pages_start

"kot kumlama işçileri" konulu haberler

Kot kumlamaya bir can daha

Kot kumlama işçilerinden birisi daha silikozise yakalanarak hayatını kaybetti. 27 yaşındaki Ali Rıza Eldemir silikozisten ölen 47. İşçi oldu. Eldemir'in köyünde 10 genç daha sırasını bekliyor.

Devamı için tıklayınız »

Kot Kumlama İşçileri Dayanışma Komitesi'nin mücadelesi bitmedi

Yeşil kart ve aylık ücret gibi haklar kazanan silikosiz hastalarına tanınan başvuru süresi doldu. Yeni yasadan haberdar olmayanlar ve hastalığı bu süreç sonrası ortaya çıkanlar, CHP'nin

Devamı için tıklayınız »

Bir kot taşlama işçisi daha hayatını kaybetti

26 yaşındaki kot taşlama işçisi Selahattin Şahin, 'meslek hastalığı' raporunu alamadan, tedavi gördüğü Diyarbakır Dicle Üniversitesi Hastanesi'nde silikozis hastalığı nedeniye hayata veda etti.

Devamı için tıklayınız »

Silikozis hastaları 17 Ocak'ta yine Ankara'da

17 Ocak günü Ankara'da olacak kot kumlama işçileri, "Biz 5510 sayılı yasada meslek hastaları için ne öngörülüyorsa, onu istiyoruz. Lütuf ya da ayrıcalık değil. Sadece hakkımızı

Devamı için tıklayınız »

Silikozis hastaları: Tespit değil çözüm istiyoruz

Sağlık Bakan Akdağ, Türkiye'de bin 388 öldüren silikozis hastası olduğunu ve bu hastaların takip ile tedavilerinin devam ettiğini söyledi. Gerçekten öyle mi? İşçiler sayıyı gerçekçi bulmuyor.

Devamı için tıklayınız »

Kot taşlama işçileri için yürüyüş

Ankara'da bekleyişlerini sürdüren kot taşlama işçileri için sendika ve demokratik kitle örgütleri yürüyüş düzenledi, işçileri ziyaret etti.

Devamı için tıklayınız »

Kot işçileri Ankara'da hak arayışında

Silikozis hastalığına yakalanan kot kumlama işçileri, maluliyet haklarının yasada yer alması için Petrol-İş Ankara Şubesi'nde 15 gün boyunca seslerini duyurmaya çalışacak.

Devamı için tıklayınız »

'Oksijen tüplerimizle Ankara'dayız'

Kot kumlama işçileri, slikozis hastalarının sosyal güvenlik için talepleri kabul edilmezse oksijen tüpleri ile birlikte Ankara'da olacaklar. Slikozis hastaları, "Bizim kaybedecek bir şeyimiz kalmadı. Ama Hükümetin

Devamı için tıklayınız »

Kumlanmış kot üretimini ve satışını durdurun!

Kot Kumlama İşçileri Dayanışma Komitesi ve uluslararası konfeksiyon işçileri birliği olan Clean Clothes Campaign (Temiz Giysi Kampanyası), silikozis hastalığına neden kumlanmış kotların satışının durdurulması için "Kumlanmış

Devamı için tıklayınız »

Kot taşlama işçileri için emsal olacak karar

İstanbul'da 7 yıldır sigortasız çalıştığı kot taşlama atölyesinde 'silikozis' hastalığına yakalanan Yılmaz Dımbır(32), işveren ile Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) karşı 5,5 yıl süren hukuk mücadelesini kazanarak,

Devamı için tıklayınız »

Taşlanmış kotları boykot edelim

Tüketici Dernekleri Federasyonu, Kot Kumlama İşçileri Dayanışma Komitesi ile birlikte Abdi İpekçi parkında basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasında taleplerin TBMM'ye iletildiği ve yasa çıkana kadar Ankara'da

Devamı için tıklayınız »

AKP: Katillerinizi kendiniz bulun gelin

Silikozis hastası olan kot kumlama işçileriyle görüşen AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ'ın işçilere patronlarını tespit etmeleri durumunda gerekli müdahaleyi yapacakları şeklinde cevap verdiği kaydedildi.

Devamı için tıklayınız »

Kot kumlama işçileri meclise girdi

Meclis kapısı önünde 1 buçuk saat bekletildikten sonra BDP'li Sırrı Sakık'ın girişimleri sonucu meclise girmeyi başaran kot kumlama işçileri, BDP ve MHP yetkilileri ile görüştü.

Devamı için tıklayınız »

Kot kumlama işçileri Ankara’da

Çalıştıkları kot kumlama atölyelerinde ölümcül silikozis hastalığına yakalanan işçiler tarafından kurulan Kot Kumlama İşçileri Dayanışma Komitesi, sosyal güvenlik haklarının tanınması için bugün Ankara'da çadır kuruyor.

Devamı için tıklayınız »

Kot kumlama işçileri Ankara'da çadır kuracak

Çalıştıkları kot kumlama atölyelerinde ölümcül silikozis hastalığına yakalanan işçiler tarafından kurulan Kot Kumlama İşçileri Dayanışma Komitesi, sosyal güvenlik haklarının tanınması için Ankara'da çadır kurmaya hazırlanıyor.

Devamı için tıklayınız »