26 Aralık 2010, Pazar

Ankara'da kadın cinayetlerine karşı her hafta eylem

Kadınlar, Ankara'da da her hafta eylem yapacak. Adaletin kadınlardan yana işlemediğini ve kadın katillerine verilen cezaların caydırıcı olmadığını ifade eden kadınlar, yasalarda kadınlar lehine düzenlemeler talep ediyor.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Yüksel Caddesi İnsan Hakları Anıtı önünde yaptığı basın açıklaması ile kadın cinayetlerinin ve kadına yönelik şiddetin son bulmasını istedi. Kadınlar, bundan sonra her cumartesi aynı saatte eylem yapacaklarını duyurdu.

ERKEK KATLEDİYOR, DEVLET CEZA İNDİRİYOR

Açıklamada, "Kadın cinayetlerini durduracağız" yazılı pankart açan kadınlar, "Erkek kadını katlediyor, devlet cezayı indiriyor" yazılı dövizlerle öldürülen kadınların fotoğraflarını taşıdı.

Kadınlar adına açıklama yapan Kübra Usta, kadınların farklı bahanelerle erkekler tarafından katledildiğini ifade etti. Usta, ancak adaletin kadınlardan yana işlemediğini ve kadın katillerine verilen cezaların caydırıcı olmadığını kaydetti.

Usta, hiçbir cinayet türünde görülmeyecek şekilde çeşitli gerekçelerle cezaların en aza indirildiğine işaret ederek, "Böylece erkek egemen adalet sistemi eliyle, başka kadınların katledilmesine adeta zemin hazırlanıyor" dedi.

SON 7 YILDA ARTTI

Son 7 yıl içerisinde kadın cinayetlerinin yüzde bin 400 oranında arttığına dikkat çeken Usta şöyle konuştu: "Devlet kadın cinayetlerine caydırıcı cezalar vermedikçe ve kadınlar için yeterli donanımda sığınma evi açmadıkça, her gün bir kız kardeşimiz daha işkenceyle öldürülecek, cesedi ücra bir köşeye atılarak çürümeye terk edilecek ve kimliği silinip gidecek. Bu topraklarda her gün kadınlar erkek egemen sistem yüzünden katlediliyor."

Usta, 4 Aralık günü Dolmabahçe'de polisin müdahalesi sırasında genç bir kadının bebeğini kaybetmesini de kınadı.

TALEPLER

Usta taleplerini şöyle belirtti: "Kadın cinayeti davalarında katillere verilen cezaların caydırıcı nitelikte olmasını sağlayacak, kadın katillerinin cezalarında indirimi engelleyecek biçimde yasal düzenlemeler acilen yerine getirilmeli ve uygulanması denetlenmelidir. Kadın cinayetleri faillerinin hak ettikleri cezayı almalarını sağlayacak etkin soruşturma yöntemlerinin benimsenmesi ve başta TCK olmak üzere tüm ilgili yasalarda kadınlar lehine düzenlemeler yapılmalıdır. Kadın ölümlerini meşru gören ve katilleri suça teşvik eden yazılı ve görsel basın kurumları hukuki yaptırımlar düzenlenmeli ve uygulanmalıdır."

EmekDunyasi.Net

 

Bağlantılı Haberler