18 Eylül 2010, Cumartesi

Şampiyonun primi 25 bin, ikincinin primi 1,5 milyon dolar

Basketbol milli takımına verilen “dev” prime tepkiler artıyor. Avukat Sedat Vural primlere ilişkin dava açtı. Şampiyon atlet Nevin Yanıt primlerini alamadığını açıklarken, Sırbistan Basketbol Takımı oyuncusu Nenad Krstic “Keşke Türk doğsaydım” dedi.

Dünya Basketbol Şampiyonası’nda ikinci olan Türkiye Basketbol Takımı'na verilen 1,5 milyon dolarlık prim tartışmalara neden olurken, Dünya Şampiyonu ABD’nin oyuncularına vereceği prim 25’er bin dolar olarak açıklandı.

B takımıyla geldiği Türkiye’de, finalde Türkiye’yi yenerek yenilgisiz Dünya Şampiyonu olan ABD, oynadıkları takımlarda her biri milyonlarca dolarlık kontratlara sahip olan oyuncularına birincilik için 25’er bin dolar ödül verdi.

2010 Dünya Basketbol Şampiyonası’nda ikinci olan Türkiye ise oyunculara ve teknik kadroya kişi başı 1,5 milyon dolar prim verecek. Basketbolculara ödeneceği açıklanan kişi başı 1,5 milyon TL prim galibiyet coşkusunun arka planında kalarak muhtemel tepkilerden uzaklaşmıştı.

SANKİ CEBİNDEN ÖDÜYOR

Sırbistan-Türkiye maçı sonunda, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül’ü arayan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kişi başı 1 milyon TL olarak açıklanan galibiyet primini 1,5 milyon TL’ye çıkarttığını söylemiş, final maçında ABD’yi yenmeleri durumunda ise daha büyük bir sürprizi olduğunu belirtmişti. Kulüp takımlarında görmeye alıştığımız, kulüp başkanının aynı zamanda kulübün patronu olma durumu, ülkemizde milli takımlar düzeyinde de aynı biçimiyle devam ediyor. Erdoğan’ın patron edasıyla verdiği prim vaatleri, devletin hazinesinden değil de kendi cebinden prim veriyormuş izlenimi uyandırıyor.

‘EVLİ OLANLAR ALTINLARINI HANIMLARINA VERSİN’

Turnuvayı ikinci olarak tamamlayan basketbol takımının Başbakanlığı ziyareti sırasında da benzer tavırlarına devam eden Erdoğan, takım kaptanı Hidayet Türkoğlu’nun primleri hatırlatan sözlerine karşılık olarak, “28 milyon lirayı federasyona verdik. Bu paralar size dağıtılacak. Ayrıca her basketbolcuya 500’er altın vereceğiz, Artık evli olanlar hanımlarına verir altınlarını” demişti.

HİDAYET YILDA 10,6 MİLYON DOLAR KAZANIYOR

Kişi başı 1,5 milyon prim ve 500 altın alacak olan Türkiye Milli takımında ki basketbolcuların, oynadıkları kulüp takımlarında da oldukça yüksek ücretler alıyor. Örneğin, Slovenya galibiyeti sonrası, canlı yayında takım halinde sevinen basketbolcular adına mikrofonu eline alarak “Bu takım maddi, manevi her türlü desteği hak ediyor” diyen ve Başbakanlıkta ki ziyarette de ısrarla primleri hatırlatan Hidayet Türkoğlu’nun, geçtiğimiz yıl transfer olduğu Toronto Raptors takımıyla 5 yıl için 53 milyon dolarlık sözleşmesi bulunuyor.

Basketbolcular için kulüp takımlarındaki sözleşmeleri dışında da ‘sponsor gelirleri’ adı altında yüksek gelir kaynakları oluşmuş durumda. Dünya Şampiyonası öncesinde başlayan ve şampiyona sonrası da devam edeceği benzeyen reklam furyasında hemen hemen tüm basketbolcular bir reklam filminde başrolü kapmış gözüküyor. Reklam filmlerinden ne kadar ücret aldıkları bilinmemekle birlikte ‘hayrına’ oynamadıkları da kesin.

DİĞER SPORCULAR ÜVEY EVLAT MI?

Şampiyonadaki başarının yarattığı atmosferde fazla tepki çekmeyen primlere tepkiler gelmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde Ankara Barosu avukatlarından Sedat Vural tarafından ödenen primlerin anayasanın ''eşitlik'' başta olmak üzere temel ilkelerine aykırılık yanında, toplumsal vicdanda da ciddi sorgulama ve tartışmalara neden olduğu savunularak dava açıldı.

1,5 ay önce Barcelona’daki Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda 100 metre engelli yarışında birinci olarak tarihi bir başarıya imza atan Nevin Yanıt da basketbolculara ödenen primlere tepki gösterdi. 1,5 aydan beri devletten alacağı ödülü alamadığını söyleyerek, “Ben ödülümü hala almış değilim. Basketbolcu arkadaşlarımız çok büyük bir başarı elde ettiler ama bizim başarımız da unutulmamalı. Ben Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdim. Doping testine de girdim. Olumlu sonuçlandı. Biz sadece hakkımızı aramak istiyoruz. Maddi anlamda bizimde ihtiyaçlarımız oluyor. Sonuçta bize ne kadar ilgi gösterirlerse biz de diğer turnuvalara o şekilde hazırlanırız. Tabii ki bir gönül kırgınlığı oluyor” dedi.

“KEŞKE TÜRK OLARAK DÜNYAYA GELSEYDİM”

Dünya Şampiyonası’nda Sırbistan Basketbol Takımı'nda oynayan NBA oyuncusu Nenad Krstic’te Türkiye’li basketbolculara verilen prim tartışmasına dâhil oldu. Sports Illustrated’dan Jack McCallum’a açıklamada bulunan Krstic, “Ah, ah… Keşke Türk olarak dünyaya gelseydim” dedi.(EmekDunyasi.Net)