08 Mart 2011, Salı

Kadınlar 8 Mart'ı alanlarda kutladı

8 Mart Dünya Kadınlar Emekçi Günü Diyarbakır, Mardin, Batman, Ankara, Mersin, İstanbul, Aydın, Ağrı, Muş, Van, Kars, Erzurum, Hakkari ve İzmir'de düzenlenen miting ve etkinlerle kutlandı.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü pek çok ilde yapılan miting ve etkinliklerle kutlandı. Miting ve etkinliklerde kadınlar, kadına yönelik şiddete, taciz ve tacavüze karşı isyanın sesini yükseltti.

DİYARBAKIR'DA ON BİN KADIN

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle Diyarbakır'da düzenlen ve onbin kadının katıldığı mitingde konuşan BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, Başbakan Erdoğan ve Bakan Aliye Kavaf'ı sert sözlerle eleştirerek, "Kimse bizi ranta peşkeş çekerek bir yere getirmedi. Susmadık. Susmayacağız. Yürüdük yürüyeceğiz" dedi. DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk da, Kürt kadınının en büyük yoldaşı olarak Sayın Öcalan'a Amed'ten binlerce selam gönderiyoruz. Mücadeleyi sürdürme sözü veriyoruz" derken, Leyla Zana da özgür yarınların yakın olduğunu söyledi. Yağmur nedeniyle konuşmasını kısa kesen DEP eski Milletvekili Leyla Zana ise, konuşmasını Kürtçe yaptı. 8 Mart'ın 'Dünya kadınlar direniş günü' olduğunu belirten Zana, "Ancak günümüzde 8 Mart 'Kürt kadınlar direniş gününe dönüştü" dedi. "Özgür yarınlar yakındır" diyen Zana, kadınların sadece kadınları değil toplumu özgür kılacağını söyledi.

Diyarbakır İstasyon Meydanı'nda düzenlenen ve binlerce kadının katıldığı miting, Urfakapı'dan meydana kadar yapılan yürüyüşün ardından başladı. BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, DEP eski Milletvekili Leyla Zana, DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk ve kadın belediye başkanlarının da katıldığı mitinge Merkez Bağlar, Yenişehir, Kayapınar ve Sur ilçeleri ile Çınar, Lice, Ergani, Kulp, Hazro ve Bismil ilçelerinden gelen binlerce kadın katıldı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne ait otobüsler de 8 Mart nedeni ile ücretsiz hizmet verdi.

İstasyon Meydanı'nda kurulan sahneye asılan, "Demokratik özerklik" ve "Güneşin özgürlüğü özgürlüğümüzdür" pankartları ise toplatma kararı olduğu gerekçesiyle polis tarafından toplatıldı.

ÇINAR: YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ

Kışanak'ın ardından konuşan KESK Genel Bakanı Döndü Taka Çınar ise, insanca yaşamak için mücadele ettiklerini belirterek, "Bizleri kölelik yaşama mahkum etmek istiyorlar. Bizler bu temelde mücadelemize ve yolumuza devam edeceğiz" dedi.

Mitingin ardından kadınlar gözaltıları protesto etmek amacıyla davul zurna eşliğinde Ofis semtine doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş nedeniyle trafik, kısa süreline tıkanırken, Ofis İş Bankası önünde "Baskılar bizi yıldıramaz" atan kadınlar dağıldı.

VAN'DA 15 BİN KADIN ALANDAYDI

Van'da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeni ile bir araya gelen 15 bin kadın, asimilasyona, tecavüz kültürüne, erkek şiddetine karşı seslerini yükseltti.

Van'da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısı ile Beşyol Meydanı'nda miting düzenlendi. Rengarenk geleneksel kıyafetlerini giyen kadınlar Yenimahalle, Xaçort, Karşıyaka, Sürmeli ve Dere mahallelerinden kollar halinde miting alanına akın etti. Erbane eşliğinde çalınan şarkılar, alkışlar eşliğinde alana gelen kadınlar, alana girişte polisin kurduğu noktalarda didik didik aranarak alana alındı. Yağmur ve soğuk havaya rağmen alana akın eden kadınlar, ellerinde sarı kırmızı yeşil şallar, şemsiyeler ve farklı aksesuarlarla alanda rengarenk bir görüntü oluştururken, Cumhuriyet Caddesi'nde buluşan bir grup kadın ve Kürt özgürlük mücadelesinde yaşamını yitiren hemcinslerin fotoğraflarını taşıyarak alana girdi.

