01 Mart 2014, Cumartesi

8 Mart eylemleri Dersim'den başladı

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için ilk miting Dersim’de binlerce kadının katılımıyla yapıldı. AKP’nin kadın politikalarına tepkinin öne çıktığı mitingde ‘Söyleyecek sözümüz değiştirecek gücümüz var’ dendi.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için ilk miting Dersim’de binlerce kadının katılımıyla yapıldı. Dersim Kadın Platformunun çağrısıyla yapılan mitinge, Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk, BDP Şırnak Milletvekili Selma Irmak, BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, Dersim Belediye Başkanı Edibe Şahin, BDP Dersim Belediye Eş Başkan Adayı Nurhayat Altun da katıldı. Miting öncesi çok sayıda kadın Paris’te katledilen Sakine Cansız’ın Belediye Asri Mezarlığında bulunan mezarını ziyaret etti.

“Söyleyecek sözümüz değiştirecek gücümüz var” pankartı arkasında bir araya gelen kadınlar, sloganlarla Seyit Rıza Meydanı’na yürüdü. Burada yapılan saygı duruşunun ardından konuşan Aysel Tuğluk, kadınların Sakine Cansızlar gibi  mücadele ederek özgürlüğe yürüdüğünü dile getirdi. Daha sonra söz alan EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan ise, kadınların AKP’den demokrasi beklemediğine dikkat çekti. AKP’nin yolsuzluk ve Rüşvet skandalında takındığı tutumu eleştiren Gürkan, Hükümetin çözüm sürecindeki tutumuna da tepki gösterdi. Gürkan, kadınların birlikte mücadele ederek özgürleşeceğini ifade etti. Miting müzik dinletileri ve çekilen halaylarla sona erdi.