06 Kasım 2010, Cumartesi

10 ayda 301 kadın öldürüldü!

Kadın Cinayetlerin Durduracağız Platformu, 2010 yılının ilk 10 ayında 301 kadının ''kıskanma, aldatma, boşanma'' gibi sebeplerle vahşice katledildiğine dikkat çekerek, "Erkek kadını katlediyor, devlet suça teşvik ediyor" dedi.

Günde ortalama 3 kadının öldürüldüğü Türkiye'de her hafta kadın cinayetlerine devletin sessizliğini eleştirmek ve kadın isyanını dile getirmek için eylem yapan Kadın Cinayetlerin Durduracağız Platformu, bu haftada sokaktaydı. "Kadın cinayetlerini durduracağız" pankartı açan kadınlar, Taksim Meydanı'nda bir araya gelerek "Erkek kadını katlediyor, devlet suça teşvik ediyor", "No more state protectıon for the murderes" yazılı dövizler ve öldürülen kadınların fotoğraflarıyla Galatasaray Meydanı'na kadar yürüdü. "Kadın katillerinden hesap soracağız", "Erkek kadını katlediyor, devlet cezayı indiriyor", "Kadın cinayetleri politiktir" sloganları atan kadınlar, yürüyüşün ardından yarım saat oturma eylemi yaptı.

Rukiye Bakan, Ekim ayı içerisinde 27 kadının öldürüldüğünü, 16 kadının ise yaralandığını belirterek, cinayetlerin 4'ünün "namus" gerekçesiyle işlendiğine dikkat çekti.

'SUÇ ORTAĞISINIZ'

Bakan, 2010 yılının ilk 10 ayında 301 kadınların ''kıskanma, aldatma, boşanma'' gibi sebeplerle vahşice katledildiğini hatırlatarak, devletin kadınları korumak yerine suçluları cezasız bırakmanın derdinde olduğunu savundu. Bakan, "Daha nice şiddet mağduru kadının vahşice katledilmelerine şahit olacağız? Artık yeter. Kadınları korumayan devlet, ceza indirimleri veren erkek yargı, şikâyetleri dikkate almayan kurumlar cinayetlerin faili katillerin suç ortağıdır" dedi.

Bakan, son bir hafta içerisinde de birçok kadının yine aynı gerekçelerle katledildiğini belirterek, "Hükümetin kadınlara yönelik 'en az 3 çocuk doğurun', 'kadın erkeğin tamamlayıcısıdır' gibi cinsiyetçi politika ve söylemleri karşısında her gün en az 3 kadının öldürüldüğünü haykırıyoruz. Kadının cinsiyet rollerini pekiştiren ve kadınlar aleyhine hüküm tesis eden başta Adli Tıp Kurumu olmak üzere tüm kurumlar lağvedilmelidir" diye konuştu. Öldürülen kadınların hayatlarının anlatıldığı eylemde Bakan, bütün kadınları 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü'nde Ankara'ya TBMM önüne seslerini yükseltmeye çağırdı.

EmekDunyasi.Net

İstanbul -

Bağlantılı Haberler