02 Kasım 2010, Salı

Kadınlar iki koldan Ankara'ya yürüyecek

KESK Kadın Sekreterliği, İHD ve Ankara Barış İçin Kadın Girişimi öncülüğünde kadın örgütleri, siyasi parti ve sendikalar, "Emeğime, bedenime, kimliğime dokunma" şiarı ile Hakkari ve İstanbul'dan Ankara'ya yürümeye hazırlanıyor.

İSMİNAZ ERGÜN

Kadınlar doğu ve batıdan Ankara'ya yürüyüşe hazırlanıyor. KESK Kadın Sekreterliği, İHD ve Ankara Barış İçin Kadın Girişimi öncülüğünde, "Emeğime, bedenime, kimliğime dokunma" başlığıyla düzenlenecek yürüyüş, 9 Kasım'da Hakkâri'de başlayacak.

Ankara'dan yola çıkan kadın örgütleri, Hakkârili kadınlarla birlikte yürüyüşe başlayacak. 12 Kasım'da Ankara'da sona erecek yürüyüş sırasında yol güzergâhı üzerinde bulunan kentlerde kadınların karşılaştıkları sorunlarına ilişkin basın açıklamaları yapılacak.

Yürüyüşün İstanbul kolu ise 10 Kasım'da yola çıkacak. 12 Kasım'da Ankara'ya ulaşmayı planlayan kadınlar, Kocaeli, Bursa, Yalova ve Eskişehir'de konaklayarak basın açıklamaları gerçekleştirecek. Türkiye'nin en batısından, "Emeğime, bedenime, kimliğime dokunma" sloganı yürüyen kadınlarda, uğradıkları illerden yeni katılım sağlanması bekleniyor.

SORUNLARI GÖRÜNÜR KILMAK İÇİN

İHD Ankara Şube Başkanı Gökçe Otlu ve Ankara Barış İçin Kadın Girişimi adına Şükriye Ercan, ülkenin doğusundan ve batısından gelen kadınların yürüyüşüne ilişkin sorularımızı yanıtladı.

"Kadınların, kimliğinin, bedeninin ve emeğinin en çok yok sayıldığı, sömürüldüğü bir dönem yaşıyoruz" diyen İHD Ankara Şube Başkanı Gökçe Otlu, bir yandan kadına dönük şiddet ve cinayetlerin artığını diğer yandan ise, kadınların yaşamın tüm alanlarında yok sayıldığını, inkâr edildiğini vurguladı.

"Türkiye'de savaş gerçeğinde yine kadınlar hedef oluyor, kimlikleri, dilleri yok sayılıyor. Televizyonlarda yayınlanan dizilerde tecavüz sahneleri meşrulaştırılırken, tecavüz bu ülkenin güya komedyenleri tarafından pervasızca karikatürize ediliyor. Böylesi bir dönemde, bu ülkede medya aracığı ile tecavüz meşrulaştırılmaya çalışıldığını biliyoruz" diyen Otlu, kadınların yaşadığı tüm bu sorunları görünür kılmak için böyle bir yürüyüş başlattıklarını vurguladı.

Erkek egemen sistemin karşısında, kadınların artık örgütlü mücadelesi ile karşı durması ve ses çıkarması gerektiğini vurgulayan Otlu, "Bu sistemde emeğiyle, bedeniyle daha çok sömürülen biz kadınlar oluyoruz" dedi.

25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü'nden önce, düzenlenen yürüyüşün daha da anlam kazandığını ifade eden Otlu, yürüyüşün 25 Kasım'da yapılacak eylem ve etkinlikleri güçlendireceğini belirtti.

İKİ KOLDAN ANKARA'YA

Otlu yürüyüşe ilişkin şu bilgileri verdi: "Yürüyüşümüz, Hakkâri ve İstanbul olmak üzere iki ayrı kulvardan başlayacak. Hakkâri'den başlamak istedik. Çünkü savaşın ve militarizmin en çok yaşandığı şehirlerden biridir orası. Yürüyüşümüzde, 'Emeğime, bedenime ve kimliğime dokunma' şiarını ön plana çıkaracağız, bu coğrafyada kadınların adil, eşit, demokratik barış istediğini de vurgulayacağız. Diğer bir nokta ise kadınların ve kimliklerinden, örgütlü olmalarından dolayı tutuklanmaları... Onların serbest bırakılmasını talep edeceğiz. Biz kadınlar artık, emeğimize kimliğimize ve bedenimize dokunulmasını istemiyoruz."

