15 Haziran 2009, Pazartesi

Altın Koza'yı kadınlar paylaştı

16 dalda 19 ödülün verildiği 16. Altın Koza Film Festivali'nde "Köprüdekiler" ve "11'e 10 Kala" en iyi film olurken, Yılmaz Güney Ödülünü "İki Dil Bir Bavul" kazandı. "Uzak İhtimal" en iyi kadın ve erkek oyuncunun yanı sıra en iyi yönetmen ödülünün de sahibi oldu.16. Altın Koza Film Festivali'nde Aslı Özge'nin yönettiği "Köprüdekiler" ve Pelin Esmer'in "11'e 10 Kala" filmleri "En iyi film" ödülünü paylaştı.

En iyi kadın ve erkek oyuncu ile yönetmen ödülünün "Uzak İhtimal" filmine verildiği gecede Ulusal Yarışmada yer alan bütün filmler ödül aldı.

Güney ödülü "İki Dil Bir Bavul"a

8-14 Haziran tarihleri arasında düzenlenen festivalin ödül töreni dün akşam Adana Merkez Park Amfi Tiyatro'da yapıldı.

Sunuculuğunu Şebnem Dönmez'in yaptığı gecede yönetmen Nuri Bilge Ceylan başkanlığında oyuncu Bulut Aras, yazar ve senarist Füruzan, müzisyen Mazlum Çimen, oyuncu Meltem Cumbul, yönetmen Özcan Alper, oyuncu Özgü Namal, görüntü yönetmeni Uğur İçbak, sinema yazarı ve akademisyen Prof. Dr. Zeynep Tül Akbal Süalp'den oluşan Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Büyük Jürisi 12 film arasından "Büyük Jüri En İyi Film Ödülü" iki filme verdi: "Köprüdekiler" ve "11'e 10 Kala".

Bu yıl ilk kez verilen "Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Ödülü"nü ve "Büyük Jüri Yılmaz Güney Ödülü"nü Orhan Eskiköy ve Özgür Doğan'ın yönettiği "İki Dil Bir Bavul"un kazandığı gecede Görkem Yeltan ve Nadir Sarıbacak "Uzak İhtimal" filmindeki rolleriyle en iyi kadın ve en iyi erkek oyuncu seçildiler. Filmin yönetmeni Mahmut Fazı Coşkun'un da en iyi film seçilmesiyle Uzak İhtimal geceden üç ödülle ayrıldı.

Bir ödül iptal edildi

Jüri, ödüller arasında yer alan "En iyi Stüdyo Ödülü"nü oybirliğiyle iptal etti. Jüri, bu ödülle ilgili yaptığı açıklamada, "Ödülün oybirliğiyle iptal edildiğini. Jürinin bu daldaki ödülü 'saçma' bulduğu, gelecek yıllardaki festivallerde de kaldırılması gerektiğini belirtti.

16 dalda 19 adayın ödül kazandığı gecede ödül alan diğer film ve isimler şöyle:

Adana İzleyici Jürisi En İyi Film Ödülü : Momo-Kızkardeşim (Atalay Taşdiken)
En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü: Özgür Eken (Süt) ve Ercan Özkan (Pus)
En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü: Serdar Yılmaz (Gölgesizler)
En iyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü: Tülin Özen (Vicdan)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü: Mustafa Uzunyılmaz (Momo-Kızkardeşim) ve Osman Sonant (Pandora'nın Kutusu)
Umut Veren Genç Kadın Oyuncu Ödülü: Asiye Dinçsoy (Hayatın Tuzu)
Umut Veren Genç Erkek Oyuncu Ödülü: Melih Selçuk (Süt)
En İyi Senaryo Ödülü: Pelin Esmer (11'e 10 Kala )
En İyi Müzik Ödülü: Nail Yurtsever (Dilber'in Sekiz Günü)
En İyi Kurgu Ödülü: Franc Nakache (Pandora'nın Kutusu)

Koza heykellerinin dağıtıldığı yarışmada Büyük Jüri En İyi Film Ödülü 250 bin, Büyük Jüri Yılmaz Güney Ödülü ve En İyi Yönetmen Ödülü 50'şer bin, En İyi Senaryo Ödülü, En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü ve En İyi Müzik Ödülü olarak 15'şer bin, festival izleyicilerinin belirleyeceği bir filme de 50 bin lira tutarında Adana İzleyici Jürisi En İyi Film Ödülü verildi.