pages_start

"YÖK" konulu haberler

Çankaya Köşkü önünde öğrencilere gözaltı

Ankara'da Yükseköğretim Kurulu'nu(YÖK) protesto etmek için Cumhurbaşkanlığı Köşkü'ne girmek isteyen Genç-Der üyelerine polis izin vermedi. Eylemcilerle polis arasında yaşanan arbedede 11 kişi gözaltına alındı.

Devamı için tıklayınız »

RedHack'ten YÖK'e yeni yıl hediyesi

İnternet aktivisk grubu RedHack'in 2013 yılındaki ilk hedefi YÖK oldu. Redhack'in ikinci hedefi ise Bitlis Üniversitesi oldu.

Devamı için tıklayınız »

‘Benim üniversitelerim’

Benim Üniversitelerim Rus Yazar Maksim Gorki’nin (1868 – 1936) Çocukluğum, Ekmeğimi Kazanırken’den sonra yaşamını anlattığı üçlemesinin

Devamı için tıklayınız »

TYÖK'ün YÖK'ten ne farkı var?

Yrd. Doç. Dr. Özgür Müftüoğlu, yeni YÖK yasa taslağının hedefinin doğrudan üniversiteyi ve bilimi toplumdan kopartarak sermayeye ve siyasi iktidara bağımlı hale getirmek olduğunu belirtti.

Devamı için tıklayınız »

Üniversitelere 10 bin kişi daha girebilecek

YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya, üniversitelerdeki kontenjanın 10 bin artırıldığını açıkladı. Çetinsaya, şu anda fen-edebiyat fakültelerinde okuyan öğrenciler için formasyon hakkının saklı tutulduğunu da söyledi.

Devamı için tıklayınız »

Duvara "YÖK'e Hayır" yazan öğrenci tutuklandı!

Üniversite öğrencisi Burak Akyurt, duvarlara, "YÖK'e hayır", "Yaşasın halkların kardeşliği", "Parasız eğitim, ücretsiz ulaşım istiyoruz" yazdığı için tutuklandı.

Devamı için tıklayınız »

Formasyon hakkı için YÖK önünde eylem

YÖK'ün formasyonu kaldırma kararını protesto eden Genç Sen üyeleri, YÖK binasına giderek Gökhan Çetinsaya ile görüşmek istedi. Üniversiteliler Çetinsaya'yı göremedikleri gibi ÖGB'lerin biber gazlı müdahalesiyle de

Devamı için tıklayınız »

YÖK formasyonda geri adım attı

Fen-edebiyat mezunlarına öğretmen olma yollarının kapatılması ile ilgili tepkiler üzerine YÖK'ün 3 Mayıs'taki toplantıda kararı revize edeceği öğrenildi.

Devamı için tıklayınız »

Formasyon hakkı için zincirli eylem

Genç Sen üyeleri, formasyon hakkı için Nişantaşı'ndaki Şişli Milli Eğitim Müdürlüğü binasına kendilerini zincirledi. Polis gençlerin eylemine sert müdahalede bulundu.

Devamı için tıklayınız »

YÖK bir kez daha kaş yapacağım diye göz mü çıkarıyor?

Yüksek Öğretim Kurulu'nun, pedagojik formasyonla ilgili kararının sadece fen-edebiyat fakülteleriyle sınırlı olmadığı öğrenilirken akademisyenler karara tepki gösterdi.

Devamı için tıklayınız »

YÖK pedagojik formasyonu kaldırdı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ataması yapılmayan öğretmenler sorununun çözümünü Fen Edebiyat fakültesi öğrencilerine verilen pedagojik formasyonu kaldırmakta buldu.

Devamı için tıklayınız »

Öğrenci kolektifleri #yumurtadanoncesontweet eylemine çağırıyor

Öğrenci Kolektifleri bu akşam saat 22:00'de taleplerini görmezden gelen YÖK Başkanı Çetinsaya'yı sosyal medyada #yumurtadanoncesontweet hactagı ile protesto etmeye çağırıyor.

Devamı için tıklayınız »

YÖK katsayıyı kaldırdı

YÖK üniversiteye giriş sınavında kullanılan katsayı sistemi kaldırdı. Ayrıca Rize Üniversitesi'nin adının, ''Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'' olarak değiştirilmesine karar verildi.

Devamı için tıklayınız »

İstanbul'da YÖK protestosu

Öğrenci Kolektifleri üyesi üniversite öğrencileri, 30. yılında Yüksek Öğretim Kurumu'nu (YÖK) İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampusu önünde protesto etti.

Devamı için tıklayınız »

Gençlik YÖK'e karşı alanlarda

YÖK kuruluşunun 30. yılında öğrenciler tarafından protesto edildi. Ankara Kolej Meydanı'nda bir araya gelen öğrenciler, "YÖK'e ve YÖK düzenine başkaldırıyoruz" pankartı ile Sakarya Meydanı'na yürüdü.

