04 Haziran 2012, Pazartesi

Kürtaj hakkı İngiliz basınında

Başbakan Erdoğan'ın "Her kürtaj bir Uludere'dir" sözleriyle başlayan tartışma ve dün düzenlenen büyük kürtaj protestosu İngiliz basınında geniş yankı buldu.

Başbakan'ın kürtaja ilişkin söylediği sözler ile başlayan tartışma ve dün kadınların Kadköy'de düzenledikleri miting İngiliz basınında da yankı buldu.

GUARDİAN

Guardian Gazetesi, Türk hükümetinin fiilen kürtajı yasaklama niyetini taşıdığına ilişkin kaygılar artarken binlerce kadının İstanbul'da düzenlenen protesto gösterisine katıldığına dikkat çekti. Habere, "Binlerce kadın, Türkiye'nin İslami hükümetin fiilen kürtajı yasaklama niyetini taşıdığına ilişkin artan kaygılar arasında Pazar günü İstanbul'da düzenlenen seçim hakkı lehindeki gösteriye katıldı" sözleriyle başladı.

Hükümetçe hazırlanan yasal düzenlemelerin içeriğinin açıklanmadığını ancak kadınların seçme hakkının önemli ölçüde kısıtlanabileceği korkularının üst düzey hükümet yetkililerinin beyanlarınca körüklendiğini savunan gazete, bu çerçevede Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in tepki yarattığı belirtilen sözlerine yer verdi.

Söz konu açıklamaların, kürtajı siyasi gündemin tepesine oturttuğu değerlendirmesinin de yapıldığı haberde İstanbul'daki gösteride taşınan pankartlardaki "Biz kadınız, üreme makinesi değiliz", "AKP, ellerini üzerimizden çek", Kürtaj hakkımızı tartışmayız" şeklindeki yazılara dikkat çekildi.

BBC

İngiliz yayın kurumu BBC, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kürtajın "cinayet" ile aynı şey olduğunu söyleyerek kadın haklarını savunan grupları kızdırdığını belirtti ve "Erdoğan'ın bu sözleri, çoğunluğu Müslüman olan ülkede yoğun bir tartışma başlattı" ifadesine yer verdi.

BBC, Erdoğan'ın uluslararası eleştiri ve tepkileri de üzerine çektiğini belirtti. Yayın kurumu, kürtaja getirilecek kısıtlamaların ABD merkezli İnsan Hakları Örgütü'nün de tepkisine neden olduğunu belirterek, örgütün kısıtlamayı kadınların yaşama, sağlık, eşitlik, özel yaşam, fiziksel bütünlük ve din ve vicdan özgürlüğü gibi insan haklarını tehdit edeceği uyarısında bulunduğuna dikkat çekti.

FİNANCİAL TİMES

Financial Times, Başbakan Erdoğan'ın kürtajı "cinayet" ve Türkiye'nin ekonomik büyümesinin durdurmak için hazırlanmış gizli bir plan olarak tanımladığı konuşmayı hatırlattı.

Gazete, Erdoğan'ın bu sözlerine rağmen, Türkiye'de kürtaj oranlarının uygulamanın serbest bırakıldığı 1983 yılından bu yana azalma gösterdiğini, Türklerin daha az sayıda çocuk yapmak istediğini belirtti.

Türkiye'de 2008 yılında her bin kadından 14.8'inin kürtaj yaptırdığını belirten Guardian, "Türkiye hala BM rakamlarına göre her bin kadına 28 kürtaj olan dünya ortalaması ve her bin kadına 27 şeklinde Avrupa ortalamasının gerisinde" dedi.

 

İSTANBUL-EmekDunyasi.Net/ANKA

 

 

Bağlantılı Haberler