07 Ekim 2010, Perşembe

Bir başka Yankee Liverpool'u satın aldı

Premier Lig'in güçlü ekiplerinden Liverpool tekrar el değiştirdi. Yönetim Kurulu, kulübün Amerikan Beyzbol Ligi ekiplerinden Boston Red Sox'ın sahiplerine satılmasına onay verdi.

Liverpool 20 yıldır şampiyonluğa hasret. İngiltere'nin en büyük kulüplerinden olan Liverpool, bu sezon da lige kötü başladı ve gerek takımda gerekse yönetimde üst üste problemler patlak vermeye başladı. Sahadaki olumsuz tablo bir yana, kulübün borçları da gittikçe büyüdü ve içinden çıkılmaz bir hal aldı.

Bu nedenle Amerikalı sahipleri Tom Hicks ve George Gillett, bir süredir kulübü ellerinden çıkarmaya çalışıyordu. Bu amaçla yönetim kurulu başkanlığına, İngiliz havayollarının şefi Martin Broughton getirildi. Broughton, uzun bir pazarlık sürecinin ardından, sonunda nihayet aradığı alıcıyı buldu.

Buna göre kulübün yeni sahibi, "New England Sports Ventures" adlı şirket olacak. New England Sports Ventures, Amerikan Beyzbol Ligi takımlarından Boston Red Sox'ın da sahibi.

Broughton, satış kararına yönetim kurulundan da onay çıkmasının ardından yaptığı açıklamada, "Hedeflediğimiz satış kriterlerinin tamamı karşılandı. Kulübün yeni sahipleri kazanmayı ne kadar istediklerini, daha önce Red Sox ile de göstermişti" şeklinde konuştu.

Hicks ve Gillett, Liverpool'u 2007 yılında yaklaşık 350 milyon dolara satın almıştı. Bugünse kulübün yaklaşık 300 milyon dolar borcu bulunuyor. Red Sox'ın sahiplerinin Liverpool'un uzun vadeli tüm borçlarını kapatmayı taahhüt ettikleri belirtiliyor.

EmekDunyasi.Net