10 Eylül 2009, Perşembe

"Kadın işçileri sel değil işveren öldürdü"

Sosyal Haklar Derneği (SHD), dün (9 Eylül) İstanbul'da etkili olan sağanak yağışla servis minibüsünün taşıdığı işçilerinin boğularak ölmesiyle ilgili "Türkiye'den en ucuz yük işçi, özellikle kadın işçiler" diyor.

Derneğin tuttuğu rapora göre 2009 yılının ilk altı ayında da 11 işçi öldü, 238 işçi yaralandı.
"Hiçbirinde de işverenlere dava açılmadı, hiçbirinde de işverenlerin tutumu sorgulanmadı" diyen dernek dün ölen kadın işleri hatırlatıyor:

"Yedi kadın işçi yine yük taşımak için kullanılan bir araçta boğularak öldü. Yine sorumlu 'şoför' oldu. Merak ve takip ediyoruz, bu cinayetten dolayı Pameks Tekstil firmasının patronlarına bir ceza verilecek mi? Cinayet suçuyla yargılanacaklar mı?"

"Servis cinayetlerini, basit trafik kazasından ayrılmadığı sürece, asıl sorumlu olarak 'işveren' yargılanmadığı sürece devam edecek" diyen dernek uyarıyor:

"Basın da kamuoyu da vicdanı sızlayarak takip ediyor bu haberleri. Ama işçilerin 'vicdan sızlamasına değil haklarının takip edilmesine ihtiyaçları var."

Şoför gözaltında

Dün İkitelli-Halkalı sapağında, tekstil atölyesi çalışanlarını taşıyan bir minibüs, sel suları arasında mahsur kaldı. Yedi kadın işçinin ölümüyle Pameks tekstilin işçi servis aracının kapalı tip, yük taşımaya yarayan kapalı kasa minibüs olduğu ortaya çıktı.

Minibüsün önde iki arkada da yük konulması için düşünülen kapısından başka kapısı yok. Yük bölümünde taşınılan personelin tehlikeyi fark edemedikleri, suların çok ani yükselmesi yüzünden yardım alamadıkları için boğulduğu sanılıyor. Kurtulan şoför ve iki kişi önde oturan kişiler. Sürücü gözaltına alınırken aracın, servis taşımasında kullanılmasının kesinlikle yasak olduğu belirtiliyor./bianet