18 Kasım 2009, Çarşamba

Ev işçisi kadınlar ilk eylemlerini yaptı

Ev işçisi kadınlar 15 Kasım 2009 Pazar günü, Tarabya İntes Park Vilları önünde basın açıklaması yaptı. Kadınlar, hiç bir gerekçe gösterilmeden ve parası verilmeden işten çıkartılan arkadaşları için biraraya geldi

Yaklaşık bir senedir sendikalaşma mücadelesi veren ev işçisi kadınlar, yaptıkları bu ilk basın açıklamasında “Köle değiliz, ev işçisiyiz! Can güvenliği, iş güveliği, sağlık güvenliği istiyoruz, alacağız “ pankartı altında birleşerek, çalıştıkları lüks villaların önünde taleplerini dile getirdi.

Basın açıklamasına Entes direnişinden, Yörsan platformundan, Plaza eylem platformundan işçiler katıldı. Dayanışma Sendikası Genel Başkanı Cem Çekil ve Emekçi Kadın Komisyonları temsilcileri de eylemde hazır bulundu. Basın açıklaması, ilk olmasının verdiği heyecanla çoşkulu geçti. Lüks sitenin duvarları dışında eylemi izleyen halk da, ev işçisi kadınlara alkış ve kornalarla destek oldular.

Eylem boyunca işçiler “İşçiyiz, haklıyız, kazanacağız!”, “Sendika, sigorta hakkımız söke söke alırız!”, “Yaşasın iş ekmek özgürlük mücadelemiz!”, “ İnsanca çalışmak istiyoruz!”, “Cinsel sınıfsal sömürüye son!” “Yaşasın işçilerin birliği!”, “Birleşe birleşe kazanacağız!”, “Yaşasın sendikal mücadelemiz!” sloganlarını attılar.


Eylemde ev işçisi kadınlar adına bir basın açıklaması yapıldı. Açıklamada bir ev işçisi kadınının, 5 Kasım 2009 tarihinde hiç bir gerekçe gösterilmeden ve haber verilmeden işten çıkartıldığı, çalıştığı sürenin ücretinin ödenmediği ve işveren Zeynep Aslan tarafından hakaret ve tehdide maruz kaldığı aktarıldı. Kadınlar açıklamalarında, işten atılan arkadaşlarının 5 Kasım 2009 tarihinde, haftalık 24 saatlik iznini tamamlayarak işyerine geri döndüğünü, çalıştığı sitenin güvenlik görevlisi tarafından "Sizi içeri alamayız, Zeynep Aslan'ın kesin talimatı var.” denilerek kapıdan çevrildiğini aktararak işten atılan arkadaşlarının özel eşyalarını almasına dahi izin verilmediğini ve çalıştığı süre karşılığındaki ücretinin ödenmediğini de kaydettiler.

Ev işçisi kadınlar yaptıkları basın açıklamasında kendilerini yok sayanlara “Bizler ev işçisi kadınlar olarak Zeynep Aslan'a ve onun gibi ev işçilerinin haklarını gasp edenlere sesleniyoruz! Artık karşınızda tek başına Ayşe-Fatma yok! Örgütlü ev işçisi kadınlar var. Kölelik koşullarını geride bırakıp insanca koşullarda çalışmak ve yaşamak için mücadele vereceğiz. Bizler gücümüzü sendikada birleştirdik. Kendimize, emeğimize, bedenimize, kimliğimize sahip çıkmak için mücadelemizi hep beraber veriyoruz. Ev işçisi kadınlar olarak yılmadan usanmadan sendikamıza sahip çıkıyoruz ve çıkacağız” sözleriyle seslendiler.

Anahtar Sözcükler