30 Ekim 2010, Cumartesi

'Tecavüz kültürü meşrulaştırılıyor'

Sadece son 10 günde 9 kadının erkekler tarafından katledildiğine dikkat çeken Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Kasım ayında cinayetlere karşı imzaları 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü'nde Meclis'e götüreceklerini duyurdu.

Kadın cinayetleri ve nefret cinayetlerine karşı birçok kadın örgütünün bir araya gelmesiyle oluşturulan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun her cuma günü cinsiyetçi kimlik ve cinsel yöneliminden kaynaklı öldürülen kadınlar için yapıkları yürüyüş bu haftada da gerçekleştirdi.

Taksim Tramvay Durağı'nda bir araya gelen kadınlar, ''Kadın cinayetlerini durduracağız'' pankartı açarak, ''Bedenimiz, emeğimiz bizimdir'', ''Kadın cinayetleri ve nefret cinayetleri politiktir'', "Yaşasın örgütlü mücadelemiz'', ''Erkek kadını katlediyor", "Kadın cinayetlerine indirim değil ağır ceza'' dövizleri taşıdı. Öldürülen kadınların fotoğraflarının taşıyan kadınlar, cinayetleri protesto eden sloganlar attı.

SON 10 GÜNDE 9 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ

Kadınlar açıklama yapan Selma Şahin, kadın cinayetlerindeki artışa dikkat çekti. Tecavüzü meşrulaştıran televizyon dizileri ve programların devam ettiği ve her gün bir kadının tecavüz edilerek öldürüldüğü bir dönemde, bir yandan da kadınların eve kapatılmaya çalışıldığını kaydeden Şahin, "Kimse bizden sessiz kalmamızı beklemesin'' dedi.

Son 10 günde Türkiye'nin çeşitli illerinde 9 kadının erkekler tarafından öldürüldüğünü hatırlatan Şahin, şunları söyledi: "Biz kadınlar sırf kadın oldukları için birçok bahane uydurularak, öldürülmeye devam ettikçe, cinayetlere karşı mücadele etmeye dünya kadınlarının tüm dillerinde 'artık yeter' diyerek, sokaklara çıkmaya devam edeceğiz." Başbakan Erdoğan'ın geçtiğimiz hafta kadınlar için sarf ettiği sözlere dikkat çeken Şahin, "Cinayet işlenirken namus töre kavramları hala kullanılıyorsa, Türkiye'de kadın-erkek eşitliği konusunda 134 ülke arasında 126'ıncı olabiliyorsa, kimse bize özel ayrıcalık, modernlik, gericilik masalları okumasın" diye konuştu.

'KÜRT KADINLARINA DÖNÜK YAŞANANLARIN FAİLİ ASKER, KORUCU VE TECAVÜZ KÜLTÜRÜDÜR'

Kürtlere yönelik imha ve inkârın kadınlar üzerinde daha da ağır bir şekilde sürdüğüne dikkat çeken Şahin, şu değerlendirmede bulundu: "Bu ülkede Kürt kadınları ve çocukları kimlikleri yüzünden devletin silahlı güçlerince öldürülüyor, tecavüze uğruyor. Kimse bize 'Kürt sorunu yoktur terör sorunu var' demesin. Kürt illerinde kadın intiharları arkasında çok büyük bir karanlığı barındırmasın. Bölgede devlet-erkek işbirliği ile gericiliği besleyerek, kadınları tecavüz kültürü ile vuruyor. Yaşanan taciz, tecavüz ve katliamların birinci derece faili ise korucu, asker olmak üzere militarist sistemin yarattığı tecavüz kültürüdür."

Kadınlar 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü'nde TBMM'ye giderek kadın cinayetlere karşı topladıkları imzaları meclise verecekler.

EmekDunyasi.Net

İstanbul -

Bağlantılı Haberler