09 Mart 2009, Pazartesi

Kadın işçinin güvencesi sendika ve toplusözleşme

E-Kart grevi 265 günü geride bıraktı. Tam 265 gündür yağmura, kara, soğuğa aldırış etmeden fabrika önünde direniyor Basın-İş üyesi işçiler. Yaklaşık bir ay önce sendika üyesi 4 kadın işçinin “üniversite mezunu olmadıkları” gerekçesi ile işten çıkarılması, E-Kart işçilerinin aylardır devam eden mücadelelerine yeni bir ivme kazandırmış.

Günlerdir işe gelir gibi fabrika önüne gelerek direnişi sürdüren E-Kart’ın kadın işçileri, bugünlerde başka türlü bir heyecan yaşadılar. Onlar, hayatlarında ilk kez 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde yapılacak bir eyleme katıldılar. Ve aralarından biri, 8 Mart eyleminde diğer kadınlara seslenerek, mücadelelerine destek istedi.
“Sendikalı olmadan önce yaşamımız işten eve evden işe gelmekti” diyen E-Kart’lı kadın işçiler, direnişin kendilerine çok şey öğrettiğini dile getiriyorlar. Daha düne kadar Dünya Kadınlar Günü olarak bildikleri 8 Mart’ın, sınıfsal karakterini ve emekçi kadın mücadelesindeki yerini sendikaya üye olarak öğrendiklerini ifade eden E-Kart’lı kadınlar, sendikalı olarak işbaşı yapana kadar mücadele etmekte kararlı olduklarını özellikle dile getiriyorlar.

Bir kez karar verdikten sonra...

İşten çıkartılma gerekçelerinin gerçeği yansıtmadığını ifade eden 1.5 yıllık E-Kart işçisi Dilek Sarıgül, “Biz 4 arkadaş kalite kontrol bölümünde çalışıyoruz. Bize gerekçe olarak denildi ki ‘Bu bölümde artık kalite kontrol gözle yapılmayacak, makinelerle yapılacak. Makineleri kullanabilmeniz için de üniversite mezunu olmanız lazım. O nedenle sizinle çalışamayacağız’. Ama gerçek şu ki, bizler sendikadan istifa etmediğimiz için işten atıldık” diye konuştu. Kadın işçilerin sendikaya üye olmasının çok da kolay olmadığını ifade eden Sarıgül, şöyle devam etti: “Biz daha zor karar verdik üye olmaya. Ama bir kez karar verdikten sonra da sendikamıza dört elle sarıldık. Kimi erkek arkadaşlar yalpaladı ama biz yalpalamadık. İşten çıkarılmamıza rağmen aynı kararlılıkla devam ediyoruz. Her gün işe gelir gibi fabrika önüne geliyoruz.”

Çocuğu kapıda kaldı

5 yıldır E-Kart’ta çalışan, iki çocuk annesi Ülkü Kaderli, sendikalı olarak işbaşı yapacaklarına olan inançlarının bir gün olsun eksilmediğini söyledi. Kaderli, işyerinde kadın oldukları için yaşadıkları birçok sorunun sendikalı olarak çalışmaya başladıklarında ortadan kalkacağını dile getirdi. İşyerinde yaşadıkları sıkıntıları anlatan Kaderli’nin hiç unutamadığı anısı, zorla mesaiye kaldığı bir gün oğlunun saatlerce dışarıda kalması: “Fabrikada mesaiye kalmak zorunlu. Kalmıyorum deme şansın yok. İşyerinde kreş de yok. Çocuklara kayınvalidem bakıyor. O gün işi vardı kayınvalidemin. İzin istedim mesaiye kalmamak için vermediler. Oğlum akşam 9’a kadar kapıda kaldı. Ben o gün nasıl çalıştığımı bilmiyorum. Bütün gün ya bir şey olursa diye döndüm durdum. İşte bu haksızlıklar ortadan kalkacak sendika fabrikaya girerse.”

Hamile kadına zorunlu mesai

İşyerinde kadın işçilerin yaşadığı diğer bir haksızlığın da hamilelik dönemlerinde hafif işlerde çalıştırılmamak olduğunu söyleyen Dilek Sarıgül, toplusözleşme ile bu durumun güvence altına alınacağını ifade etti. Onun anlattıkları da kadın işçilerin E-Kart’ta yaşadıklarını gözler önüne seriyor: “Ülkü söyledi, bizde mesaiye kalmak zorunludur. Bu zorunluluk hamile arkadaşlarımız için de geçerlidir. Onların da mesaiye kalmamak gibi bir lüksleri yok. Bir arkadaşımız yaklaşık 7 aylık hamileydi. ‘Mesaiye kalacaksın’ dediler işinden olmamak için kaldı. Tabii dayanamadı o stres ve tempoya. O gün sinir krizi geçirdi fabrikada.”
Kadın işçilerin ayrıca, süt izninin bölünmeden bir gün kullandırılmasını istediklerini, fakat fabrika yönetiminin buna izin vermediğini aktaran Sarıgül, bu durumun da toplusözleşme ile düzenlenebileceğini kaydetti.
Kreş talebinin de kadın işçiler için olmazsa olmaz olduğunu söyleyen Ülkü Kaderli, tüm bu taleplerin hayata geçebilmesi için mücadele ettiklerine dikkat çekti. Kaderli, grevin başarı ile sonuçlanması için dayanışma çağrısında bulundu. Evrensel

Anahtar Sözcükler