17 Ekim 2010, Pazar

Aslantepe'de ölen işçiler için yapılan 'İsimleri Yaşatılsın' kampanyası bitti

Tekyumruk taraftar grubu, Galatasaray Lisesi önünde Aslantepe Stadı inşaatı sırasında ölen işçilerin isimlerinin yaşatılması için bir aydır yürüttüğü "İsimleri Yaşatılsın" kampanyasını sonlandırdı.

FIRAT ESKİCİ firateskici1@hotmail.com

Galatasaray'ın Tekyumruk taraftar grubu, Galatasaray Lisesi önünde Aslantepe Stadı inşaatı sırasında ölen işçilerin isimlerinin yaşatılması için bir aydır yürüttüğü "İsimleri Yaşatılsın" kampanyasını sonlandırdı. Yapılan basın açıklamasından sonra toplanan imzalar Galatasaray Spor Kulübü binasında yetkililere teslim edildi. Etkinliğe Spor Emek-Sen'den eski milli futbolcu Metin Kurt da destek verdi.

Galatasaray Lisesi önünde yapılan basın açıklamasında Tekyumruk gurubu adına konuşan Volkan Yurt şunları söyledi: "Talebimizi bir kez daha, gür bir sesle tekrar ediyoruz: İsimleri Yaşatılsın! Aslantepe'nin asıl yaratıcıları, Aslantepe emekçileri uzun bir süredir varlarını yoklarını ortaya koyarak çalışıyorlar. Yarattıklarıyla gurur duymak için gün sayıyorlar. Fakat iki emekçi yarattıkları bu muhteşem yapıyla övünemeyecek. Gökhan Yavuz ve Raşit Ek, Aslantepe'yi hiçbir zaman göremeyecek. Çünkü onlar iş cinayetine kurban gittiler. Tıpkı isimsiz kalan yüzlerce kahraman gibi, güvenliksiz iş şartlarının, kazanç hırsıyla yaratılmış ölümcül iş sahalarının kurbanı oldular. Türkiye'de ne yazık ki iş cinayetleri alışık olduğumuz bir olgu.

Kampanyamız bugün son buluyor. Bugün binlerce imza bizim gibi düşünen insanlardan geldi. Bu imzaları vereceğiz. Galatasaray yöneticilerinden aldığımız "İsimlerinin yaşatılacağı" ve "Çocuklarının eğitim masraflarının üstlenilmesi" sözlerini tutmalarını istiyoruz. Huzurunuzda tekrar haykırıyoruz: İş cinayetine kurban giden her emekçi için, bir başka emekçi yok olmasın diye; Gökhan Yavuz ve Raşit Ek'in isimleri Aslantepe'de yaşatılsın!"

Volkan Yurt, Emek Dünyasına yaptığı açıklamada ise "Biz bu işin sonuna kadar takipçisi olacağız. Yöneticiler bize anıt sözü de verdi. Bizim önceliğimiz stadyumda isimlerinin yaşatılması ve ailelerine verilen yardım sözleri" dedi.

Basın açıklamasından sonra İstiklal Caddesi üzerinden Galatasaray Spor Kulübü binası önüne kadar "Aslantepe işçisi yalnız değildir", "Yaşatılsın, yaşatılsın, isimleri yaşatılsın, ölen işçi kardeşlerin isimleri yaşatılsın" sloganlarıyla yürüyen Galatasaray taraftarları, toplanan imzaları temsili olarak kulüp yetkililerine verdi.

EmekDunyasi.Net