19 Eylül 2010, Pazar

İtalya Serie A'da greve doğru

İtalya Ligi'nde, kulüp yöneticileri ve Futbolcular Birliği arasındaki anlaşmazlık, böyle devam ederse greve sebep olacak ve İtalya'da futbol duracak.

Daha önce 1996 yılında greve giden Serie A oyuncuları istediklerini almıştı. Grevden sonunda, oyuncuların sözleşmeleri bittikten sonra özgürce takım değiştirebilecekleri ve yabancı oyunculara uygulanan bazı sınırlamaların yasalara aykırı olduğu kabul edilmişti

Futbolcular ile kulüpler bir türlü anlaşamıyor. Kulüp başkanları, futbolcuların transfer tekliflerini reddetme haklarını kısıtlamak istiyor. Kulüplerin yeni toplu sözleşme önerisine göre; "Sözleşmelerinin bitmesine bir yıl kalan futbolcular, mevcut maddi koşulları sağlayan, eşit seviyede kulüplerin tekliflerini kabul etmek zorunda olmalı. Bu durum gerçekleşmezse kulüp ile oyuncu arasındaki sözleşme, iki taraflı feshedilmeli."

Futbolcular Birliği ise bu istek karşısında kulüp yöneticilerini, gelecek hafta greve gitmekle tehdit ediyor. Federasyon Roma'da yapılan görüşmede ne ligin patronlarını ne de Futbolcular Birliği'ni razı edebildi. Serie A Kulüpler Birliği Başkanı en azından diyalog sürecinin uzamasını ve buna bağlı olarak grev planının ileri tarihe atılmasını önerdi. 21 Eylül günü taraflar yeniden görüşecek.

Olaylar karşısında, Serie A Kulüpler Birliği Başkanı Maurizio Beretta, "İtalyan futbolu iyi işleyen bir makine gibidir. Organizasyon sorunu yaşanacağını zannetmiyorum. Ama salı gününü beklemek zorundayız" dedi.

EmekDunyasi.Net

Roma -