01 Ocak 2011, Cumartesi

'2011'de kadın mücadelesini örelim'

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri yılın son gününde de sokağa çıktı. Şehirlerin bu güne özel ışıklandırılmasını eleştiren kadınlar, "Her gün öldürülüyoruz" dedi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, her cuma Taksim'de yaptıkları yürüyüşlerini bugün, yılbaşı için süslenmiş, ışıklandırılmış İstiklal Caddesi'nde gerçekleştirdi, "2010 yılında kaç kadın öldürüldü?" diye sordu.

Taksim tramvay durağından Galatasaray'a yürüyen kadınlar, burada yaptıkları basın açıklamasında, geçtiğimiz günlerde Kadıköy'de temizlik yaptığı evin penceresinden düşerek hayatını kaybeden ev işçisi Gültekiye Özmen, kocası tarafından öldürülen Ayşe Paşalı ve Bursa'da nefret cinayeti sonucu öldürülen İrem Okan'ı andı.

Şengül Karaman, AKP hükümetien seslendi, "Nasıl oluyor da kadın cinayetlerinin net bir verisi bile elimizde bulunmuyor? Bizler kadınlar olarak kaç kadını hangi sebeplerle kaybettiğimizi bilmek istiyoruz. Ve kadın cinayetlerinin muhatabı olan Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aleye Kavaf'a soruyoruz; nasıl oluyor da son 7 yılda yüzde bin 400 artan kadın cinayetlerine münferittir diyebiliyorsun?" dedi.

ÖLDÜRÜLMEYE KARŞI BİRLİKTE MÜCADELE EDELİM

6 Ağustos'tan bu yana sokaklarda olduklarını söyleyen Karaman, kadınlara çağrıda bulundu: "Tuz getirmediğimiz için yemek yapmadığımız için, kıyafetimizi istediğimiz gibi seçtiğimiz için ve bunun gibi toplumsal cinsiyet rollerini yerine getirmediğimiz için öldürülmemeye karşı birlikte mücadele edelim. Birleşik kadın mücadelesini hep birlikte örerek 2011 yılında gerekli yasal düzenlemelerin hayata geçmesini sağlayalım."

EmekDunyasi.Net

 

Bağlantılı Haberler