08 Haziran 2012, Cuma

Kadınlar kürtaj hakkı için gece sokaklara çıkacak

Bugün saat 19.30’da pek çok şehirde kadınlar, kürtaj hakkı için eş zamanlı sokaklara çıkarak 'Bedenimiz, Cinselliğimiz ve Doğurganlığımız Başbakan ya da Koca ya da Hoca, hiç kimse tarafından denetlenemez' diyecekler.

'Kürtaj Haktır Karar Kadınların' adıyla gerçekleştirilecek eylemler aynı anda düzenlenecek. Kadınlar, İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Adana, Antalya, Trabzon, Van, Diyarbakır, Hatay, Aydın, Eskişehir, Mersin, Çanakkale’nin yanı sıra birçok ilçe de de sokaklara çıkacak.

“Bedenimiz, cinselliğimiz ve doğurganlığımız, Başbakan ya da Koca ya da Hoca, hiç kimse tarafından denetlenemez. Kilise-Mutfak-Çocuk ya da 3 -5 Çocuk ya da Fıtrat-Yaradılış diyerek bizi eve göndermeye ve hapsetmeye yeltenen bıyıklı siyasetçilerin yüzlerce yıllık tahayyüllerine karşı çıkıyoruz” çağrısı ile gerçekleşecek eylem için yayınlanan mesaj şu şekilde:

“Bizler, Kürtaj hakkımızın geri almaya kalkanlara dur demek için Türkiye ’nin her yerinde bir araya geliyoruz. Polis müdahalesiyle karşılaşıyor, tartaklanıyor, gözaltına alınıyor ama ısrarla, çoğalarak bedenlerimize, hayatlarımıza müdahale edilmesine karşı çıkıyoruz.

Karşı çıkıyoruz. Çünkü kürtaj değil, kürtaj yasağı cinayettir. Sağlıksız koşullarda kürtaj yaptırmak zorunda kaldığı için yılda seksen bin kadını kaybediyoruz. Ücretsiz, sağlıklı, güvenli doğum kontrol ve kürtaj hizmeti sağlanmadığı, kürtaj yasaklandığı, doğum kontrolü sadece kadınların üzerine yıkıldığı için yılda seksen bin kadını kaybediyoruz. Kürtaj yasağı kadınları “merdiven altlarında” ölüme terk etmek, daha çok kadını kaybetmek demek olacağı için karşı çıkıyoruz.

Karşı çıkıyoruz. Çünkü Bedenimiz, Cinselliğimiz ve Doğurganlığımız Başbakan ya da Koca ya da Hoca, hiç kimse tarafından denetlenemez. Kilise-Mutfak-Çocuk ya da 3 -5 Çocuk ya da Fıtrat-Yaradılış diyerek bizi eve göndermeye ve hapsetmeye yeltenen bıyıklı siyasetçilerin yüzlerce yıllık tahayyüllerine karşı çıkıyoruz.

Karşı Çıkıyoruz. Çünkü Kürtaj değil Uludere katliamdır. Günde beş kadının savcılıklara, karakollara başvurduğu halde korunmaması ve devletin bilgisi dâhilinde öldürülmesi katliamdır. Kadınların, çocukların sağlığı, can güvenliği, yaşam haklarının değil dini referansları bile muğlak olan “cenin haklarının” dillere pelesenk edilmesine karşı çıkıyoruz.”

EYLEM YER VE SAATLERİ ŞÖYLE;

İstanbul ’da; Galatasaray Meydanı’nda saat: 20:00 -23:00 arası oturma eylemi.

Adana’da; 19:30’da 5 Ocak Meydanında buluşma ve İnönü Parkına yürüyüş, 23:00’e kadar oturma eylemi.

İzmir’de; 19:00’da Fuar Lozan kapısında buluşma, Kıbrıs Şehitliğe yürüyüş ve orada oturma eylemi.

Çanakkale’de; 19:00 – 19:45 arası Salı Pazarı’ndan Cumhuriyet Meydanı’na yürüyüş. 24:00’de kadar orada oturma eylemi.

Antalya’da; 19:30-20:30 arası, Attalos’da oturma eylemi.

Sinop’da; 19:30’da Kesk Lokalin’de buluşma ve Uğur Mumcu Meydanı’na yürüyüş ve orada 20:00-21:30 arası oturma eylemi.

Ankara, Bursa, Antalya , Bodrum, Trabzon, Van, Diyarbakır, Hatay, Ayvalık, Söke, Eskişehir, Mersin’de de aynı saatlerde merkezi yerlerde oturma eylemi gerçekleşecek.

 

İSTANBUL-EmekDunyasi.Net