13 Haziran 2012, Çarşamba

'Parasız eğitim'e mahkemenin de polisin de tahammülü yok

Parasız eğitim istedikleri için 8,5 yıl hapise mahkum edilen Berna ile Ferhat’tan sonra aynı gerekçe ile tutuklanan arkadaşları için eylem yapan Gençlik Federasyonu üyelerine polis biber gazıyla müdahale etti.

Kızılay Yüksel Caddesi'nde bir araya gelen ve  Kocaeli'nde pankart açtıkları için tutuklanan arkadaşlarının serbest bırakılması için açlık grevi başlatan Gençlik Federasyonu üyelerine polis sert müdahalede bulundu.

Taleplerini dile getirmek için Meclis'e yürümek isteyen federasyon üyelerinin önü çevik kuvvet barikatıyla kesildi. Barikatın açılmasını isteyen öğrencilere polisin yanıtı sert oldu. Polisin göz yaşartıcı gazla müdahale ettiği olayda. Geri çekilen grup tekrar toplanarak polis barikatına yüklendi.

İKİ KEZ GAZLI MÜDAHALE

Bu sırada, çevredeki esnaflar iş yerlerinin kepenklerini kapattı. Polis çevreden geçenleri sokağın dışına yönlendirdi. Bir kez daha, gençlere biber gazı ile saldırdı. Yaşanan arbadede çok sayıda federasyon üyesi ve çevreden geçenler etkilendi.

Müdahalenin ardından Gençlik Federasyonu üyeleri oturma eylemine başlarken, sloganlar atarak arkadaşların yanına gitmek isteyen 11 kişi de gözaltına alındı.

ANKARA-EmekDunyasi.Net/Ajanslar