15 Ocak 2011, Cumartesi

'Görünmez emek' sesini yükseltiyor

Güvencesiz ve sağlıksız koşullarda çalışan gündelikçi kadınların emeklerinin görünür kılınması ve ev hizmetlerinin iş yasası kapsamına alınması için İmece Kadın Dayanışma Derneği tarafından, "Ev işçilerine güvenceli iş, insanca yaşam" sloganıyla imza kampanyası başlatıldı.

İmece Gündelikçi Kadınlar Birliği ve İmece Kadın Dayanışma Derneği, güvencesiz ve sağlıksız koşullarda çalışan gündelikçi kadınların emeklerinin görünür kılınması ve ev hizmetlerinin iş yasası kapsamına alınması için "Ev işçilerine güvenceli iş, insanca yaşam" sloganıyla başlattığı imza kampanyasının startını Galatasaray Meydanı'nda yaptığı basın açıklamasıyla verdi. "Ev işçisiyiz, köle değiliz, güvenceli çalışmak istiyoruz" pankartını açan kadınlar, "Güvenceli çalışmak istiyoruz", "Gündelikçi kadınlar ev işçisidir", "Hizmetçi değil ev işçisiyiz" ve "Emeğimiz görünsün istiyoruz" dövizleri taşıyarak, "Ev işçisiyiz köle değiliz", "Güvenceli çalışmak istiyoruz" ve "Hizmetçi değil ev işçisiyiz" sloganları attı.

Basın açıklamasını okuyan Saniye Evren, ev işçisi kadınların sosyal güvence kapsamına alınması içi kampanya başlattıklarını belirterek, "Hiçbir sosyal güvence olmadan, hatta iş yasası kapsamına dahi alınmadan bu kadar çok sayıda işçinin çalışıyor olabilmesi devlet eliyle güvencesiz çalışmanın teşvik edildiğinin de göstergesidir" dedi.

Ev işlerinin bakım emeğinin sadece kadınların sırtına yüklenmesinin ayrımcılık ve cinsiyetçilik olduğunu kaydeden Evren, kadın, erkek eşitliğini sağlayacak ve ev işlerinin cinsiyetçi yapısını değiştirmeye olanak sağlayacak politikaların tüm devlet organları tarafından hayata geçirilmesini talep etti. Evren, taleplerini, "Ev hizmetlerinin i yasası kapsamına alınmalıdır. Ev işçilerinin hiçbir şarta bağlı olmaksızın sosyal güvenlik hakları verilmelidir. Sigortası hiç yapılmamış kadınlara doğum borçlanması imkânı tanınmalıdır" şeklinde sıraladı. Açıklamanın ardından imza kampanyası kapsamında stant açıldı.

İstanbul - DİHA

Bağlantılı Haberler