Kadınların miting alanındaki yerlerini almasının ardından konuşan BDP Van İl Eş Başkanı Fevziye Şiran, erkek egemenliğinin kadın katliamlarını, cinayetleri artırdığını belirtti. Şiran, kadına yönelik şiddeti, tecavüz ve tacizleri kınayarak, tüm kadınları kadın özgürlüğü için mücadeleye çağırdı.

BDP Van Milletvekili Fatma Kurtulan, konuşmasına Kürtçe başladı. Konuşmasında kadın katliamlarına dikkat çeken Kurtulan, kadın katliamlarının namus cinayeti, töre gibi birçok saikle işlendiğini ifade etti. Mardin'de 128 kişinin tecavüzüne uğrayan N.Ç.'nin davasına değinen Kurtulan, "8 Mart'ta bile erkeklerin bize armağanı kadın cenazeleri oldu. Yakın bir zamanda erkek egemen zihniyet Mardin'de N.Ç davası vardı. Tam 128 erkeğin tecavüzüne uğrayarak mahkemeye başvurdu. N.Ç şimdi 20 yaşında hala davasının peşinde. Ben bir vahşet yaşadım, satıldım diyor ama erkek egemen zihniyet erkekleri beraat ettirdi" dedi.

Siirt'teki toplu tecavüz olayını da hatırlatan Kurtulan, bu olayda da bir yetkilinin "Gösteri yapacaklarına fuhuş yapsınlar" sözünü anımsattı. Kurtulan, "İşte biz kadınlar tüm bunlara isyan demek için buradayız. Bundan dolayı bir kampanya başlattık. 'Namusumuz özgürlüğümüzdür' dedik. Şimdi de kadın kırımına 'Hayır' diyoruz. Alanlarda olacağız" dedi.

ANKARA

Ankara Kadın Platformu tarafından organize edilen 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri yoğun kar yağışı ve fırtınaya rağmen büyük bir katılım ve coşku ile kutlandı. Kolej Meydanı'nda biraraya gelen kadınlar, "Kadının beyanı esastır", "Erkek öldürüyor, taciz ediyor, tecavüz ediyor, devlet koruyor. İsyandayız yıkacağız" yazılı Kürtçe ve Türkçe büyük pankart eşliğinde Ziya Gökalp Caddesi'ne yürüdü. Yürüyüşe, BDP, CHP, SDP, EMEP gibi siyasi partilerin kadın kurumları, eşcinseller, anarşistler ve onlarca grubundan oluşan yüzlerce kadın katıldı. Sık sık, kadına yönelik şiddet karşıtı sloganlar ile, "Aliye Kavaf istifa", "Erkek vuruyor devlet koruyor" sloganları atan kadınlar, yoğun hava muhalefetine rağmen renkli görüntüler oluşturdu. Yaklaşık iki buçuk saat süren yürüyüş boyunca, polisin aldığı önlemler dikkat çekti.

BDP'li kadınlar da, aralarında Zeynep Kınacı'nın fotoğrafının bulunduğu tarihi mal olmuş kadınların fotolarının yer aldığı pankart ile çatışmalarda öldürülen ve üzerinde, "Beni Erkek-Devlet Öldürdü" yazılı Kürt çocuklarının fotoğraflarının bulunduğu pankart ile yürüdü. Yürüyüş boyunca emniyet teşkilatının tamamının BDP'li kadınların kortejini görüntülemesi dikkat çekti. KESK'li Kadınlar, tutuklu bulunan Seher Tümer'e özgürlük isteyen önlükler giyerken, gelinliği ile eyleme katılan bir kadının, "Gelinliğimiz kefenimiz olmasın" pankartı taşıması dikkat çekti. Görme özürlü kadınların da katıldığı yürüyüşte, Lezbiyenler ve Seks İşçileri renkli görüntüler oluşturdu.

MARDİN

Mardin'de Yenişehir Eski Taksi Durağı yanındaki boş alanda düzenlenen mitingde konuşan DÖKH aktivisti Gülistan Öncü, DÖKH olarak "demokratik bir toplum yaratalım tecavüz kültürünü aşalım" şiarıyla bir yıldır kadınların özgürlüğü için mücadele ettiklerini belirterek, bu gün kadınların her yerde alanlara çıkarak tecavüz ve baskı kültürüne cevap olduğunu söyledi.