Devamı için tıklayınız »

YÖK'ten askerliğe ABD modeli

YÖK Başkanı Özcan, üniversite mezunlarının askerlik sorununa çözüm bulmak için ABD'de uygulanan 'GI BİLL' sistemi üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Özcan, "Ordu vakıf üniversitelerinde burslu öğrenci okutacak. Daha

Devamı için tıklayınız »

Üniversiteye girişte 'katsayı' kalkıyor

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan açıkladı: Üniversiteye girişteki 'katsayı' kalkacak, seneye imam hatipliler de aynı puanla yarışa girecek. Katsayıyı kaldıracak yasa değişikliğinin ekim başında

Devamı için tıklayınız »

Savcılık 'Ali Demir' için Danıştay'a başvurdu

YÖK tarafından korunan ve YGS'deki şifre iddialarıyla ilgili hakkında soruşturma açılmasına izin verilmeyen ÖSYM Başkanı Ali Demir'in yargılanması için Cumhuriyet Savcılığı harekete geçti.

Devamı için tıklayınız »

Demir'den istifa oyunu

YÖK Genel Kurulu ÖSYM Başkanı Ali Demir hakkında istifa edeceği için soruşturma izni vermedi. Ama 'Cin Ali' lakaplı Demir istifa etmedi. YÖK Başkanı Özcan'da yaptığı açıklamalarla

Devamı için tıklayınız »

YÖK Başkanı: Ben olsam istifa ederdim

YÖK Başkanı Özcan, ÖSYM Başkanı Demir'i başkanlığa kendisinin önerdiğini, ancak kefil olmasının söz konusu olmadığını belirterek 'Ben olsam çoktan istifa ederdim' dedi.

Devamı için tıklayınız »

Gençler işsizlik ve YÖK'e karşı yürüdü

İşsizliği ve YÖK'ü protesto etmek amacıyla yürüyüş düzenleyen "Gençler Meydana Eylem İnisiyatifi" üyeleri, gençlerin çalınan geleceklerinin yine gençler tarafından kazanılacağına dikkat çekerek, bu amaçla mücadele edeceklerini

Devamı için tıklayınız »

'İhbar'ın gölgesinde LYS

YÖK Başkanı "İhbar var, LYS soruları çalınabilir" dedi. ÖSYM 'YÖK Başkanı'nın ciddiye alınmamasını' istedi. Adaylar şaşkın. ÖSYM açıklama yaptı 'Böyle iddialara itibar etmeyin.' Bu arada Üniversite

Devamı için tıklayınız »

Yükseköğretim Kongresi protesto ediliyor

Üniversite öğrencileri, davet edilmedikleri "Yükseköğretim Kongresi"ni protesto etmek için Dolmabahçe'den kongrenin yapıldığı Swiss Otel önüne yürüdü. Polis, burada açıklama yapılmasına izin vermiyor.

Devamı için tıklayınız »

YÖK Başkanı hakkında soruşturma

YÖK Başkanı hakkında, "başörtüsü" yazısı nedeni ile ''Anayasayı ihlal" suçunu işlediği iddiasıyla başlatılan soruşturmada verilen ''takipsizlik kararı'', Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kaldırıldı.

Devamı için tıklayınız »

YÖK binası önünde polis dayağı (Yenilendi)

Ankara'da YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan'ın kendi seçtiği öğrenci temsilcileriyle yaptığı görüşmeye katılmak isteyen öğrencilere polis biber gazı ve tazyikli su ile müdahele etti. Müdahalede 3

Devamı için tıklayınız »

Üniversitelerde demokrasi tartışıldı

Demokratik Üniversite Hareketi Girişimi'nin "Üniversitelerde Demokrasiyi Tartışıyoruz" başlığıyla düzenlediği forum 7 Ocak cuma günü İstanbul Eczacı Odası Galatasaray Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Devamı için tıklayınız »

Demokrasi mücadelesi ve üniversiteler

Üniversiteler toplum hayatında gerçek anlamda yer almalarıyla birlikte son derece önemli bir etkiye de sahip oldular.

Devamı için tıklayınız »

Öğrenciler Dolmabahçe toplantısını protesto edecek

Başbakan Erdoğan'ın rektörlerle yaptığı toplantının ikincisi 4 Aralık'ta Dolmabahçe'de yapılacak. Üniversitelerin geleceğinin belirleneceği toplantı sırasında, Öğrenci Kolektifleri, Genç-Sen ve üniversite öğrencileri taleplerini forum ve protestolarla dile

Devamı için tıklayınız »

YÖK'te 'yeni yapılanma'

YÖK Genel Kurulu, yeniden yapılandırılmaya ilişkin yasal düzenlemelerin başlatılması kararı alarak, bazı üniversiteler için rektör adaylarını belirledi.

Devamı için tıklayınız »

Üniversitelere başbakanın "samimiyyet"i siniyor

AKP'nin iktidar sicilindeki "bozukluk" pek çok alanda olduğu gibi üniversitelerde de kendisini hissettiriyor. Partinin üniversitelerde de

Devamı için tıklayınız »