24 Haziran 2013, Pazartesi

Ekmek, özgürlük ve adalet için Trans Onur yürüyüşü yapıldı

"Ekmek özgürlük ve adalet için..." sloganıyla gerçekleştirilen 4.Trans Onur Yürüyüşü'ne katılan binlerce kişi "Özgürlüğü ve adaleti, sokaklarda, meydanlarda aramaya devam edeceğiz" dedi.

Bu yıl "Ekmek özgürlük ve adalet için" sloganı ile gerçekleştirilen 4. Trans Onur Yürüyüşü'nde, son bir yılda 18 trans bireyin nefret cinayetine kurban gittiği hatırlatıldı ve "Özgürlüğü ve adaleti, sokaklarda, meydanlarda aramaya devam edeceğiz. Adliye karakol kapılarını her gün her gün her gün zorlayacağız" denildi.

4.TRANS ONUR YÜRÜYÜŞÜ BİNLERCE KİŞİNİN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİ

İstanbul LGBTT Sivil Toplum Girişimi, Kadın Kapısı, Lambdaistanbul, Ankara Pembe Hayat LGBTT Derneği, İzmir Siyah Pembe Üçgen LGBTT Derneği, SPOD ve Diyarbakır Hebûn öncülüğünde bir araya gelen trans bireyler, "Ekmek özgürlük ve adalet için" sloganı ile 4. Trans Onur Yürüyüşü'nü gerçekleştirdi.

İSTİKLAL'DEN TÜNEL MEYDANI'NA YÜRÜYÜŞ VE TÜNEL MEYDANI'NDA OTURMA EYLEMİ YAPILDI

Taksim Tramvay Durağı'nda bir araya gelen LGBTT bireyler, gökkuşağı renkli bayrakları, Türkçe ve Kürtçe, "Qedexe çi ye xwey!", "Evîn bi rexistin bun e", "Transfobi öldürür", "Trans can e", "Trans kimlikler hastalık değildir" dövizleri açtı. Renkli kıyafetleri ile yürüyüşe katılan binlerce LGBTT birey, davul, trampet, darbuka, zil çalarak, "Baskı şiddet ahlaksa biz ahlaksızız", "Her yer Taksim her yer direniş", "Homofobik devlet istemiyoruz", "Aşk aşk hürriyet uzak olsun devlet", "Bijî biratiya gelan" ve "Hüloğğğ" sloganları attı. İstiklal Caddesi boyunca yaklaşık iki saat süren yürüyüşün ardından Taksim Tünel Meydanı'nda oturma eylemine geçildi.

'18 TRANS BİREY NEFRET CİNAYETİ KURBANI'

Grup adına basın açıklaması yapan LGBTT Derneği aktivisti Beren Azize, her sene olduğu gibi zulme ve baskıya karşı tek ses ve çok renk olmak için biraraya geldiklerini belirtti. Son bir sene içinde 18 trans bireyin nefret cinayetine kurban gittiğine vurgu yapan Azize, "Başta Meis sitesi ve Bayram Sokak olmak üzere trans kadınların evleri mühürlendiği ve çalışma, barınma gibi en temel hakları gasp edildiği için buradayız. Eşcinseller ve transseksüellerin, aileleri tarafından kaçırılıp kaybedildiği için buradayız. Trans kadınları zorunlu seks işçiliğinin cenderesine iten transseksüel düşmanlığına karşı buradayız, bir aradayız" dedi.

'GEZİ KARDEŞLİĞİ BİZE KAZANDIRDI'

Gezi Parkı direnişine vurgu yapan Azize, "Yüzümüzü birbirimize dönelim ve artık gerçekten birbirimize kulak vermeye başlayalım. Gezi kardeşliği hepimize çok büyük kazandırdı ve kardeşleşerek devam ederse daha da büyük kazanacağız. Dün olduğu gibi bugün de direnmeye, umudu taşırmaya devam edeceğiz. Özgürlüğü ve adaleti, sokaklarda, meydanlarda aramaya devam edeceğiz. Adliye karakol kapılarını her gün her gün her gün zorlayacağız. Cinselliğin siyahları olan bizler, dünyanın tüm siyahları ile birlikte kolkola sokaklarda özgürlük şarkıları söyleyeceğimiz günleri hep beraber yaratacağız. İnanın translar özgür olsa dünya yerinden oynar" diye konuştu. Eylem halaylarla sona erdi.

EmekDünyası.Net/DİHA