12 Mayıs 2010, Çarşamba

'Seks skandalı'nda da erkek dayanışması

Deniz Baykal'ın istifasıyla sonuçlanan 'seks skandalı', burjuva siyasetin olağan hallerinden. Ancak, bu alanda da erkek egemen sistemin kuralları işliyor, skandalın erkek aktörleri için hayat devam ediyor, olan ise kadınlara oluyor.

RUKEN ADALI

Deniz Baykal, milletvekili Nesrin Baytok ile birlikte olduğunu gösteren video görüntülerin yayınlanmasının ardından istifa etti. Sözkonusu görüntüleri “komplo” olarak değerlendirerek, hükümete yüklenen Baykal'ın ne yapacağı bekleniyor.

Kasetle başlayan tartışmalar, güncel siyasete düşürdüğü izler dışında, burjuva siyasetin karakteristik özelliklerine ilişkin çok önemli işaretler de sunuyor. Baykal ile birlikte tartışılan "seks skandalı" burjuva siyasetin önemli unsurlarından oldu. ABD'nin eski başkanı Bill Clinton'ın sekreteri Monica Lewinsky ile yaşadıkları ilk aklan gelenlerden. Clinton istifaya zorlandı ama şu anda ABD’nin dışişleri bakanı olan eşi Hillary Clinton, eşinin arkasında durarak politik skandalın istifayla sonuçlanmasını önledi.

Yakın tarihten bir başka örnek de İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi oldu. Berlusconi, son dönemlerde ismi birçok skandala karışmasına rağmen son yapılan yerel seçimlerde oyunu artırmayı başardı. Eşi Veronica Lario ise Berlusconi'den ayrılma yolunu seçti.

Türkiye'den de Adnan Menderes'in adı benzer iddialarla anıldı. Menderes'in opera sanatçısı Ayhan Aydan ile ilişkisi hep konuşuldu. Eski Devlet Bakanı yazar Yılmaz Karakoyunlu, Menderes'in Ayhan Aydan dışında başka sevgililerinin de olduğunu söylemiş, ‘’Suzan Sözen, Adnan Menderes ile yattı, İstanbul Emniyet Müdürü olan kocası Ferit Sözen’in Bitlis’e çıkan tayini durduruldu’’ demişti.

Geçmiş zamanda olduğu gibi bugün yaşanan ‘seks skandalı’nda da erkek egemen sistemin kurallarının işlediği bir kez daha görülüyor. Baykal konuşuyor, tehdit ediyor, saldırıyor, ancak skandalın öteki aktörü olan milletvekili Nesrin Baytok’a ise yine kadının tarihsel yazgısı susmak düştü. Baytok, bazı medya kuruluşları hakkında suç duyurusunda bulunacağını söylemekle ve "ailemizle bunu aşacağız" demekle yetindi.

“BURJUVA SİYASET VE AHLAKININ İKİYÜZLÜ YÖNÜ”


Gelişmeler ile ilgili sorularımıza yanıt veren Nazım Hikmet Marksist Bilimler Akademisi Eş Koordinatörü Mukaddes Çelik Erdoğdu, yaşananların burjuva siyaset ve burjuva ahlakın ikiyüzlü yönünün ortaya koyduğuna dikkat çekti, “Gerektiğinde yatağı da iktidar kavgasının aracı olarak kullanıyor” dedi.

“Burjuva ahlakın ikiyüzlülüğünün merkezinde de erkek egemenliği var” tespitini yapan Çelik, şunları söyledi: “Bu erkek egemenliği içinde bütün erkek klikler işbirliği yaptılar, hatta televizyonlardaki programlara bakarsak en muhafazakârından en liberaline hepsi erkek liderle dayanışma içinde bulundular. Bu skandalın diğer öznesi olarak kadın milletvekili var. Asıl mağdur o. Ancak o sahneden silinmiş durumda, onu görmezden geliyorlar. Onun durumunu düşünen ve sonuçlar çıkartan yok. Kadın örgütlerinin, böyle bir skandalın unsuru olarak bir kadının mağdur edilmesiyle ilgilenmesi gerekiyor.”

İstanbul - ANF