21 Ekim 2010, Perşembe

Daha kaç Necla'nın ölmesi gerekiyor?

BES üyeleri, 17 yerinden bıçaklanarak öldürülen BES Ankara 2 No'lu Şube Yöneticisi ve Adliye Temsilcisi Necla Yıldız'ın ölümünde sorumluluğu olanların yargı önüne çıkarılmasını talep ederek, "Kadın cinayetlerinin önlenmesi için daha kaç Necla'nın ölmesi gerekiyor?" diye sordu.

Büro Emekçileri Sendikası (BES), dün 17 yerinden bıçaklanarak öldürülen BES Ankara 2 No'lu Şube Yöneticisi ve Adliye Temsilcisi Necla Yıldız için, Ankara Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. KESK Kadın Sekreteri Songül Morsümbül, Eğitim-Sen Kadın Sekreteri Gülçin İşbert, sendika yöneticileri, kitle örgütü temsilcileri başta olmak üzere çok sayıda kişinin katıldığı açıklamada konuşan BES Genel Sekreteri Döndü Taka Çınar, kadınların evlerinde, iş yerlerinde, kamusal alanlarda, mücadele alanlarında, şiddetin çeşitli biçimlerine maruz kaldığına işaret etti. Çınar, 2002'de öldürülen kadın sayısının 66 olduğunu, ama 2010'lara doğru bu sayının yüzde bin 400 arttığının tespit edildiğinin altını çizdi. Milyonlarca kadını tehdit eden toplumsal bir sorun olarak karşı durmaya çalıştıkları şiddetin kendilerine da uğradığını ifade eden Çınar, "Bu şiddet hepimizin yaşamının tam orta yerine, bir kez daha, ama bu kez çok yakından 'ölüm' olarak düştü. Canımız yanıyor, acımız büyük öfkemiz de" dedi.

BES'in Adliye Temsilcilerinden Necla Yıldız'ın henüz 40 yaşında olduğunu ifade eden Çınar, "Küçük yaşta anne olmuş, emekle, ezayla, büyük fedakârlıklarla iki çocuğunu yetiştirmiş, onların geleceği için çalışmış ve bütün zorluklara karşı mücadeleyi, örgütlü mücadeleyi seçmiş bir kadındı" dedi. Yıldız'ın sendikanın her çalışmasında özveriyle yer aldığının altını çizen Çınar, "Acıyla ve öfkeyle sorguluyoruz yaşananları, neden Necla'yı koruyamadık? Bu toplumun değerleri ne kadar çürümüş, insanlık değerlerini yitirme aşamasına gelmiş ki, gencecik insanlar bir kadını, anne demeyi düşündüğü bir kadını öldürmeyi düşünür hale gelecek ve öldürecek" diyerek Rakel Dink'in 'Bir bebekten katil yaratan sistem' sözüne atıfta bulundu.

Necla Yıldız'ın, kızının eski erkek arkadaşı tarafından tehdit edildiği ve bu durumun savcılığa bildirildiğinin gelen bilgiler arasında olduğunu kaydeden Çınar, ancak önlem alınmadığının da gelen bilgiler arasında olduğuna dikkat çekti. Çınar, "Haklarını talep ettikleri için düşüncelerinden dolayı insanlar on yıllarca hapis cezasına çarptırılırken, potansiyel katillerin, kadın dövenlerin elini kolunu sallayarak dolaşmalarına izin verilmesine itiraz ediyoruz. Kadın cinayetlerinin önlenmesi için caydırıcı cezai müeyyidelerin arttırılması dâhil gerekli kamusal tedbirlerin alınması için daha kaç Necla'nın ölmesi bekleniyor?" diye sordu.

Çınar, hakkında Ceza Mahkemesi'nde 'darp' etmekten tutuklama kararı bulunan zanlının, zamanında tutuklanmamasında sorumluluğu olanların yargı önüne çıkarılmasını talep ettiklerini belirterek Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturmanın devam ettiği, cinayet davası ve Savcılığın taraf olduğu gerekçesiyle Adliye önünde tören yapılmasına onay verilmediğine de dikkat çekti. Çınara ayrıca BES olarak soruşturma sürecini takip edeceklerini ve davaya müdahil olacaklarını vurguladı.

Ankara - DİHA

Bağlantılı Haberler