07 Ağustos 2010, Cumartesi

Kadınlar cinayetlere sessiz kalmayacak

Kadın cinayetlerine karşı kuruluşunu ilan ederek sokaklara çıkan 'Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu' 2010 yılının ilk 7 ayında bir önceki yıla oranla kadın cinayetlerinin yüzde bin 400 arttığına dikkat çekti.

Aralarında EHP'li Kadınlar, EMEP'li Kadınlar, İstanbul LGBTT Sivil Toplum Girişimi, İşçi Cephesi'nden Kadınlar, Kadın Kapısı, ÖDP'li Kadınlar, SDP'li Kadınlar, Yeni Demokrat Kadınlar gibi örgüt ve grupların bulunduğu 'Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu' kuruluşunu ilan etmek ve kadın cinayetlerine dikkat çekmek için Taksim Tramvay Durağı'nda bir araya geldi. "Kadın cinayetlerini durduracağız" pankartını açan kadınlar, "Kadın cinayetleri politiktir, yaşasın örgütlü mücadelemiz", "Erkek kadını katlediyor, devlet suça teşvik ediyor", "Hâkim katileri koruma, suça ortak olma" dövizlerini taşıyarak, "Erkek kadını katlediyor", "Yaşasın kadın dayanışması", "Kadın cinayetleri politiktir" sloganlarını atarak Galatasaray Meydanı'na yürüdüler. Meydanda oturma eylemi yapan kadınlar, basın açıklaması yaptılar.

"ERKEKLER CİNAYETE TEŞVİK EDİLİYOR"

Platform adına basın açıklamasını okuyan Deniz Özlem Bilgili, 2002 yılında cinayetlerde katledilen kadın sayısı 66 iken bu sayının katlanarak 2006'da 1077'ye yükseldiğini hatırlattı. 2009 yılının ilk yedi ayında 953 kadın, 2010 yılı ocak ayında 16 kadın, Şubat ayında 14 kadın, Mart ayında 20 kadın, Nisan ayında 25 kadın'ın öldürüldüğünü belirten Bilgili, bu sayının Mayıs ayında 30, Haziran ayında 10 olduğunu söyledi. Bilgili, "2009 yılının ilk 7 ayında yüzde bin dört yüz artan kadın cinayetleri, hem öldürülen kadının acı anısıyla hem de katilin devlet, hukuk ve medya tarafından korunmasıyla her geçen gün daha büyük bir yara haline geliyor" dedi. Kadın cinayetlerini durdurana kadar sokakta olacaklını dile getiren Bilgili, devletinde erkekleri cinayet için teşvik ettiğini savundu.

"PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ"

"Cinayetlerde açılan kamu davalarında, kadın katillerine hak ettikleri ceza verilmiyor. Kadın katilleri, davalarına bakan hakin ve savcılar ya da kolluk güçleri tarafından adeta ödüllendiriliyor" diyen Bilgili 7 yerinden bıçaklanan ve annesi öldürülen Nahide Opuz'un defalarca şikâyete bulunmasına rağmen mahkemenin sürekli cezai indirim uyguladığını kaydetti. Opuz'a yönelik şiddeti önleyemeyen Türkiye'nin AİHM'de mahkûm olan ilk devlet olduğuna dikkat çeken Bilgili, kadın cinayetlerinin politik olduğunu ifade etti. Bilgili, "Bir kadının hayatı söz konusu olduğunda hiç bir hak hukuk tanımayan bu düzende, hukukun işlemesini bizler sağlayacağız. Davaları takip ederek, müdahil olarak, sistematik eylemler gerçekleştirerek kazanım elde edeceğimiz mücadelemizde katillerin peşini bırakmayacağız" diye konuştu.

İstanbul - DİHA