BDP Mardin Milletvekili Emine Ayna ise, Başbakan'ın dün kadınlara hitaben yaptığı konuşmada, hükümetin seçim hesapları yüzünden toplumu tekrar bir savaşla karşı karşıya getirdiğini belirterek, özgürlük, barış ve demokrasi yanlılarının bu savaşı durdurulması için alanlarda seslerini daha da yükseltmelerini istedi.

BATMAN

Batman Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitingde konuşan Tertip Komitesi üyesi Şükran Pamukçu, özgürlük bilinci, örgütlenme ve mücadele deneyimlerini kendilerine miras bırakan şehitleri andıklarını belirterek, kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutladı. BDP Batman İl Eş Başkanı Saadet Becerikli, 30 yıllık savaşta en çok zulmü ve acıyı görenlerin kadınlar olduğunu belirterek, "Alanlarda görülüyor ki Kürt halkının özgürlüğünü kadınlar başaracağız. Onun için mücadelemizi daha da yükselteceğimizi tüm şehit yoldaşlarımıza söz veriyoruz" dedi. KESK Kadın Sekreteri Canan Çağlayani ise, AKP ve Başbakan Erdoğan'ın "kadına şiddet uygulayan alçaktır" sözünü hatırlatarak, 8 Mart ve Newroz günlerinde Diyarbakır, Van, Batman ve Hakkari'de kadınları coplayan, yerlerde sürükleyen siz değimlisiniz? AKP'nin ülkeye demokrasi getirdi söylemi, koskocaman bir yalandır. Ama biz kadınlar, özellikle Kürt kadınları sömürü yerine eşitliği, esaret yerine öz gürlüğü kuruncaya dek sürecektir."
BDP Batman Milletvekilli Ayla Akat Ata da, 8 yıllık AKP döneminde özellikle kadın ve çocuk ölümlerinin iki kat artığını hatırlatarak, "AKP'nin kadını eve hapseden ve haklarını gasp eden yasaları değiştirme cesaretinden bulunmuyor. Ancak Başbakan çıkıp, 'kadınlar 3 çocuk doğursun' diyor. Bu kadını eve hapsetme mantığı vardır. Bizim mantığımızda karar verenler ve plan yapanlar, iyi bilsinler ki tüm baskılara rağmen direnişimiz devam edecektir" dedi.

Mitingde, Koma Sorjiyan, Koma Star ve Sanatçı Zelal sahne aldı.

İSTANBUL

Cezaevlerinde tutuklu bulunmaları nedeniyle 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü buruk bir biçimde kutlayan tutuklu kadınların bu özel günde kutlamak isteyen ÇGD İstanbul Şubesi'ne bağlı bir grup avukat, dayanışmak için Bakırköy Cezaevi önündeydi. Ellerinde kırmızı karanfillere tutuklu kadınlara olan desteklerini açtıkları "New York'tan bugüne baş eğmeyen kadınlara selam olsun" pankartı ile gösteren avukatlar adına Av. Zeycan Balcı Şimşek burada bir açıklama yaptı.

Kadınların yüzyıllardır hakları ve özgürlükleri için mücadele ettiğini, bu haklarını ve özgürlüklerini alıncaya kadar da her türlü bedeli ödemeye hazır olduğunu ifade eden Şimşek, bu yolda yürüyerek kadınlara gerçek kurtuluş yolunun mücadeleden geçtiğini ispatladıklarını belirtti. Şimşek, "Biz biliyoruz ki milyonlarca kadını özgürleştirecek olan mücadeledir. Düzenin sınırlarına hapsolmadan, kadının gerçek ve köklü mücadelesini büyüten tüm emekçi kadınlarımız nezdinde bu mücadelede tutsak düşen kadınlarımızı selamlıyoruz" diye konuştu.

Açıklamanın ardından grup içerisinde yer alan bazı avukatlar, Bakırköy Kadın Cezaevi'nde tutuklu bulunan kadın müvekkillerine görüşmek için cezaevine girdi.

İZMİR'DE KADINLAR İLE POLİSLER ARASINDA ÇATIŞMA

Genç Kadınlar, İzmir'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için düzenledikleri yürüyüşe polislerin müdahalesine Molotof ve taşlarla karşılık verdi.

İzmir'in Konak İlçesine bağlı Kadifekale Semti'nde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yürüyüş yapıldı. Genç Kadınlar tarafından yapılan yürüyüşe polisler müdahale etti. Polislerin müdahalesi sonucu genç kadınlar polislerle çatıştı. Gaz bombalarıyla yürüyüşe müdahale eden polislere genç kadınlar havai fişek ve taşlarla karşılık verdi. Uzun bir süre boyunca süren çatışmanın ardından, genç kadınlar ara sokaklara dağılarak eylemlerine son verdi.

