14 Ağustos 2010, Cumartesi

KADIN CİNAYETLERİNİ DURDURACAĞIZ PLATFORMU:

Kadın cinayetleri yüzde bin 400 arttı !

"Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu", 2010 yılının ilk 7 ayında bir önceki yıla oranla kadın cinayetlerinin yüzde bin 400 arttığına dikkat çekerek, cinayetleri protesto etti.

Kadın cinayetlerine dikkat çekmek amacıyla aralarında EHP'li kadınlar, İstanbul LGBTT Sivil Toplum Girişimi, İşçi Cephesi'nden Kadınlar, Kadın Kapısı, ÖDP ve SDP'li kadınlar, Yeni Demokrat Kadınlar gibi kitle örgüt, parti ve grupları tarafından oluşturulan "Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu", dikkatleri bu soruna çekmek amacıyla ikinci kez sokağa çıktı. Kadın cinayetlerine sesiz kalmayacaklarını belirterek her Cumartesi günü eylem yapacaklarını belirten platform üyeleri, bu hafta da yine Taksim Tramvay Durağı'nda bir araya geldi.

Buradan, "Kadın cinayetlerini durduracağız" pankartı eşliğinde Galatasaray Meydanı'na doğru yürüyüşe geçen platform üyeleri, "Kadın cinayetleri politiktir, yaşasın örgütlü mücadelemiz", "Erkek kadını katlediyor, devlet suça teşvik ediyor", "Hâkim katilleri koruma, suça ortak olma" dövizlerini taşıdı. Kadınlar, yürüyüş boyunca da, "Erkek kadını katlediyor", "Yaşasın kadın dayanışması", "Kadın cinayetleri politiktir" sloganları attı. Yürüyüşün ardından ilk olarak cinayete kurban giden Münevver Karabulut'un Annesi Nagihan Karabulut kısa bir konuşma yaptı.

Kadın cinayetlerine neden olan suçluların cezaevlerinde çaylarla, kahvelerle karşılandığına işaret eden Karabulut, "Parası olan her zaman korunuyor. Benim halen içim yanıyor. Canım yanıyor. Kızımın katiline cezaevinde çok iyi bir şekilde bakılıyor. Ama benim canım yanıyor" dedi.

Karabulut'un ardından, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'ndan Cansu Akkılıç hazırlanan basın metnini okudu. Kadın cinayetlerinin politik olduğunu söyleyen Akkılıç, 2010 yılının ilk 7 ayında bir önceki yıla oranla kadın cinayetlerinin yüzde bin 400 arttığına dikkat çekerek, "Kadın cinayetlerini duymayanlara görmeyenlere sesimizi duyurmak için buradayız. Kadın cinayetlerine karşı örgütlü olalım. Mücadelemizi büyütelim, kadın cinayetlerini durduralım. Kadınları öldüren katillerin ağır ceza alması için kadın cinayeti davalarının takipçisi olalım" şeklinde konuştu.

Açıklamanın ardından platform üyeleri, kadın cinayetlerine sessiz kalmamak ve seslerini duyurmak için her Cumartesi günü eylemlerine devam edeceklerini duyurarak, eylemlerine son verdi.

İstanbul - DİHA

Bağlantılı Haberler