18 Eylül 2010, Cumartesi

Yuhalayanlara hakaret ve soruşturma

Spordan Sorumlu Bakan Özak, Dünya Basketbol Şampiyonası'nda Başbakanı yuhalayanları hakarete varan sözlerle eleştirirken, İçişleri Bakanlığı da yuhalayanların belirlenmesi için soruşturma başlattı.

Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, Dünya Basketbol Şampiyonası madalya töreninde Tayyip Erdoğan ve Abdullah Gül'ün yuhalayanlara hakaretler savurdu. Yuhalayanların belirlenmesi için de İçişleri Bakanlığı'nın soruşturma açtığı bildirildi.

Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, 2011 Erzurum Kış Olimpiyatları Hazırlık Düzenleme Kurulu toplantısında, Dünya Basketbol Şampiyonası madalya törenlerinde yaşananlara dair konuştu. Özak, "Madalya töreninde devlet erkânı yuhalanıyor. Biz, bu şampiyonayı hükümetin büyük desteğiyle ülkemizde yaptık. Şu anda AK Parti'ye mensup biri ya da bakan olarak değil, Türk evladı olarak konuşmak istiyorum. Final maçından bir gün önce VIP tribününde insanlar 'hayır, hayır' diye bağırıyorlardı. Nasıl VIP insanlarsa... Final maçından sonra madalya töreni sırasında ise bir uğultu koptu. Seviyesiz ve terbiyesiz insanlar büyük ayıp işledi." diyerek, Abdullah Gül ve Tayyip Erdoğan'ı yuhalayanlara hakaretler savurdu. Hızını alamayan Özak "Daha ağır ifadeler de kullanabilirim."dedi.

Özak, "Bütün dünyanın izlediği bir organizasyonda bu yaşandı. Amerika takımı olsun, basketbolu yöneten insanlar olsun, 5 kıtadan gelen yaklaşık bin gazeteci olsun büyük şaşkınlık yaşadı. Sayın Cumhurbaşkanımız,

Meclis başkanımız büyük üzüntü yaşadı. Burası spor salonu. Siyasi mi, sınıfsal mı davrandılar? Bu ilkesiz, seviyesiz azınlık ne demek istedi? 'Siz bu ülkeye yönetemezsiniz, Çoban Ahmet'in oğlu ya da emekli Mehmet Bey'in oğlu bu ülkeyi yönetemez mi demek istediler ?" dedi. Mustafa Kemal'in sporcularla ilgili söylediği "Sporcunun zeki, çevik ve ahlaklısını severim" sözüne atıfta bulunan Özak, "Buna şöyle bir ek yapılması lazım. 'Salona gelen seyircilerin de ahlaklısını, edeplisini, seviyelisini, ilkelisini severim' diye. Bunun önüne geçeceğiz" dedi.

YUHALAYANLARIN İFADELERİ ALINACAK

İçişleri Bakanlığının da konuyla ilgili araştırma başlattığı öğrenildi. Emniyet mensupları, kamera sistemleriyle yuhalayanları tespit edip koltuk numarasından kim olduğunu öğrenecek, bu yolla öğrenemediklerini ise bilet satış yerlerindeki kredi kartı numaraları üzerinden kim olduklarını bularak haklarında soruşturma başlatıp ifadelerini alacak.

(EmekDunyasi.Net)

Bağlantılı Haberler