MERSİN

Mersin Kadın Platformu bileşenleri, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü bir yürüyüş yaparak kutladı. Çok sayıda kadının katıldığı yürüyüş, Akdeniz Belediyesi önündeki alanda başladı. Burada bir süre davul zurna ve def eşliğinde halay çeken kadınlar, daha sonra Kuvva-i Milliye Caddesi'nde yürüyüşe geçti. "Tecavüz kültürünü aşalım, özgür toplumu yaratalım", "Bi germahiya bedena Sema 8 Adarê pîroz be" ve "Kadın olarak doğulmaz, kadın olarak yaşanılır" pankartlarını açan kadınlar, "Kimsenin namusu olmayacağız", "Sermaye elini emeğinden çek", "Kadınlar öne AKP yerin dibine", "Erkek vuruyor devlet koruyor" şeklinde sloganlar attı. Yoğun güvenlik önlemleri alan polis, zaman zaman kadınların yürüyüşünü engellemek istedi Yürüyüş, Büyükşehir Belediyesi önünde sona erdi. Burada Mersin Kadın Platformu adına açıklama yapan Duygu Kara, kadınların şiddetsiz bir dünya istediklerini söyledi.

AYDIN

KESK, BDP, İHD, EMEP, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD), EDP, ÖDP, Emekli-Sen, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı ve AYKAR-YAY'ın oluşturduğu Aydın Kadın Platformu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'ne ilişkin basın açıklaması yaptı. Sulu Park'ta yapılan açıklamaya katılan onlarca kadın "Jin jiyan azadî", "Kadının rengi barış" yazılı pankartlar açarak "Savaşa, şiddete, yoksulluğa son", "Yaşasın kadın dayanışması", "Bijî 8'ê Adarê" ve "Jin jiyan azadî" şeklinde sloganlar attı.

ADANA

Adana DÖKH'lü kadınlar, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle 25 Ekim 1996 yılında Adana Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şubesi'ne canlı bomba eylemini gerçekleştirerek yaşamını yitiren Leyla Kaplan'ın Asri Mezarlığındaki mezarı ziyaret edildi. Ziyarette sık sık, "Şehit namirin" ve "Jin jiyan azadî" sloganları atıldı. Grup adına konuşan Raife Ergül, "Bizler anneler olarak artık kanın dökülmesini istemiyoruz ve çocuklarımız öldürülmesini istemiyoruz. Devlet yetkililerine sesleniyorum artık kan dökülmesin, bu savaş son bulunsun ver çocuklarımız katledilmesin uzatılan bu barış eli havada bırakmayın' dedi.

ANTEP

DÖKH'ün düzenlediği yürüyüş için binlerce kadın Şehitkamil BDP ilçe binası önünde bir araya geldi. Buradan yürüyüşe geçen kadınlar, Çevre Yolu güzergahından dolanarak tekrar BDP Şehitkamil ilçe binasının önüne geldi. " Qirkirina jinê qirkirina ciwakê ye, ji çanda tecawîzê ra na" ve " jin jiyanek nû, azad û wekhev dixwaze" pankartlarının açıldığı yürüyüşte, "Bijî serok Apo", "Jin jiyan azadî", "Bê Serok jiyan nabe" sloganları atıldı. Sarı, kırmızı, yeşil renkte yöresel kıyafetleri ile renk cümbüşü yaratan kadınlar, DÖKH'nin mor flamalarını taşıdı. "Kadın şiddetine son", "Jin û jiyaneke nû", "Kadın tecavüzüne son" ve "Kadın kırımı toplum kırımıdır" dövizlerini açan kadınlar, zılgıtlar ile geçtikleri güzergahta ilgi odağı olurken, çok sayıda erkeğinde yürüyüşe destek verdiği gözlendi. BDP Parti Meclis Üyesi Filiz Yılmaz, alanda biriken kadınları işaret ederek, Kürt kadınının özgürlük ve mücadele modeli olduğunu belirtti. Kürt kadınının her tür şiddet, öldürülme ve yok sayılmaya karşı isyan ettiğini dile getiren Yılmaz, "Bugün annelerimiz, kardeşlerimiz, tüm kadınlarımız her alanda özgürlüğünü haykırıyor. Artık kimseden talep etmemeyi öğrendik. Kendi yaşam alanımızı kendimiz belirliyor ve özgürlüğümüzün teminatı olarak kendimizi gösteriyoruz. Biz özgürleşmedikçe, kimlik sahibi olmadıkça, dilimizi, kültürümüzü yaşayamadığımız müddetçe erkeğin ve toplumun yaşamından bahsedemeyiz" dedi.

