pages_start

"tutuklu öğrenciler" konulu haberler

Gençler Newroz tutuklularına özgürlük istedi

Newroz kutlamalarına katıldıkları için haklarında dava açılan 6'sı tutuklu 11 kişinin davası bugün başlıyor. Duruşma öncesi adliye önünde basın açıklaması yapan gençlik örgütleri, arkadaşlarının serbest bırakılmasını

Devamı için tıklayınız »

Öğrencilere tahliye yok

Ülkücülerin "tanık" olduğu 9'u tutuklu 13 Kürt öğrencinin yargılandığı davada tahliye çıkmadı.

Devamı için tıklayınız »

2012 akademik özgürlük ödülü tutuklu öğrencilere

Kuzey Amerika Ortadoğu Araştırmaları Kuruluşu (Middle East Studies Association of North America - MESA), 2012 akademik özgürlük ödülünü yürüttüğü çalışmalar nedeniyle Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma İnisiyatifi'ne verdi.

Devamı için tıklayınız »

Demokratik Yurtsever Gençlik davasında 6 tahliye

İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün görülen 72 sanıklı "Demokratik Yurtsever Gençlik" davasının bugünkü duruşmasında 6 kişi tahliye edildi.

Devamı için tıklayınız »

Tutuklu öğrencilerden mektup var

3 aydır cezaevinde tutulan sağlık öğrencilerinden mektup var: Eşit, parasız, ulaşılabilir, anadilde, nitelikli sağlık hizmeti istiyoruz.

Devamı için tıklayınız »

Hayret, öğrenciler tahliye edildi!

3. Yargı paketi kapsamında Demokratik Yurtsever Gençlik üyesi oldukları iddiasıyla iki farklı davadan tutuklu 14 öğrenci tahliye edildi. TODİ'den Deniz Gedikli "Tahliyelerin diğer tutuklu öğrenciler için

Devamı için tıklayınız »

Öğrenciler "Puşi"leriyle mezun oldu

Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileri mezuniyet törenine puşileriyle katılarak "Tutuklu Öğrencilere Özgürlük" pankartı açtı. Cihan Kırmızıgül de tutuklanmasaydı aynı üniversiteden bu sene mezun olacaktı.

Devamı için tıklayınız »

Sırrı Süreyya Önder: Sektörel tutuklamalar devrindeyiz

BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, öğrencilerin tutuklanarak ülke gündemine müdahil olma bilinçlerinin köreltilmeye çalışıldığını söyledi.

Devamı için tıklayınız »

Duvara "YÖK'e Hayır" yazan öğrenci tutuklandı!

Üniversite öğrencisi Burak Akyurt, duvarlara, "YÖK'e hayır", "Yaşasın halkların kardeşliği", "Parasız eğitim, ücretsiz ulaşım istiyoruz" yazdığı için tutuklandı.

Devamı için tıklayınız »

Hüseyin Çelik'ten tutuklu öğrencilere 'tecavüzcü' suçlaması

Egemen Bağış'ın tutuklu gazeteciler hakkında 'onlar tecavüzcü' demesinin ardından bu kez de AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik de cezaevlerinde bulunan 600'ü aşkın öğrencinin dolandırıcılık,ve cinsel

Devamı için tıklayınız »

Tutuklu öğrenciler için "Sürprizli 19 Mayıs Töreni"

Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma İnisiyatifi tutuklu öğrenciler için 19 Mayıs'ta "Sürprizli 19 Mayıs Töreni" yapacak. Tören yarın saat 13:00'de başlayacak.

Devamı için tıklayınız »

Tekirdağ Cezaevi önünde tutuklu öğrencilerle dayanışma dersi

Öğretim görevlileri, "Öğrencime Dokunma" kampanyası çerçevesinde tutuklu öğrencilere dikkat çekmek için Tekirdağ F tipi Cezaevi önünde temsili ders verdi. Konu, ekolojik mücadeleydi.

Devamı için tıklayınız »

Hapishane önünde ders var

Türkiye'nin pek çok üniversitesinden 600'e yakın öğretim üyesi tutuklu öğrencilere dikkat çekmek amacıyla Tekirdağ F Cezaevi önünde temsili ders verilecek.

Devamı için tıklayınız »

Cihan sadece başlangıç

Arkadaşlık kavramı üzerinden başlayan kampanyalar "arkadaş" ile ilgili sorunun ortadan kalkması ile boşa düşüyor ve bir süre sonra sönümleniyor. Oysaki "arkadaşımızla" aynı acıyı paylaşan yüzlerce insan

Devamı için tıklayınız »

Meçhul Öğrenci Haritası yayınlandı

Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma İnisiyatifi, ülke genelinde öğrencilerin düşüncelerinden ve siyasi eylem ve etkinliklerinden dolayı karşılaştıkları adli ve idari hak ihlallerini görünür kılmak amacıyla “Meçhul Öğrenci Haritası”

Devamı için tıklayınız »

Bakırköy Cezaevi önünde ders var

Yarın (Cumartesi) Kadın Tutukevi'nin önünde ders var. Boğaziçi Üniversitesi'nden Prof. Dr. Nükhet Sirman ve İstanbul Üniversitesi'nden Doç. Dr. Ayten Alkan cezaevi önünde ders verecek.

