27 Mayıs 2013, Pazartesi

Ortadoğu kadın konferansı 31 Mayıs'ta Diyarbakır'da toplanıyor

Diyarbakır'da düzenlenecek olan "Ortadoğu Kadın Konferansı"nda 23 ülkeden yaklaşık 250 kadın siyasetçi, akademisyen, aktivist bir araya gelecek.

Demokratik Özgür Kadın Hareketi, çok sayıda ülkeden kadınların katılımıyla "Ortadoğu Kadın Konferansı" düzenliyor.

KONFERANS 31 MAYIS'TA BAŞLIYOR

Demokratik Toplum Kongresi Eş Başkanı Aysel Tuğluk ile Barış ve Demokrasi Partisi Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak'ın çağrıcıları olduğu 1. Ortadoğu Kadın Konferansı, Diyarbakır'da düzenlenecek. 31 Mayıs'ta başlayacak olan konferans, 3 gün sürecek.

BARIŞ SÜRECİ KADIN PERSPEKTİFİYLE DEĞERLENDİRİLECEK


Konferans ile barış sürecinin kadınlar açısından değerlendirilerek ortak bir tutum ve mücadele perspektifi açığa çıkarmak, oluşacak yeni sistemde kadının hakları, hukuku, rengi, iradesi ve kimliğiyle yer alması için ortak tartışma zemini yaratmak ve deneyimleri paylaşmak amaçlanıyor.
Ortadoğu'dan 23 ülkeden yaklaşık 250 kadın siyasetçi, akademisyen aktivistin katılacağı konferansa Türkiye'den de siyasi parti, kadın örgütleri, gazeteci ve akademisyen kadınlar katılacak.

FİLİSTİN, AFGANİSTAN, MISIR, NEPAL, SURİYE, TUNUS'TAN KADINLAR DİYARBAKIR'A GELİYOR

Konferansa katılacak isimler arasında Filistin Halk Kurtuluş Cephesi Politbüro üyesi Leyla Halid, Filistinli Kadın Komiteleri Birliği'nde Khitam Alsaafin, Afganistan'dan eski milletvekili Malalai Joya, Mısır Cinsel Taciz ve Saldırı Karşıtı Eylem'den Meryem Kirollos, Süryani Federasyonu'ndan Meryem Demirel, Avrupa Kürt Kadın Meclisi'nden Münevve Azizoğlu, Nepal Komünist Partisi'nden Ranju Kumari Thakur, Suriye Kadın İnisiyatifi'nden Rola Muhammed Mustafa, Tunuslu Kadınlar Koalisyonu'ndan Salwa Bin Afya Taleb de bulunuyor.

EmekDünyası.Net/ETHA