02 Nisan 2009, Perşembe

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Yasal Düzenleme Geliyor

Avrupa Konseyi'nde kadına yönelik şiddeti önlemek üzere bir yasal araç oluşturmak üzere çalışan uzmanlar ilk toplantılarını 6-8 Nisan'da Fransa, Strasbourg'da gerçekleştirecek.Bu amaçla oluşturulan uzman komitenin ilk toplantısı 6-8 Nisan'da Strasbourg'da yapılacak. Yasal düzenleme ya da düzenlemelerin 2010'a kadar tamamlanması planlandı.

Kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddetle mücadele ve önleme üzerine çalışan özel komitenin (CAHVIO) ilk toplantısı 2010'a kadar tamamlanması gereken yasal düzenleme ya da düzenlemelerin kapsamını ve referanslarını tartışmak olacak.

Avrupa Konseyi, 2005'te kadınların korunmasına yönelik bir tavsiye kararında "fiziksel, cinsel ve psikolojik şiddetin yanı sıra 'namus' cinayetleri, kadın sünnetini de içeren" kadına yönelik şiddetin yaygın bir sorun olduğunu vurguladı.

2006'da yapılan bir değerlendirmeye göre,

* Kadınların beşte biri ila dörtte biri yetişkin yaşamları boyunca en az bir kez fiziksel şiddete maruz kalıyor. Her 10 kadından en az biri de zor kullanımı da içeren cinsel şiddete maruz kalıyor.
* Kadınlara, en çok eski eşleri/sevgilileri şiddet uyguluyor; bu da kadınların sorunlu bir ilişkiyi bitirdiklerinde yeterince koruma alamadıklarını gösteriyor.
* Aile içi şiddetin topluma faturası çok kabarık. Çalışmalar, bazı ülkelerde yılda 34 milyar avro (yaklaşık 70 milyar TL) olduğunu gösteriyor.

Avrupa Konseyi, hükümetler, yerel yönetimler ve bölgesel ölçekte kadına yönelik şiddete karşı yoğun bir farkındalık yaratma kampanyası yürütmüş, bu çalışma 2008'de sona ermişti.

Yasal bir düzenleme için toplanacak komite, 25-27 Mayıs'ta ikinci kez toplanacak. Türkiye de Konsey'in 47 üyesinden biri. /bianet