04 Ekim 2010, Pazartesi

ABD, kadınlarda da şampiyon

Çek Cumhuriyeti'nin evsahipliği yaptığı Kadınlar Dünya Basketbol Şampiyonası'nda altın madalya, ev sahibi ülkeyi 89-69 yenen Amerika Birleşik Devletleri'nin oldu.

Kadın basketbolunda da dünya şampiyonu Amerika Birleşik Devletleri oldu. Çek Cumhuriyeti'nde düzenlenen Dünya Basketbol Şampiyonası finalinde ev sahibi ülkeyle karşılaşan Birleşik Devletler, özellikle ikinci yarıda farkı bir ara 25 sayıya kadar çıkardı. Amerika, Angel McCoughtry ve Diane Taurasi'nin skorer oyunlarıyla üstünlüğünü koruyarak sahadan 89-69 galip ayrıldı. ABD'de McCoughtry 18, Diane Taurasi de 16 sayıyla ön çıkan isimler oldular.

ABD bu sonuçla 8. kez dünya şampiyonu oldu. Turnuvada oynadığı 11 maçın tamamını kazanan ABD, böylece erkeklerin ardından kadınlarda da altın madalyaya uzanmış oldu. Turnuvanın MVP'si ise, 1993'te Çekoslovakya'nın dağılmasının ardından ilk defa bir Dünya Şampiyonası'nda final oynayan Çek Cumhuriyeti'nden çıktı. Hana Horakova turnuvanın en değerli oyuncusu seçildi.

Bronz madalya ise Belarus'u 77-68 ile geçen İspanya'nın oldu. Sancho Lyttle, 22 sayı ile oynayarak ülkesinin dünya şampiyonaları tarihindeki ilk madalyasını almasında başrol oynadı.

EmekDunyasi.Net