23 Kasım 2010, Salı

Kadınlar şiddete karşı 25 Kasım'da Ankara'da olacak

Kadınlar, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olan 25 Kasım'da Ankara'da Meclis önünde olacak. Kadınların temel talebi, kadın cinayetlerinin önlenmesi için yasal düzenleme yapılması.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 25 Kasım'da kadın katillerinin hak ettikleri cezaları almaları için gerekli yasal düzenlemenin yapılması talebiyle TBMM'de milletvekilleri ile görüşecek. 25 Kasım'da pek çok ilden Ankara'ya gidecek olan kadınlar, ayrıca milletvekillerine kadın cinayetlerine ilişkin bir rapor sunacak ve topladıkları imzaları teslim edecek. Kadınlar aynı zamanda Meclis Dikmen kapısı önünde basın açıklaması yapacak. Münevver Karabulut'un annesi de platform ile birlikte Ankara'ya gidecek. Kadınlar, aynı zamanda 26 Kasım'da Münevver Karabulut davasına katılmak için İstanbul Bakırköy Adliyesi'nde olacak.

Her geçen gün bir başka kadın "en yakını" bildiği, kocası, kardeşi, babası, sevgilisi ya da hiç tanımadığı erkekler tarafından öldürülüyor. Kadın örgütleri, kadın cinayetlerinin artık sistematik hale geldiğine dikkat çekiyor. Erkekler, kadınları öldürmeyi kendilerine bir hak olarak görürken, kadın cinayetlerinde uygulanan ceza indirimi de kadın örgütleri tarafından "cinayetleri teşvik" olarak değerlendiriliyor. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, cinayetlerin önlenmesi ve ceza indiriminin kaldırılması için yasal düzenlemeler talep ediyor. Bu taleple 25 Kasım'da Ankara'da olacak olan kadın örgütleri ile eylemlerine ilişkin görüştük. Yargı ve devletin şiddete yaklaşımını eleştiren kadınlar, "Devlet, yasalarıyla kadın katillerinin cezalarını indirerek adeta kadın cinayeti işlemeye teşvik ediyor" diyor.

ERKEK, DEVLET VE YARGI ÜÇLÜ BİLEŞENİNE KARŞI EYLEM

Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) sözcüsü Birsen Kaya, kadına yönelik şiddetin münferit olmaktan çıkarak bir sistem haline geldiğini ifade etti.

Birsen Kaya, "Bir cinsin diğer cinse dönük bu saldırganlığı tarihsel, toplumsal iktidar güçlerine dayanarak yürüttüğü bir savaşa dönüştü. Biz kadın örgütleri, savaş bilançosu açıklar gibi erkekler tarafından öldürülen kadınların bilançosunu açıklamak zorunda kalıyoruz" dedi.

'DEVLET KATİLLERİ KORUYOR'

EHP'li kadınlar adına konuşan Özge Akman, kadın cinayetlerinin son 7 yılda bin 400 oranında artarak korkunç bir düzeye ulaştığına dikkat çekti, "Devletin katilleri korumasından ziyade yasal düzenleme yapmasını istiyoruz" dedi.

YARGI, ERKEK EGEMEN MANTIKLA CEZAİ İNDİRİMİNE GİDİYOR

İstanbul LGBTT Sivil Toplum Girişimi üyesi Demet Demir, nefret cinayetlerine dikkat çekti. Nefret cinayetlerinin anayasada suç olarak işlenmesi ve anayasaya "cinsel yönelim ve cinsel kimlik" maddesi konulması gerektiğini belirten Demir, yargının şiddete yaklaşımını eleştirerek, şöyle dedi: "Yasalar da, mahkemeler hakimler de erkek ve erkek egemen mantıkla cezai indirime gidiyor. Erkek adam istediğini yapar mantığı var. Hakim suçluyu kayırıyor, mağduru değil. Gerçek adalet sistemi olsa böyle olmaz."