23 Ekim 2010, Cumartesi

Tecavüz suç değilmiş gibi davranıyorsunuz!

İstanbul Feminist Kolektifi üyeleri, "Fatmagül'ün Suçu Ne?" adlı dizideki tecavüz sahnesinin Habertürk televizyonu tarafından komedileştirilmesini Habertürk önünde protesto etti.

İstanbul Feminist Kolektifi, "Fatmagül'ün Suçu Ne?" adlı dizideki tecavüz sahnesinin ardından Habertürk'ün ve diğer medya organlarının tecavüzü normalleştiren, komedi haline getiren, pornografik malzeme olarak sunan yayınlarını ve Ali Poyrazoğlu'nu protesto etmek için televizyonun Talimhane'de bulunan binası önünde basın açıklaması yaptı. "Medya, yargı, adli tıp tecavüzcülerin suç ortağı" pankartı açan kadınlar, "Tecavüzcü evimizde: Habertürk", "Ayrımcı cinsiyetçi kadın düşmanı: Başbakan", "Adli tıp koruyor, mahkeme salıyor" dövizleri taşıyarak, "Fatmagül'ün suçu yok Habertürk'ün suçu çok", "İğreniyoruz, tiksiniyoruz artık yeter diyoruz", "Medya şaşırma sabrımızı taşırma" sloganları attı.

İstanbul Feminist Kolektif adına açıklama yapan Hande Selin Nakıpoğlu, Habertürk'ün "Gölgede Muhabbet" programında olduğu gibi tecavüzü komedi haline getirerek, tecavüzlere güldüren programların tecavüzcüleri cesaretlendirdiğini söyledi. Nakıpoğlu, "Reyting kaygılarınıza malzeme yaptığınız görüntüler cinsiyetçilikten beslenenlerin ekmeğine yağ sürerken, sanki tecavüz, taciz kadına yönelik suç değilmiş gibi davranıyorsunuz" dedi.

NE ZAMAN VAZGEÇECEKSİNİZ?

Nakıpoğlu, sınıfı, eğitimi ne olursa olsun kadın katili erkekler, tacizler, tecavüzler kollanırken sistemin kadınları suçlu gibi gösterdiğini söyledi. Nakıpoğlu, kadın düşmanı bir sistemin sonucu olarak 2010'un ilk 9 ayında Türkiye'de 478 kadına tecavüz edildiğini, 722 kadının da tacize uğradığını söyledi.

Nakıpoğlu, cinsiyetçi tutumların kadınların hayatını tehdit ettiğine işaret ederek, "Yeter artık kadın bedenlerinden tecavüz sahnelerinden nemalanmalarınız, yeter artık tacizlere gülmeniz, yeter artık kadına yönelik erkek şiddetinin ekmeğine yağ sürmeleriniz" diye konuştu. Nakipoğlu son olarak Habertürk'te yayınlanan bir programda 'Fatmagül'ün Suçu Ne?' adlı dizideki cinsel şiddetin komedi malzemesi olarak kullanıldığını ve aynı günlerde Sincan Ağır Ceza Mahkemesi'nde tecavüzcülerin serbest bırakıldığını hatırlatarak, "Kadınların tecavüzcülerine ödüllendirmekten ne zaman vazgeçeceksiniz'' diye sordu.

Kadınlar açıklamanın ardından Taksim Meydanı'na kadar kadına yönelik fiziksel, psikolojik ve cinsel şiddeti protesto eden sloganlarla yürüdü. Yürüyüş sırasında geniş güvenlik önlemleri alan polislerin engel olma girişimleri nedeniyle zaman zaman tartışmalar yaşandı. Kadınlar yürüyüşün ardından eylemine son verdi.

EmekDunyasi.Net

İstanbul -

Bağlantılı Haberler