15 Mayıs 2010, Cumartesi

St.Pauli’den şampiyonluk şenliği

Almanya Birinci Ligi’ne yükselen Hamburg’un işçi semtinin takımı St. Pauli, şampiyonluk kutlamaları çerçevesinde spor şenliği düzenleyecek.

MEHMET ÖZYAZANLAR

Kuruluşunun 100. yılında yeniden Almanya Birinci Ligi’ne yükselen Hamburg’un işçi semtinin takımı St. Pauli, şampiyonluk kutlaması için renkli bir program hazırladı.

Kutlamanın ilk ayağında ünlü İngiliz ekibi Manchester United ile dostluk maçı oynanacak. Ardından 18 Mayıs'ta İskoçya takımı Celtic'le bir karşılaşma yapılacak. 23 Mayıs’ta ise kulübün bulunduğu mahallede “St. Pauli Köyü” kurulacak. Kulübün faaliyet gösterdiği 17 branşta, herkesin katılımına açık bir spor şenliği düzenlenecek. Şampiyonluk kutlamaları, 29 Mayıs'ta kulüp taraftarı olan müzisyen ve grupların vereceği konserlerle son bulacak.

St. Pauli, gerek futbolcularının gerekse de taraftarlarının ırkçılığa, faşizme, ayrımcılığa ve toplumdan dışlananlara yönelik duyarlı tavır, tutum ve davranışlarıyla dünya spor tarihinde çok özel bir yere sahip.

Korsan bayrakları ve orak-çekiçli pankartlarla tribünlerde boy gösteren St. Pauli taraftarları, Almanya’da oldukça yaygın görülen ırkçılığa, ayrımcılığa karşı mücadeleyi hiçbir zaman elden bırakmadı. Taraftarlar, ayrıca sosyal sorumluluk çerçevesinde her hafta mülteci kamplarından insanları statlarına getiriyor ve eğlenceli bir gün geçirmelerini sağlıyor.

St. Pauli, 1992-93 sezonunda “Sağa Karşı Olun” sloganıyla ırkçılık karşıtı bir kampanya yürütmüş, kampanyaya Bundesliga’da yer alan bütün takımlar destek vermişti. Bu kampanya çerçevesinde Bundesliga'daki bütün futbolcular, "Benim dostum bir yabancı" yazılı tişörtler giyerek sahaya çıkmışlardı.

İstanbul -

Bağlantılı Haberler