HAKKARİ

Hakkari'de yoğun kar yağışı nedeni ile planlanan miting iptal edilirken, BDP il binası önünde bir araya gelen kadınlar, yağan yoğun kar yağışı altında halay çekerek, 8 Mart'ı kutladı. BDP'li kadınlar ve KESK Şubeler Platformu tarafından kadınlara karanfiller dağıtıldı.

ERZURUM

Erzurum'un Karayazı, Karaçoban, Hınıs, Tekman BDP ilçe binalarında bir araya gelen kadınlar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutladı. BDP ilçe yöneticileri ve MEYA-DER yöneticilerinin katılımı ile gerçekleştirilen kutlamalarda çalışan müzik eşliğinde halaylar çekildi.

KARS'TA POLİS ENGELLEDİ

Kars'ta basın açıklaması yapmak isteyen kadınlar polis engeline takıldı. BDP Kars İl Örgütü'nden açıklamanın yapılacağı Faik Bey Caddesi'ne yürümek isteyen kadınlar, polisin, "Slogan atmayın, kaldırımdan yürüyün yoksa gösteri ve toplantı yasasına muhalefet etmekten müdahale de bulunuruz" şeklinde anonsu üzerine polisin tutumunu protesto ederek açıklama yapmaktan vazgeçti.

MUŞ

Muş Düğün Salonu'nda şölen düzenlendi. Şölene, Varto Belediye Başkanı Gülşen Değer, BDP Muş İl Eşbaşkanı Halide Alp ile çok sayıda kadın katıldı. "Qirkirina jinê qirkirina civakê ye", "Em çanda destdirijiyê têk bibin" ,"Serokatiya azad xweseriya demokratîk" pankartların açıldığı şölende bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

AĞRI

Ağrı Belediye Düğün Salonu'nda şölen düzenlendi. Şölene Doğubayazıt Belediye Başkanı Canan Korkmaz, DÖKH aktivisti Ajda İncin, belediye ve il genel meclisi kadın üyeleri ve çok sayıda kadın katıldı. "Hûn bi xêr hatin şahiya me ya 8'ê Adarê", "Demokratik özgür toplumu yaratacak olan güç kadındır" pankartlarının asıldığı salonda "Jin, jiyan azadî" sloganı atıldı.

Konuşmaların ardından şölen, yerel sanatçı Dengbêj Memo'nun klamlarıyla sona erdi.

KONYA'DA 8 MART ŞÖLENİ

BDP Konya İl Örgütü, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Orkide Düğün Salonu'nda şenlik düzenledi. Salona "Jin jiyan azadi", "Kadınların çığlıklarına ses olmak için özgürlüğün rengiyle tüm kadınlar alanlara" pankartları asılırken sık sık, "Yaşasın kadın mücadelesi", "Selam selam gerillaya bin selam" sloganları atıldı. Yaklaşık bin kadının katıldığı etkinliğe, BDP MYK üyesi Nursel Aydoğan, BDP Konya İl Başkanı Aynur Cengiz ve çok sayıda kadın katıldı.

SİİRT

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Siirt Şubesi yöneticileri ve üyeleri, Siirt merkezi başta olmak üzere Kurtalan, Eruh, Baykan, Pervari ilçelerinde bulunan hastanelerdeki çalışanlara ve hastalara kadınlara karanfil dağıttı.

CİZRE

Cizre'de Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla KESK, DİSK, Eğitim Sen, SES ve Şırnak Tabipler Odası Cizre Temsilciliği yöneticileri, ilçedeki hastaneler, okullar ve çarşıdaki kadınlara karanfil dağıttı.

CEYLANPINAR

Urfa'nın Ceylanpınar İlçesi'nde Tüm Bel-Sen ve Eğitim Sen ilçe temsilcilikleri, 8 Mart nedeniyle kadınlara gül ve karanfil dağıttı.

ŞIRNAK

Şırnak Kent Kadın Meclisi üyeleri, 8 Mart nedeniyle kadınlara karanfil dağıttı.