27 Ekim 2010, Çarşamba

'Fatmagül'ün Suçu Ne?' dizisi için imza kampanyası ve dava

Adana Kadın Platformu bir süredir yayında olan "Fatmagül'ün Suçu Ne " adlı dizinin kadına yönelik şiddet ve tecavüzü meşrulaştırdığını belirterek dizinin yayından kaldırılması amacıyla imza kampanyası başlattı.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü'' kapsamında, Adana Çakmak Caddesi'ndeki Kültür Sokağı'nda stant açan Kadın Platformu üyeleri Kanal D'de yayınlanan "Fatmagül'ün Suçu Ne"  dizisinin yayından kaldırılması için imza kampanyası başlattı.

Kadın Platformu adına konuşan Reyhan Kayışlı, "Fatmagül'ün suçu ne" adlı diziyle birlikte kadınlara yönelik cinsel suçlarda artış yaşandığını belirterek  "Tecavüz suçu adeta meşrulaştırılmıştır. Gerçek hayatta yaşanan tecavüz olaylarında söz konusu filmin senaryosuyla birebir benzeşen unsurların olması da bu durumun bir kanıtıdır" dedi.

TBMM Başkanlığı'na hitaben yazılan dilekçede "Biz kadınlar, hayatlarımızı karartan, bedenlerimizi denetim altında tutmak için yapılan en ağır ve şiddetli saldırı olan tecavüzü besleyen ve meşrulaştıran bu dizinin, karikatürize ederek bu suça ortak olan programların yayından kaldırılmasını, son zamanlarda artan tecavüz olaylarının önlenmesi için gerekli her türlü tedbirin alınmasını talep ediyoruz" ifadeleri yer alıyor.

Dilekçeyi erkeklere de imzalatan platform üyeleri söz konusu dizinin yayından kaldırılması ve tecavüz olaylarının engellenmesi için her türlü önlemin alınmasını istedi.

İZMİR'DE SUÇ DUYURUSU

Öte yandan İzmir Adliyesi'nde toplanan kadın örgütleri de tecavüzle dalga geçen bir skece yer verdiği için Habertürk televizyonu ve program yapımcısı Ali Poyrazoğlu ve "Fatmagüllü şişme kadın" haberi nedeniyle Şok, "Fatmagül'ün donu" başlıklı haber için de Habertürk gazeteleri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Grup adına açıklama yapan avukat Nazan Sakallı, "Bu dizinin topluma servis edilme biçiminin, kadına yönelik şiddetin görünür olmaması nedeniyle tecavüzü cinsellik zanneden zihniyeti iştahlandırdığını görüyoruz. Çok açık olarak ifade ediyoruz ki; biz kadınlar tecavüzü komik, eğlenceli, seksi ya da erotik bulmuyoruz. Biz, buna gülmüyor, tahrik olmuyor, keyiflenmiyoruz" dedi.

"Fatmagül'ün Suçu Ne" adlı dizinin kadın yönetmeni ve oyuncularına seslenen Nazan Sakallı, "Sizin ürettiğiniz bir televizyon yapımının, reyting uğruna topluma bu şekilde servis edilmesine tepki göstermenizi bekliyoruz. Sizin de sesinizi yanımızda duymak istiyoruz" diyerek bütün kadın oyunculara çağrıda bulundu.

EmekDunyasi.Net