pages_start

"Anayasa Mahkemesi" konulu haberler

Anayasa Mahkemesi'nden polislere bir kötü bir iyi haber

Anayasa Mahkemesi, polis teşkilatı içerisinde örgütlenen Emniyet-Sen'i kanuna aykırı buldu. Ancak mahkeme emniyet teşkilatında çalışan diğer hizmet sınıflarına dahil personelin sendikalara üye olmasının önünü açtı.

Devamı için tıklayınız »

Anayasa mahkemesi 10 yıl düzenlemesini iptal etti, tahliyeler olabilir

Anayasa Mahkemesi siyasi davalarda tutukluluk süresini 10 yıl olarak düzenleyen maddeyi iptal etti. Kararın yeni tahliyelerin önünü açabileceği ifade ediliyor.

Devamı için tıklayınız »

RedHack: Biz burdayız

RedHack davasının başlamasıyla birlikte Anayasa Mahkemesi'nin sitesi çökertildi. RedHack, ayrıca "Biz buradayız, gelin bizi alın" açıklamasında bulundu.

Devamı için tıklayınız »

CHP, grev hakkı için Anayasa Mahkemesi'ne gitti

CHP, Hava İş kolunda grev yasağı getiren düzenlemenin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

Devamı için tıklayınız »

'Bedellide temel eğitimden muafiyet anayasaya aykırı değil'

Anayasa Mahkemesi, bedelli ve dövizli askerlikle ilgili düzenlemeleri içeren Kanun'un, başvuranların temel askerlik eğitiminden muaf tutulacaklarına ilişkin hükümlerini Anayasa'ya aykırı bulmadı.

Devamı için tıklayınız »

Grev yasağı Anayasa Mahkemesi'ne gidiyor

Hava-İş Sendikası Genel Başkanı Atilay Ayçin, Cumhuriyet Halk Partisi'nin grev yasağını Anayasa Mahkemesi'ne götürmek için hazırlık yaptığını, oradan da sonuç alamazlarsa Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne gideceklerini

Devamı için tıklayınız »

Anayasa Mahkemesi Dicle konusunda yetkisizmiş!

Anayasa Mahkemesi, 80 bin oyla Diyarbakır milletvekili seçilen, mazbatasını aldıktan sonra YSK tarafından milletvekilliği düşürülen Hatip Dicle ile ilgili başvuruyu yetkisizlik gerekçesiyle reddetti.

Devamı için tıklayınız »

Anayasa Mahkemesi raportör görevlendirdi

Anayasa Mahkemesi, YSK tarafından vekilliği düşürülen Hatip Dicle'nin durumunu araştırmak için raportör görevlendirdi. Hatip Dicle için avukatları 27 Haziran günü Anayasa Mahkemesi (AYM)'ne başvurmuştu.

Devamı için tıklayınız »

Anayasa Mahkemesi 'süper' yetkilerle donatılıyor

Anayasa Mahkemesi'ni yeniden yapılandıran tasarı TBMM Başkanlığına sunuldu. Yasa tasarısına göre Anayasa Mahkemesi, Yargıtay ve Danıştay kararlarını iptal edebilecek. AYM'ye 23 Ağustos 2012'den itibaren vatandaşlar da

Devamı için tıklayınız »

Provokasyon ve kapatma davası

Partiler arasında ziyaret trafiğinin ortasına düşen açıklama, Yargıtay Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın gücünü yeniden tartışmayı gerektiriyor. Anayasa

Devamı için tıklayınız »

İşçi sağlığının taşeronlaştırılması Anayasa Mahkemesi'nde

Türk Tabipleri Birliği, işçi sağlığı hizmetlerini taşerona devreden düzenlemenin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurulduğunu açıkladı.

Devamı için tıklayınız »

Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç: İlk 3 maddeye dokunulabilir

Kılıç, Anayasa'nın "değiştirilmesi teklif dahi edilemez" ilk 3 maddesine "pozitif" olarak dokunulabileceğini söyledi. Kılıç "Laikliği, demokrasiyi, hukuk devletini daha ileri götürecek düzenlemelere engel olmaması gerekir" dedi.

Devamı için tıklayınız »

TEKEL işçileri 1 Ekim'de harekete geçecek

TEKEL işçileri Anayasa Mahkemesi'nin 4/C kadrosunun 'Anayasaya uygun olup olmadığına' ilişkin kararını bekliyor. Bu arada TEKEL işçilerinin direnişine destek amacıyla yollanan paranın 213 bin liralık kısmına

Devamı için tıklayınız »

İptal edilen yasalar yeniden ısıtılacak!

Bakanlar Kurulu Anayasa Mahkemesi'nden dönen yasaları tekrar TBMM gündemine getirme kararı aldı. Hükümet ayrıca 'uyum' yasaları için hazırlıklara da başlıyor.

