17 Ekim 2010, Pazar

Asya'dan Avrupa'ya kadar eylem maratonu

Avrasya Maratonu'nda Halk Koşusu 100 bin kişinin katılımı ile gerçekleşti. Halk koşusuna ''Çocuk adımlarla ceylanlar için yürüyüş'' ile Türkiye'nin çeşitli yerlerinde yapılmak istenen Hidroelektrik santrallere karşı çevrecilerin eylemi damga vurdu.

Avrasya Maratonu'nda Halk Koşusu Boğaziçi köprüsünü eylem alanına çevirdi. Türkiye'den ve dünyanın birçok ülkesinden 100 bin kişinin katılımı ile gerçekleşti. Halk koşusuna ''Çocuk adımlarla ceylanlar için yürüyüş'' ile Türkiye'nin çeşitli yerlerinde yapılmak istenen Hidroelektrik santrallere (HES) karşı çevrecilerin eylemi damga vurdu.

32. Avrasya Maratonu, Asya'dan Avrupa yakasına kadar eylem yapıldı. Türkiye'den ve dünyanın birçok ülkesinden 100 bin kişinin katılımı ile gerçekleşen halk koşusunda dövizi pankartı kapan Boğaziçi köprüsünde koştu. Halk Koşusu'nda bir grup "Çocuk adımlarla Ceylanlar yürüyüşü" pankartı açarak öldürülen çocuklar için koştu. Bazıları Filistin'e selam gönderirken, kimi de 3. boğaz köprüsünü, Loç Vadisi'ne HES'i protesto etti.

15 kilometrelik büyük maratona 100 bin kişi katılırken, Türkiye ve Dünya'dan toplam 8000 atlet yarıştı. Koşu nedeniyle köprü saat 7.00 ile 14.00 arasında trafiğe kapatılırken maratonda bu sene politik mesajlar ağırlıktaydı. Asya kıtasındaki giriş bölümündeki duvarlarda, "Katil devlet Karadeniz'e HES' yapma", "Kahrolsun devlet faşizmi" yazılamaları dikkat çekerken, çevreciler köprü üzerine kadar sarı yazmaları ile yürüdü. Maratona Öğrenci Kolektifleri'nden üniversiteliler "Gençlik Barışa Köprü Olacak", " Boğaz'a değil Zap'a köprü", " 3. köprüye hayır" yazılı tişörtlerle katıldılar. 1 Ekim'de Hakkari'de açılışı yapılan Devrimci Gençlik Köprüsü'ne Boğaz Köprüsünden selam yollayan üniversiteliler, tıpkı geçmişteki gibi 3.köprüye de hayır dediler.

Bir grup ellerinde Uğur Kaymaz, Ceylan Önkol ve Canan Saldık'ın resimleri ile "Çocuk yaşta adımlarla Ceylanlar yürüyüşü" pankartı öldürülen Kürt çocukları için koştu. Grup çocuk ölümlerinin son bulmasını istedi.

BARIŞA KÖPRÜ OL

Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının izinde Devrimci Gençlik Köprüsü'nü yeniden yapan gençler "Barışa köprü ol" önlükleri ile maratona katıldı. Sarıyazma Platformu da maratonda dikkat çekti. Loç Vadisi'ne yapılmak istenen Hidroelektirik Santrale karşı çıkan Sarıyazmalılar, ellerinde şemsiyelerle Boğaziçi Köprüsü üstünde insan zinciri oluşturdu. Kastamonu'nun Cide ilçesine bağlı Loç Vadisi'nde hidroelektrik santral (HES) yapılmasına karşı çıkan yüzlerce aktivist maraton alanından köprünün ortasına kadar, "Senoz'da ve Loç'da HES'ê hayır" yazılı şemsiyeleri taşıdı ve sık sık "Sarı yazma darda herkes isyanda", "Dereler özgürdür özgür akacak", "Katil şirket Loç'dan defol" sloganları attı. Boğaziçi Köprüsü'nün ortasına gelindiğinde ise grup 10 dakika boyunca oturdu ve slogan atmaya devam etti.

Asya ve Avrupa'nın ortasında, okuma seferberliğine çağıranlar da vardı. Onlarca üniversiteli havada, boğaza nazır kitap keyfi yaptı. Düşün Taşın Derneği üyeleri, kitap okuma alışkanlığını ve sevgisini artırmak, Marmara Üniversitesi öğrencileri ise Güneydoğu'daki yoksul öğrencilere gönderilmek üzere başlattıkları kitap kampanya duyurmak için köprünün ortasında kitap okuma eylemi yaptı.

RENKLİ GÖRÜNTÜLER

Köprüyü yürüyerek geçme şansı bulanlar da oldukça renkli görüntüler oluşturdu. Köprü ortasında bağdaş kurup kimileri satranç, kimileri tavla oynadı. Sevgililer boğaz nazır hatıra fotoğrafları çekti, aşklarını Boğaz Köprüsü'nün direklerine yazdı.

Köprü üzerinde nargile içenler, uzun eşek oynayanlar ve akrobatik hareketler yapanlar bile vardı.

'ÖLDÜRÜLEN ÇOCUKLAR İÇİN KÜÇÜK ADIMLARLA YÜRÜDÜLER'

Maratonun binlerce koşucusu arasından dikkat çeken başka bir grup ise, öldürülen Kürt çocukları için ''Çocuk adımlarla ceylanlar için yürüyüşü'' pankartı arkasında maratona katılanlar oldu. Öldürülen çocuklar Uğur Kaymaz ve Ceylan Önkol'un fotoğraflarını ellerinde taşıyan grup, 1989'dan 2010'a kadar öldürülmüş olan çocukların isimlerinin yer aldığı pankart eşliğinde yürüyüşe başladı.

Boğaziçi köprüsü boyunca yerlerde oturmuş onlarca insanın piknik yapan, oturup kağıt oynayan insanlara polis müdahale etmezken, köprünün Avrupa ayağına gelindiğinde oturma eylemi yapmak isteyen gruba polis izin vermedi. Grup, Beşiktaş'a kadar sessizce ve küçük çocuk adımları ile yürüyüşünü burada sonlandırdı.

PROFESYONEL ETABI ETİYOPYALI ATLET KAZANDI

Öte yandan profesyonel etapta ise Etiyopyalı Ashu Kasım, parkur rekorunu kırarak, birinci oldu. Sultanahmet'teki varış noktasına tek başına gelen Kasım, 2.27.25'lik derecesiyle, parkur rekoru kırarak, ilk sırayı aldı. Bayanlarda Etiyopyalı Alemitu Abera, 2.27.54'lük derecesiyle ikinciliği, yine Etiyopyalı Amane Gobena 2.32.28 derecesiyle üçüncülüğü elde etti.

EmekDunyasi.Net

Bağlantılı Haberler