pages_start

Haber Listesi

8 Mart'ı mevsimlik işçi kadınlara adadılar

KESK Kadın Meclisi 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için ülke çapında yapılacak olan eylem ve etkinliklerin startını Adıyaman’dan verdi. Kadınlar, Bu yılki 8 Mart’ı Adıyaman’da

Devamı için tıklayınız »

8 Mart eylemleri Dersim'den başladı

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için ilk miting Dersim’de binlerce kadının katılımıyla yapıldı. AKP’nin kadın politikalarına tepkinin öne çıktığı mitingde ‘Söyleyecek sözümüz değiştirecek gücümüz var’

Devamı için tıklayınız »

Kadın Mühendisler TRT’ye şarkıyla cevap verdiler

Kadın mühendisler, bir program için “gıda mühendisi bir bay” talebinde bulunan TRT’ye şarkıyla seslendi: "Diploma almak artık neye yarar, şimdi benim yerimde bir başkası var. Diplomamı

Devamı için tıklayınız »

İşten çıkarma söz konusu olunca akla geldiler: Önce kadınlar!

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde yeni yıla bir gün kala işten çıkarıldılar. O günden bu yana direnişteler. Direniş çadırında eylem yapan 12 işçiden 9'u kadın.

Devamı için tıklayınız »

N.Ç davasında karar

Türkiye'de "Utanç Davası" olarak bilinen, N.Ç. davasında yargılanan sanıklara 5 ile 9 yıl arasında değişen hapis cezası verildi.

Devamı için tıklayınız »

Tecavüz sonucu hamile kalan kadına da 'kötü ihtimal ölürsün' dediler!

Van'da tecavüze uğrayan bir kadın, hamile kaldığı bebeği kürtajla aldıramadığı için ölümle karşı karşıya.

Devamı için tıklayınız »

Meslektaşları Gülşah öğretmeni unutmadı

Van'da, bir grup öğretmen, Konya'da katledilen öğretmen Gülşah Aktürk'ün çalışdığı Namık Kemal İlköğretim Okulu önünde cinayeti protesto etmek amacıyla basın açıklaması yaptı.

Devamı için tıklayınız »

Sendikalı kadınlar ev işçileri için harekete geçiyor

Sendikalı kadınlar ITUC öncülüğünde küresel çapta yürütülen ev emekçilerine insanca yaşam ve çalışma koşulları sağlanması amacıyla başlayan kampanyayı desteklediklerini açıkladılar.

Devamı için tıklayınız »

'Kadına 'en fazla ölürsün' demek 'ölürsen öl' demektir!'

Kadın hakları savunucusu ve Avukat Hülya Gülbahar, öğretmen Gülşah Aktürk'ün koruma talebinin karşılanmayıp ölümüne sebep olunmasına ilişkin, "Kadın söz konusu olduğunda 'en fazla ölürsün' demek, 'ölürsen

Devamı için tıklayınız »

Fatma Salman'a şiddet soruşturmasında jet iddianeme

AKP Milletvekili Fatma Salman'a şiddet uyguladığı için hakkında soruşturma başlatılan İdris Kotan'ın iddianamesi 14 gün gibi rekor bir sürede hazırlandı.

Devamı için tıklayınız »

Kadın öğretmen eski sevgilisi tarafından öldürüldü

Konya'da kadına yönelik şiddetin bir örneği daha yaşandı. Hakan B. adlı erkeğin,,eski sevgilisini öldürdüğü iddia edildi. olayla ilgili soruşturmanın devam ettiği belirtildi.

Devamı için tıklayınız »

Tekel sonrası kadınlar göç etti

Tekel'in özelleştirilmesi kadınları göçe zorladı. 5 yılda Samsun'dan 48 bin kişi göç etti.

Devamı için tıklayınız »

Şiddete hayır derken şiddete uğradılar

Samsun’da Sosyalist Demokrasi Partili (SDP) 4 kadın, kendilerini Bölge İdare Mahkemesi’nin demir parmaklıklarına zincirleyerek, kadına uygulanan şiddeti protesto etti.

Devamı için tıklayınız »

Sendikalı kadınlar 25 Kasım'a hazırlanıyor

AKP iktidarı ile birlikte kadına yönelik şiddetin arttığına dikkat çeken KESK Kadın Sekreteri, 25 Kasım nedeniyle yapacakları eylem takvimini açıkladı. Sendikal Güç Birliği Platformu Kadın Koordinasyonu

Devamı için tıklayınız »

Kadınların protestosu Fatma Şahin’i zor durumda bıraktı

İstanbul Feminist Kolektif üyesi kadınlar, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'i, 'Kadın Hakları İçin 30 Yıllık Çaba' konferansına girişinde protesto etti.

Devamı için tıklayınız »

Normal doğum inadı bebeği öldürdü!

Doktorların normal doğum için saatlerce karnına bastırdığı Arife Kaplan, uzun bir süre sonra sezaryene alındı. Ancak geç kalındığı ve karnına fazla bastırıldığı için rahmi yırtarak karın

Devamı için tıklayınız »

'...Ama ne yaptıklarını iyi biliyoruz'

KESK'li kadınlar, tutuklu arkadaşlarının 4 aydır ne ile suçlandığını bilmeden cezaevinde tutulduğunu belirterek, "Arkadaşlarımızın ne ile suçlandıklarını bilmiyoruz ama ne yaptıklarını iyi biliyoruz" dedi.

Devamı için tıklayınız »

'Parasız eğitim'e mahkemenin de polisin de tahammülü yok

Parasız eğitim istedikleri için 8,5 yıl hapise mahkum edilen Berna ile Ferhat’tan sonra aynı gerekçe ile tutuklanan arkadaşları için eylem yapan Gençlik Federasyonu üyelerine polis biber

Devamı için tıklayınız »

Karakolda dayağa bir de atama

İzmir'de Fevziye Cengiz'i karakolda feci şekilde dövdükleri kamera görüntüleriyle kanıtlanan 2 polisin İstanbul'da göreve başladığı açığa çıktı.

Devamı için tıklayınız »

Bayan değil kadın

Meclis yönetimi, Meclis'teki tüm tuvaletlerin kapısındaki "bay" ve "bayan" ibarelerini "kadın" ve "erkek" olarak değiştirdi.

Devamı için tıklayınız »