08 Mart 2011, Salı

Tüm dünya kadınlarının günü kutlu olsun!

Bugün 8 Mart, Uluslararası Dünya Emekçi Kadınlar Günü. Emekçi kadınlar 101 yıldır, ekmek, özgürlük ve gül mücadelelerini sürdürüyor. Tüm kadınların günü kutlu olsun.

Şikago'lu tekstil işçisi kadınların, dokuma atölyelerindeki vahşi sömürü ve ağır çalışma koşullarını protesto etmek için başlattıkları grevin üstünden 154 yıl geçti. 154 yıl önce direnişe geçen 40 bin kadından 129'u fabrika içerisinde diri diri yakılarak katledildi.

101 YILDIR MEYDANLARA ÇIKIYORLAR

129 işçi kadının anısına 1910 yılında toplanan Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı'nın aldığı karar doğrultusunda, 101 yıldır, dünyanın hemen her yerinde kadınlar 8 Mart'ta sokaklara çıkıyor.

154 yıl önce emeklerinin karşılığını ve haklarını isterken katledilen dokuma işçisi kadınların mücadelesi, tüm dünya kadınlarının mücadelesinin yolunu açtı. Şikagolu işçi kadınların geleneği bugün de kadınların hak arama ve örgütlü mücadele etme bilincine katkı sunmaya devam ediyor.

DARBE 4 YIL BOYUNCA YASAKLADI

Türkiye'de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlandı. 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi'ne kadar gelenek haline getirilen 8 Mart, darbenin ardından yasaklandı. Bu yasak, 1984 yılına kadar sürdü.

Bu yıl da çeşitli illerde binlerce kadın sokaklara, meydanlara çıktı; şiddete, kadın emeğinin yok sayılmasına, ayrımcılığa karşı isyanlarını dile getirdi.

8 MART KADIN CİNAYETLERİ GÖLGESİNDE

Türkiye'de 8 Mart etkinlikleri hiç olmadığı kadar kadın cinayetleri gölgesinde gerçekleşti. Kocası, babası, sevgilisi, kardeşi, patronu olan erkekler tarafından katledilen kadınların sayısı yedi yılda yüzde 1400'lük artış gösterdi. Kadınlar; sokak ortasında, evde çocuklarının gözü önünde, sığındığı evlerde, iş yerlerinde katlediliyor.

YASALAR KADINI KORUMUYOR

Hukukçular, kadın cinayetlerinin artmasında, cezasızlığın önemli bir etken olduğunu belirtiyor. Adalet Bakanı'nın açıklamasına göre, 2002'den 2009'a kadar; şiddet ve cinayetler nedeniyle toplam 12 bin 678 dava açıldı. Bu davalarda 15 bin 564 kişi yargılandı ve bunlardan sadece 5 bin 736'sı mahkum oldu. Bin 859 kişi için beraat, 794 kişi için de denetimli serbestlik kararı verildi.

EYLEMLERDE ÖFKE DİLE GETİRİLDİ

Bu kadar artan kadın cinayetleri ve cezasızlık, kadınların yıl boyunca yaptığı eylemler protesto edilirken, kadınların öfkesi 8 Mart'a da yansıdı.

Eylemlerde, "kadın katliamlarında, devletin katilleri korumasına, cinsel, fiziksel, ekonomik, psikolojik ve duygusal her türlü erkek egemen şiddete karşı; erkeklerin şiddetini meşrulaştıran 'haksız tahrik indirimi'ne, tacize, tecavüze, dayağa karşı; gözaltında, cezaevlerinde, okullarda, yurtlarda, iş yerlerinde tacize ve tecavüze karşı" tepkilerini dile getiren kadınlar, aynı zamanda ev içi emeğin görmezden gelinmesine, güvencesiz ve esnek çalıştırılmaya, ucuz iş gücü olarak görülmeye ve en önce işten çıkarılmaya karşı; savaşa, ırkçılığa ve militarizme; torba yasaya karşı taleplerini dile getirdi. Anadil hakkı, inanç ve vicdan özgürlüğü istedi.

Bugün 8 Mart, Uluslararası Dünya Emekçi Kadınlar Günü. Tüm dünya kadınlarının günü kutlu olsun.