05 Mayıs 2010, Çarşamba

St. Pauli 9 yıl aradan sonra Bundesliga’da

Hamburg’un endüstriyel futbola, Nazilere, faşistlere geçit vermemeye kararlı takımı St. Pauli, önümüzdeki sezon Bundesliga’da mücadele edecek.

Almanya Birinci Ligi’nde (Bundesliga) artık iki Hamburg takımı var. Hamburg kentinin; taraftarlarının antifaşist, anti-nazist ve endüstriyel futbola muhalif tavırlarıyla bilinen sıra dışı takımı St. Pauli, 9 yıl aradan sonra kuruluşunun 100. yıldönümünde yeniden Bundesliga’ya çıkmayı başardı.

Ciddi bir saha içi başarıları olmamasına ve tarihinin çoğunu alt liglerde geçirmesine karşın, St. Pauli kulübü, dünyanın her yerinden büyük bir ilgi, sempati ve destek topluyor. Bunda kuşkusuz en büyük pay; endüstriyel futbola karşı tutarlı direnişleri, Nazilere, faşistlere yönelik kararlı mücadeleleri ve tribünlerde skordan bağımsız olarak yarattıkları şenlikli atmosfer ile ödünsüz bir muhalif karaktere ve çok farklı bir futbol kültürüne sahip olduklarını gösteren taraftarlara ait.

Eşcinsel olduğunu saklamayan, tiyatro yöneticisi kulüp başkanları Corny Littmann da adeta St. Pauli’nin cinsiyet ayrımcılığına karşı duruşunun bir simgesi durumunda.

Önümüzdeki sezon St. Pauli sayesinde kuşkusuz Bundesliga’da çok daha renkli bir sezon yaşanacak.