25 Ağustos 2010, Çarşamba

Kadına şiddete para cezası

Diyarbakır’da aile içi şiddet uygulayan altı personelin maaşlarının yarısı eşlerine veriliyor. Kız çocuklarını üniversiteye gönderenlerin de maaşlarına 100 TL prim yapılıyor.

Diyarbakır'ın BDP'li Sur Belediyesi'nde, aile içi şiddet uygulayan altı personelin maaşlarının yarısı, şiddeti azaltmaya  yönelik olarak çalışanların eşlerine ödeniyor. Belediye Başkan Yardımcısı Gülbahar Örmek kadına karşı şiddette ekonomik güçlenmenin kadına şiddet mücadelesinde destek olduğunu ve Diyarbakır'daki kadınların bu uygulamadan memnun olduğunu belirtti.

Diyarbakır Merkez Sur İlçe Belediyesi ile Türkiye Belediyeler ve Genel Hizmetler İşçileri Sendikası (Belediye-İş) Sendikası arasında geçtiğimiz Nisan ayında imzalanan ve 2010 yılını kapsayan toplu iş sözleşmesinde kadına karşı şiddette, ekonomik şiddette ve kadınları çok eşlilikten korumaya yönelik olarak imzalanan sözleşmeye göre:

-Çocuklarına ve eşlerine şiddet uygulayan personelin maaşlarının yüzde ellisi eşine ödenecek.

-Doğum yardımı eşlere ödenecek.

-İstifa edeceğini bildiren personelin eşinin onayı soruluyor, personele tazminatı ya da maaşı eşinin yanında ödeniyor.

-Birden çok evlilik yapan personelin sosyal alacakları, maaşları ve kıdem tazminatları, resmi nikâhlı eşe ödeniyor. Resmi nikâhlı eşin parayı eşinin evli olduğu diğer kadınlarla paylaşması hükümleri yer alıyor.

Belediye Başkan Yardımcısı Örmek, imzalanan sözleşmenin yararlarıyla ilgili olarak "Toplu İş Sözleşmesini imzaladıktan sonra sözleşmenin bir örneğini personelimizin eşlerine de verdik. 64. maddeyi kendilerine anlattık. Şiddet gördükleri için bize gelen başvuran kadınlar olduğu gibi gelmeye çekinen bazı kadınlara da biz ulaştık" dedi.

Şiddet gördükten sonra haklarını arayan kadınların tekrar şiddete uğramalarını engellemek için aldıkları önlemle ilgili olarak Örmek  "Toplu İş Sözleşmesinin hükümlerine göre, ikinci kez şiddete başvuran personelimizin iş akdini feshetme yetkimiz var. Bu caydırıcı bir etkendir. Ayrıca, kadınların ekonomik anlamda güçlenmesi, onları şiddete karşı da güçlü kılıyor. Şiddet gördüğü için evden ayrılan kadın, eşinin maaşının yarısını aldığı için babasının ya da akrabalarının yanına belli bir güçle gidiyor. Böylece gördüğü destek de artıyor."dedi.

Toplu iş sözleşmesinin hükümleri arasında yer almayan kız çocuklarının okutulması için gerçekleştirdikleri bir uygulama ile ilgili olarak Gülbahar Örmek  “Kız çocuklarını üniversitede okutan 57 personelimize, çocuklarının öğrenci belgesini getirdiklerinde aylık 100 TL prim veriyoruz” dedi.

(EmekDunyasi.Net)

Diyarbakır -