GERÇEKLERE DİKKAT ÇEKECEĞİZ

9 Kasım'da Hakkâri'de başlatacakları yürüyüş sırasında güzergah üzerinde bulunan birçok kente uğrayacaklarını söyleyen Gökçe Otlu, "Bitlis'te namus cinayeti adı altında 22 yaşında öldürülen Güldünya gerçeği var. Bitlis'te 'namus cinayetleri' adı altında yaşanan kadın cinayetlerine dikkat çekmek istiyoruz. Adıyaman'da, Medine gerçeği varken, Batman da artan kadın intiharları gerçeği var. Diyarbakır'da kadınlar örgütlü oldukları için tutuklu. Bu nedenle, kimliğinden ve örgütlülüğünden dolayı tutuklanan kadın arkadaşlarımızın yanında olduğumuzu bir kez de Diyarbakır'da, haykırmak istiyoruz" dedi.

BAŞBAKANLIĞA YÜRÜNECEK

Hakkâri ve İstanbul'dan yürüyen kadınların Ankara'da buluşacaklarını açıklayan Otlu, Başbakanlığı yürüyerek, illerden topladıkları dosyaları Başbakanlığa teslim edeceklerini belirtti.

Yürüyüş, Batıda yaşayan kadınlarla, Kürt kadınlarının buluşacağını dile getiren Otlu şunları vurguladı: "Ülkenin neresinde olursa olsun, erkek egemen sistem var olduğu sürece kadınların sorunları değişmez ve çözülmez. Bu değişimi ve çözümü yaratacak olan asıl gücün örgütlü kadınlarda ve dolayısıyla kadınların örgütlenmesinde olduğunun mesajını topluma vermek istiyoruz. Kadınların, asıl gücünün yan yana ve birleşerek ortaya çıktığını göstermek istiyoruz."

BARIŞ VE KARDEŞLİK İÇİN...

Ankara Barış İçin Kadın Girişimi'den Şükriye Ercan ise, kadınlar olarak, "ülkede barış ve kardeşliğin yaşam bulması için" mücadele ettiklerini vurguladı.

Ercan, her geçen gün kadınların cinsel tacize ve tecavüze maruz kaldığını, çocukların cinsel istismara uğradıklarını belirten Ercan, faillerin cezasız bırakılmasından dolayı kadın cinayetlerinin ayyuka çıktığına dikkat çekti.

Şükriye Ercan şöyle dedi: "AKP'nin kadına verdiği değer ortada. Kadın deyince AKP nin aklına gelen sadece türban meselesi. AKP kendini doğuran değerlere sahip çıkıyor. Dilini, kimliğini koruyan, özüne sahip çıkan, haksızlıklara boyun eğmeyen kadınlar bir yandan taciz ve tecavüz saldırılarına maruz kalıyor, diğer yandan siyasi linç politikaları sonucu tutuklanıyor. Bu saldırıların en büyük amacı, politik kadınlara geri adım attırmaktır."

BURADAN 25 KASIM'A YÜRÜYECEĞİZ

Kadınlar olarak, "Hem politik, hem kimlik, hem de kadına yönelik erkek-devlet şiddetine karşı çıkmak ve gücümüzü birleştirmek" istediklerini vurgulayan Ercan, "Emeğime, bedenime, kimliğime dokunma" yürüyüşünü örgütlediklerini açıkladı. Şükriye Ercan, illerde buluştukları kadınlardan aldıkları destek ve güçle 25 Kasım mücadelesini büyüteceklerine işaret etti.

YÜRÜYÜŞ PLANI

KESK Kadın Sekreterliği, İHD ve Ankara Barış İçin Kadın Girişimi öncülüğünde, 9 ve 10 Kasım'da, iki ayrı koldan başlayacak ve 12 Kasım'da Ankara'da sona erecek yürüyüşün planı şöyle;

Hakkâri Güzergahı:

9 Kasım: Hakkari-Van,

10 Kasım: Bitlis, Siirt, Batman,

11 Kasım: Diyarbakır, Urfa, Adıyaman,

12 Kasım: Ankara

İstanbul Güzergâhı

10 Kasım: İstanbul -Kocaeli.

11 Kasım: Bursa, Yalova, Eskişehir,

12 Kasım: Ankara

ETHA

Bağlantılı Haberler