23 Ocak 2011, Pazar

Şiddet gören kadınları koruyacak taslak ortada kaldı

Başbakanlık Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve şiddet gören kadının koruma altına alınmasında evlilik koşulunu kaldıran taslakla, kurumdaki ilgili iki personelin hasta olması nedeniyle ortada kaldı.

Kadınların gördüğü şiddeti önlemek için kapsamı genişletilecek 4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Yasa Taslağı'yla ilgili KSGM tarafından yürütülen çalışmada ilerleme sağlanamıyor.

Koruma kararı için "resmi nikâh" koşulunun kaldırıldığı, boşanmış, resmi evlilik olmaksızın birlikte yaşayan kişilerin de"koruma" kapsamına alındığı yasa taslağı, resmi nikâhı olmayanları da kapsayacak.

Taslakta, "şiddete uğrama tehlikesi" de koruma gerekçesi olarak sayılmıştı. Üzerinden 20 gün geçmesine karşın taslakla ilgili herhangi bir gelişme sağlanamazken konuyla ilgili çalışma yapan iki KSGM personelinin hasta olduğu öğrenildi.

Kurumda konuyla ilgili başka personel görevlendirilmemesi ise yasayla ilgili yapılan işin yavaşlamasına neden oldu.

Yasanın bir an önce değiştirilip uygulamaya konulmasını isteyen sivil toplum kuruluşlarının çoğu, taslağın birçok eksiği olduğunu ifade etti. Öncelikle yasanın adının kadınların korunması olarak değiştirilmesini isteyen kuruluşlar, sığınma evlerinin azlığını anımsatarak, kadınları koruyabilmek için ilk adım istasyonlarına ihtiyaç olduğunu belirtiyor.

EmekDunyasi.Net

 

Bağlantılı Haberler