23 Ekim 2010, Cumartesi

Kadın cinayetlerine karşı Meclis'e yürünecek

'Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu', kadın cinayetlerine dikkat çekmek amacıyla 25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü'nde TBMM'ye yürüyeceklerini açıkladı.

Kadın cinayetleri ve nefret cinayetlerine karşı birçok kadın örgütünün bir araya gelmesiyle oluşturulan 'Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun her Cuma günü cinsiyetçi kimlik ve cinsel yöneliminden kaynaklı öldürülen kadınlar için yapıkları yürüyüş bu haftada da gerçekleştirdi. Taksim Tramvay Durağı'nda bir araya gelen kadınlar, ''Kadın cinayetlerini durduracağız'' ve "Kadın cinayetlerine karşı 24 Kasım'da mecliste, 26 Kasım'da Münevver için Bakırköy Adliyesi'ndeyiz" pankartı açarak, ''Bedenimiz, emeğimiz bizimdir'', ''Kadın cinayetleri ve nefret cinayetleri politiktir'', "Yaşasın örgütlü mücadelemiz'', ''Erkek kadını katlediyor", "Kadın cinayetlerine indirim değil ağır ceza'' diye sloganları attı. Öldürülen kadınların fotoğraflarının taşındığı yürüyüş Galatasaray Meydanı'nda son buldu. Burada 10 dakika oturma eylemi yapan kadınlar adına açıklama yapan Birsen Kaya, 6 Ağustos günü başlattıkları mücadelelerini tüm kararlılığıyla sürdürdüklerini belirterek, "Topraklarımızda her gün kadınlar erkek cinayetleriyle hayatını yitiriyor" dedi.

'DEVLET KADIN KATİLLERİNİN SUÇ ORTAĞI'

Son bir hafta içerisinde 8 kadın cinayetinin işlendiğine işaret eden Kaya, "Her gün bir yada birkaç kadının yaşam hakkı ellerinden alınıyor. Biz kadınlar artık istiyoruz ki; bu sokakları umutlu, mutlu, müjdeli yarınlara arşınlayalım. BES Ankara 2 Nolu Şube üyesi Nejla Yıldız katili hakkında suç duyurusunda bulunduğu halde herhangi bir işlem yapılmadığı için 17 yerinden bıçaklandı" dedi. İşlenen diğer kadın cinayetlerini hatırlatan Kaya, günümüzde artık sadece kadın olmanın ölüm nedeni sayıldığını vurguladı. "Katillerle işbirliği yapan devletten, sistemden hesap sorarak tüm kadın cinayetlerini durduracağız" diyen Kaya, kadınları korumayan devletin kadın katillerinin suç ortağı olmaya devam ettiğini kaydetti. Kaya, başlattıkları yürüyüşü Meclis'e taşıyacaklarını dile belirterek, 25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü'nde TBMM'ye yürüyeceklerini açıkladı.

Kaya'nın ardından Nejla Yıldız'ın kuzeni Duygu Yıldız, toplumda kadınların sürekli katledildiğini belirterek, "Erkekler bizi katlediyor. Ve birileri susuyor. Ama biz inadına bu susanlara rağmen mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz" dedi.

EmekDunyasi.Net

Bağlantılı Haberler