23 Ekim 2010, Cumartesi

Kadınlar yasta değil, isyanda

BES üyesi Nejla Yıldız'ın öldürülmesini protesto eden kadınlar, "Artık yeter. Merak ediyoruz kadınların öldürülmesi ne zaman bu ülkeyi yönetenler için bir sorun haline gelecek?" diyerek isyan etti.

Ankara Kadın Platformu, BES üyesi Nejla Yıldızı'n öldürülmesini protesto etmek için Ankara Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. "Kadın cinayetlerine karşı isyandayız", "Nejla göz göre göre öldürüldü, susmayacağız" pankartı açan kadınlar, "Münferit değil, sistemli cinayet", "Yasta değil isyandayız" sloganları attı.

Açıklamaya, kadın platformu üyelerinin yanı sıra Nejla Yılmaz'ın mesai arkadaşları da katılım gösterdi. Açıklamayı, BES üyesi Sevil Yılmaz yaptı. Yılmaz, Necla'nın güpegündüz sokak ortasında nasıl bıçaklandığını anlamadıklarını ifade ederek, "Arkamızda bulanan Adliye binasında görev yapan Nejla'yı bu yargı sistemi nasıl olup da katiline adeta teslim etmiştir bunu kendimize bile izah edemiyoruz" dedi. Türkiye'de hiçbir kadının can güvenli olmadığına işaret eden Yılmaz, bu tespitin her gün işlenen yeni bir kadın cinayetiyle ispatlandığını dile getirdi. Kadınların öldürülmesine karşı hiçbir önlemin alınmadığına dikkat çeken Yılmaz şunları kaydetti: "Artık yeter. Merak ediyoruz kadınların öldürülmesi ne zaman bu ülkeyi yönetenler için bir sorun haline gelecek? Kadın ve Aileden sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf'ı, bir mensubunu kaybetmiş olan Adalet Bakanının en küçük bir açıklama bile yapmamış olması ile bunu daha iyi anlıyoruz."

Ankara - DİHA

Bağlantılı Haberler