07 Ekim 2010, Perşembe

Futbolda şike skandalı davası başladı

Avrupa futbolundaki en büyük şike skandalı olarak tanımlanan ve 15 ülkede 300'den fazla maçı ilgilendiren olayla ilgili yargılama başladı.

Bazı Avrupa ülkelerinde oynanan 30'dan fazla futbol maçında şike yapmakla suçlanan dört kişinin yargılanmasına Almanya'da başlandı. Avrupa futbolundaki en büyük şike skandalı olarak tanımlanan olayla ilgili olarak başka şüphelilere de suçlamalar yöneltilebileceği belirtiliyor.

Skandaldan 15 Avrupa ülkesindeki yaklaşık 300 maçın etkilendiği kaydediliyor.

Bochum kentinde görülen davada yargılanmaya başlanan dört kişi, Alman polisinin geçen yılın Kasım ayında düzenlediği operasyonda gözaltına alınan15 arasındaydı.

Yetkililer, şüphelilerin telefon konuşmalarını aylarca dinledikten sonra operasyon için düğmeye basmıştı.

Şüphelilerin telefon konuşmalarında şike yapılacak maçlardan ve bahislerden kazanacakları paradan bahsettikleri iddia ediliyordu.

ŞÜPHELİ 70 MAÇ TÜRKİYE'DE

Şüphelilerin şike yapılan maçlardan milyonlarca Avro kazandığı kaydediliyor. Şaibeli olduğu iddia edilen 70 maçın Türkiye'de oynadığı söyleniyor. Türkiye'nin yanı sıra şaibeli olduğu iddia edilen maçların büyük çoğunluğu Almanya ve İsviçre yapılan karşılaşmalar.

Şüpheli maçların çoğu alt liglerdeki karşılaşmalar. Ancak, en az üç şampiyonlar ligi karşılaşmasının da şüpheli maçlar arasında olduğuna inanılıyor. Suçlama yöneltilenlerden biri de profesyonel bir futbolcu. Bochum'daki mahkemenin, bir dizi davanın ilki olması bekleniyor. Polis, 250 kişinin şüpheli olduğunu söylüyor.

EmekDunyasi.Net