Devamı için tıklayınız »

Geleneksel 'açılış muhalefeti'

Adli Yıl açılış töreninde konuşma yapan Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker 'Yargı yürütmenin iktidarı altına alınmak isteniyor' dedi.

Devamı için tıklayınız »

Danıştay yürütmeyi tekrar durdurdu!

Danıştay, Sağlık Bakanlığı'nın öğretim üyeleri dışındaki hekimlerin başka bir kurumda çalışmalarını yasaklayan 'Tam Gün Yasası'nın yürütmesini tekrar 'durdurma kararı' aldı.

Devamı için tıklayınız »

Sihirbazları sahneden kim indirecek?

Son yıllarda yaşanan birçok işçi direnişi kazanımla sonuçlanma şansına sahipken tersi bir durum söz konusu oluyor. Hatta çoğu

Devamı için tıklayınız »

Boykot Cephesi Ankara'da da kuruldu

Anayasa Referandumu'nu boykot etme kararı alarak Ankara'da bir araya gelen, çok sayıda kurum "Ezilenlerin ve emekçilerin Boykot cephesini oluşturduklarını" açıkladı.

Devamı için tıklayınız »

Evren’den Anayasa Değişikliği’ne onay

12 Eylül askeri darbesinin bir numarası Kenan Evren anayasa değişikliği konusunda Sabah gazetesine konuşmuş. Vahiy değil elbette değiştirilebilir.

Devamı için tıklayınız »

12 Eylül ile hesaplaşma yalanı

12 Eylül ile hesaplaşmaktan bahsedenler, ya 12 Eylülün bugünlere uzanan kanallarını görmek istemiyorlar ya da nostalji yaparak rahatlamayı

Devamı için tıklayınız »

Bakan 'İnadım inat' diyor

Sağlık Bakanlığı, birkaç gündür basında yer alan Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın Tam Gün Yasası’nın kısmi iptaliyle ilgili haberleri yaptığı basın açıklamasıyla yalanladı.

Devamı için tıklayınız »

'İnadı bırak Akdağ!'

Tam Gün Yasası’yla ilgili kısmi iptal kararından sonra Sağlık Bakanı Recep Akdağ tarafından yapılan açıklamalara cevap vermek için TTB basın toplantısı düzenledi.

Devamı için tıklayınız »

"Referandum 'hayır'lı olsun"

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi 12 Eylül’de yapılacak olan Anayasa Referandumu'na dair konferedasyonunun görüşlerini açıklayarak, referandumda DİSK olarak hayır diyeceklerini söyledi.

Devamı için tıklayınız »

Demokrasi güçleri için boykot tek tutarlı seçenektir

Pek çok parti ve çevre Anayasa paketinin oylanacağı referandumda tavrının ne olacağını açıkladı. Bir haftayı aşkındır tutumlar gerekçelendiriliyor

Devamı için tıklayınız »

EDP'li Halis: 'Evet' demek doğrudur

Eşitlik ve Demokrasi Partisi (EDP) Genel Başkanı Ziya Halis, yeni Anayasa paketinin 12 Eylül Anayasas'ına göre kısmen demokratik olduğu ve hayır kararının kendilerini CHP ile aynı

Devamı için tıklayınız »

Tam Gün Yasası’na ‘tam’ iptal çıkmadı

Anayasa Mahkemesi, CHP’nin açtığı Tam Gün Yasası’na dair iptal davasını karara bağladı. Doktorların tam gün çalışmasını anayasaya aykırı görmeyen mahkeme, doktorların muayenehane açmasıyla ve doktorlara yönelik

Devamı için tıklayınız »

Sendikaların referandum açıklamaları

Sendikalar referanduma ilişkin görüşlerini deklare etti. 12 Eylül’de gerçekleşecek Anayasa değişikliği ile ilgili referandumda işçi ve memur sendikaları hangi yönde tavır alacaklarını açıkladılar.

Devamı için tıklayınız »

Demokratik Anayasa talebi

Referandum tartışmaları yoğunlaştıkça siyasi parti ve kitle örgütlerinin referanduma dair yaklaşımları da netleşiyor. BDP, EHP, EMEP, ESP, Halkevleri, SP, SDP, ÖDP, TKP’nin referanduma dair açıklamaları şöyle:

Devamı için tıklayınız »

Başka türlü bir şey

Başka türlü bir şey benim istediğim. Ne 12 Eylül askeri anayasasına benzer, ne de 12 Eylül AKP anayasasına.

Devamı için tıklayınız »

Kurumlar ve ülkeler arası gerilim bitti mi?

Anayasa Mahkemesi dediğiniz böyle olur. Namı diğer yüksek mahkeme. Yüksekliğine yakışır bir denge tavrını tercih etti. Öylesine dengeli

Devamı için tıklayınız »