Devamı için tıklayınız »

Yurtsever Demokratik Gençlik Davasında 12 Tahliye

İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 54'ü tutuklu 72 öğrencinin yargılandığı Yurtsever Demokratik Gençlik (YDG) davasının 2. duruşması, 12 saati aşkın bir süre devam ederek 01 Mart

Devamı için tıklayınız »

"Bu dünya kalsa 12 Eylülcülere kalırdı, AKP'den bugünlerin hesabını soracağız"

İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 54'ü tutuklu 72 öğrencinin yargılandığı Yurtsever Demokratik Gençlik (YDG) davasında öğrencilerin Arapça ve Kürtçe anadillerinde savunma yapmak istemeleri mahkeme tarafından geri

Devamı için tıklayınız »

Öğrencileri sadece tutuklamakla mağdur etmiyorlar!

Tutuklu öğrencilerin tam sayısına ait bilgiler Adalet Bakanlığı tarafından açıklanmazken, cezaevindeki öğrencilerin uğramış olduğu hak ihlalleri de artarak devam ediyor.

Devamı için tıklayınız »

Şimdi mapusluk olduk, koğuşları doldurduk!

10 Haziran 2011'de tutuklanan Kocaeli Üniveristesi öğrencileri hakkındaki iddianeme tam bir skandal: "Deniz Gezmiş anmasına katıldılar. Suç, çünkü aynı dönemde PKK'nin de anma mesajı yayınlanmış. Anadilde

Devamı için tıklayınız »

Yüzlerce arkadaşı Cihan Kırmızıgül'ü yalnız bırakmadı

Bundan 2 yıl önce Çağlayan'da bir markete Molotof kokteyli atıldı. Görgü tanıkları sadece puşi takan birilerini gördüklerini söyleyince olay yeri çevresinde arama yapan polis arkadaşlarını ziyaretten

Devamı için tıklayınız »

Şemsiye, düdük, puşi...

Kırık kırmızı şemsiye, yağmur altında uzun süre yürümek, konser bileti, düdük, salsa aleti, puşi... Savcılar, örgüt üyeliğine delil bulmak için aklın sınırlarını zorluyor.

Devamı için tıklayınız »

'Oğlum soluyor, arz ederim'

Kronik karaciğer hastası olan üniversiteli İzzet Necati Henden, hapiste. Suçu, anma ve protesto. Ailesi İzzet Necati'nin bozulan sağlığı nedeniyle cezaevi idaresine dilekçe yazdı fakat yanıt yok.

Devamı için tıklayınız »

Saçlar kısa başlar dik

Hopa'da yaşananları protesto ettikleri için gözaltına alınan ve daha sonra tutuklanan 22'si tutuklu, 28 kişinin davası devam ediyor. İçerde üniversite öğrencileri savunmalarını yaparken dışarıda binlerce insan

Devamı için tıklayınız »

Puşi davasında yine tahliye yok

Puşi taktığı için tutuklanan Cihan Kırmızıgül yine tahliye edilmedi. Galatasaray Üniversitesi öğrencileri ve öğretim üyeleri dayanışma için Adliye'deydi.

Devamı için tıklayınız »

Şafak Pavey ve Sırrı Süreyya saçlarını kestirdi

CHP milletvekili Şafak Pavey ve BDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Hopa olaylarından dolayı tutuklanan üniversitelilere destek olmak için saçlarını kestirdiler

Devamı için tıklayınız »

Tutuklu öğrencilere özgürlük!

Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma Platformu, Öğretim Üyeleri Derneği ve Eğitim Sen üyeleri, 9 Aralık'ta Cihan Kırmızıgül ve Hopa tutukluları ile dayanışma çağrısında bulundu.

Devamı için tıklayınız »

Bir gün herkes örgüt üyeliğini tadacak mı?- Pınar Öğünç

Tutuklu öğrenci sayısı 500'ün üzerinde. Bir gün herkes terör örgütü üyeliğini tadacak mıdır?

Devamı için tıklayınız »

15 öğrenci yaka paça gözaltına alındı

'Roman Çalıştayı'nda "Parasız eğitim istiyoruz" pankart açtıkları için tutuklanan 2 üniversite öğrencisine destek için açlık grevi başlatarak, çadır kuran öğrenciler polis tarafından tartaklanarak gözaltına alındı.

Devamı için tıklayınız »