingine de katıldılar.

Şenlik, sanatçı Nurcan Eren’in kadın işçilere söylediği şarkılarla sona erdi.

Katılımcılar

Kadın İşçi Şenliği’ne katılan işçi kadınları üyesi oldukları sendikaların kadın ve erkek yöneticileri de yalnız bırakmadı. Deri-İş Sendikası Genel Başkanı Musa Servi, Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, Petrol-İş Sendikası Genel Mali Sekreteri İbrahim Doğangül, DİSK Yönetim Kurulu Üyesi ve Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Eğitim Sekreteri Celalettin Aykanat, Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Örgütlenme Sekreteri Özkan Atar, Deri İş Sendikası Genel Teşkilatlanma Sekreteri Gürsel Menteşe, Petrol-İş Sendikası Bandırma Şube Başkanı Recep Gökdeniz, Tez Koop-İş Sendikası İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Rahim Sarıpolat, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) İstanbul Şube Başkanı Rüya Özkalkan ve şube yöneticileri, Tez Koop-İş Sendikası İstanbul 2 No’lu Şube Başkanı Rabia Özkaraca, Tez Koop-İş Sendikası İstanbul 4 No’lu Şube Sekreteri Hasan Dere ve Yönetim Kurulu üyeleri, Eğitim Sen İstanbul 5 ve 6 No’lu Şubeleri yöneticileri, Petrol-İş Sendikası Bandırma Şubesi Kadın Komisyonu ve TKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Zehra Güner de şenliğe katıldılar. EmekDünyası