10 Ocak 2013, Perşembe

Lefter Kütüphanesi açılıyor

Fenerbahçe'nin 13 Ocak 2012'de hayatını 86 yaşında kaybeden efsanevi futbolcusu Lefter Küçükandonyadis adına "Sol Açık" taraftar grubu olarak uzun bir süre üzerinde çalışılan "Lefter Kütüphanesi Projesi" tamamlanıyor.

Fenerbahçe'nin 13 Ocak 2012'de hayatını 86 yaşında kaybeden efsanevi futbolcusu Lefter Küçükandonyadis adına "Sol Açık" taraftar grubu olarak uzun bir süre üzerinde çalışılan "Lefter Kütüphanesi Projesi" tamamlanıyor.

KÜTÜPHANE AFYON'A KURULUYOR

"Sol Açık Taraftar Grubu" tarafından yapılan açıklamada, Lefter Kütüphanesi'nin, Lefter'in ölüm yıldönümü olan 13 Ocak'ta kapılarını açacağı duyuruldu. Lefter Kütüphenesi'nin  Afyon ili Şuhut ilçesi Mahmut Köyünde kurulacağının da hatırlatıldığı açıklamada, kütüphane için toplanan materyallerin 12 Ocak Cumartesi günü Kadıköy'de düzenlenecek etkinliğin ardından yola çıkarılacağı ifade edilirken, "Bu süreçte bizleri gerek kütüphane materyalleri, gerekse de manevi destekleriyle yalnız bırakmayan tüm dostlarımıza Sol Açık Taraftar Grubu olarak teşekkürlerimizi sunar ve bu etkinlikte sizleri de aramızda görmeyi çok isteriz." denildi.

SOL AÇIK TARAFTAR GRUBU HERKESİ KADIKÖY'E BEKLİYOR

Kadıköy Fenerbahçeliler derneğinde 12 Ocak Cumartesi Saat 19:00'da yapılacak olan etkinlikte Ercüneyt Özdemir'in de şarkılarıyla yer alacağı belirtildi.

Detaylı bilgi için; bilgi@solacik.org

Aynı zamanda etkinliğin de düzenleneceği Kadıköy Fenerbahçeliler Derneği şu adreste bulunuyor: Adres: Kuşdili Cad. No:3 Kat: 5 – 6 Kadıköy. Ayrıca etkinliğin ayrıntılarına ulaşmak için facebook etkinlik sayfasına bu linkten ulaşabilirsiniz:

www.facebook.com/events/255051981290733/

LEFTER KİMDİR?

Ordinaryüs lakabıyla da tanınan Fenerbahçe'nin efsanevi Rum asıllı santrforu ve teknik direktör Lefter Küçükandonyadis 22 Aralık 1925'ta İstanbul Büyükada'da doğmuştur. Santrafor mevkinde forma giymiş Rum asılı Türk futbolcu ve teknik direktör. Doğum adı Rumcada özgür anlamına gelen Elefterios (Yunanca: Ελευθέριος) olan futbolcu, kısaca Lefter olarak anılmaktaydı.

Türk futbolunun en popüler futbolcularından biri olarak yıllarca alkışlanan Lefter, Fenerbahçe marşında da adı geçen sembol oyunculardandır. Fenerbahçe ile İstanbul Profesyonel Ligi'nde 2, Türkiye Şampiyonası'nda 3 kere şampiyonluk yaşadı. 13 Ocak 2012 tarihinde, tedavi gördüğü Amerikan Hastanesi'nde 86 yaşında ağır zatürreye bağlı kalp yetmezliğinden vefat etmiştir.

LEFTER'İN REKORLARI

*Türkiye Futbol Federasyonu'nun "50. Maç Altın Şeref Madalyası"nı alan ilk futbolcu.

*Türk Milli Takım formasıyla en çok gol atan 3. futbolcu.(21 Gol)

*Süper Lig'de penaltı atan ilk futbolcu.

*Kulübü tarafından bonservis ücreti alınmak suretiyle yurtdışına transferi yapılan ilk Türk futbolcu.

*Adına Jübile düzenlenen ilk futbolcu. (Kaynak Wikipedia)

EmekDünyası.Net