24 Ağustos 2010, Salı

Töreye bir kurban daha!

Diyarbakır’da 2 ay önce toprağa gömülmüş halde bulunan 15 yaşındaki genç kızın töre nedeniyle öldürüldüğü ortaya çıktı.

Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde 24 Haziran 2010 günü tarlada vücudunun büyük bir bölümü gömülü halde bulunan 15 yaşındaki Ş.G.’nin nasıl öldürüldüğüyle ilgili soruşturma tamamlandı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianameye göre, genç kız ''töre'' yüzünden abisi Yunus G. tarafından ağzı bantlandıktan sonra ayakkabı bağcığı ile boğularak öldürüldüğü belirtildi.

İddianamede, zorla evlendirilmek istenen Ş.G’nin evlenmek istediği F.T’ye kaçtığı ancak birliktelikleri uzun sürmediği için eve dönmek zorunda kaldığı belirtildi.

Ailesinden sürekli baskı gören genç kızın defalarca evden kaçtığı fakat sürekli yakalanıp ailesine teslim edildiği ancak evden son kez kaçtığında iki kişinin yanına sığındığı bu kişiler tarafından da tecavüze uğrayan genç kızın Kız Yerleştirme Yurdunda barındığı oradan da 6 ay önce kaçtığı belirtildi. Yurttan kaçtıktan sonra İstanbul'a giden ve bir süre orada kaldıktan sonra yeniden Diyarbakır'a dönmeye karar veren genç kızın bindiği otobüste tanıştığı kişi tarafından bir birahanede zorla çalıştırıldığı ifade edildi.

Ağzı bantlı  gömülü halde bulunan genç kızın ağzındaki bantta abisi Yunus G’ye ait parmak izi bulundu. Abisi ise ifadesinde suçlamayı reddederek parmak izlerinin bulunmasına bir anlam vermediğini söyledi.

İddianamede, sanık Yunus Güneş hakkında TCK'nın ''Töre saikiyle kardeşi öldürme'' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapsi istendi.

Yunus G.'nin yargılanmasına, önümüzdeki günlerde 1. Ağır Ceza Mahkemesinde başlanacak

(EmekDunyasi.Net)