01 Eylül 2010, Çarşamba

DÜNYA BASKETBOL ŞAMPİYONASI:

Fişlemelerle devam ediyor

Türkiye'de yapılan Dünya Basketbol Şampiyonası açılış maçından itibaren fişlemelerle birlikte devam ediyor.

Cenk Yürükoğulları ve Gürşat Özdamar, Dünya Basketbol Şampiyonası'nın sembolü olan "Bascat" kostümünün maskotluk işini yapmaya başladı. 28 Ağustos günü açılış maçı Slovenya-Tunus maçı için hazırlıklarını sürdürürken maça 3 dakika kala işten çıkartıldı. Kendilerini polis olarak tanıtan 2 kişi, kostümlerini çıkartmalarını, sahaya giriş kartlarını teslim etmelerini ve kostümlerini çıkarttıktan sonra şampiyonanın yapıldığı alanı terk etmelerini istedi. Polisler tarafından keyfi olarak dakikalarca Abdi İpekçi Spor Salonu'nda bekletilen Yörükoğlu ve Özdamar, maruz kaldıkları davranışlarla insanların gözünde "şüpheli" duruma düştü. Polisler, şüpheli olmalarının sebebi olarak İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi kartvizitine sahip olmalarını gösterdi. GBT kontrolleri de yapıldıktan sonra, bundan sonra bu işte çalışamayacakları söylenerek alanı terk etmeleri istedi.

Yörükoğulları ve Özdamar yaptıkları açıklamada, şirket yetkilileri ile görüştüklerini ve atılma sebebi olarak muhalif kimliklerini gösterdiklerini belirtti.

Bu olayların ardından 30 Ağustos günü Abdi İpekçi Spor Salonu önünde bir araya gelen işçiler, fişleme olaylarını protesto etti. Cenk Yörükoğulları'nın okuduğu basın açıklamasında "Maskot değil, işçiyiz, fişleniyoruz!" pankartının açıldı ve eylemde", "Faşist polis, faşist FİBA!", "Maskot değil, işçiyiz, fişleniyoruz!" sloganları atıldı.

Yörükoğulları yaptığı açıklamada, Dünya Kupası'nın bitimine kadar işçilerin güvencesiz, sigortasız çalıştırılacağını dedi. Gerekçesiz yere işten atılanların sadece kendileri olmadığını, her gün milyonlarca işçinin aynı muameleye maruz kaldığını söyleyerek sözlerine şunları da ekledi:

"Bu yüzdendir ki adımız muhalif, muhalif insanlar olduğumuz için ise fişlenmek, işsiz bırakılmak, okullardan atılmak, evlerimizden çıkartılmak olağan. Ve bizlerden milyonlarcası daha var. Sokaklarınızda, iş yerlerinizde, apartmanlarınızda ve spor salonlarınızdayız. Adaletsizliğe, açlığa, yoksulluğa karşı susmayan milyonlarız. İnsani olan susmamaktır, vicdani olan susmamaktır bizlerce. Ve susmayacağız. Şu anda bu basın açıklamasına katılan, izleyen arkadaşlar sizleri de fişlediler ve artık sizler de bir gün işinizden muhalif olduğunuz gerekçesiyle atılabilirsiniz."

(EmekDunyasi.Net)

Ankara -