11 Mart 2013, Pazartesi

Bursaspor taraftarlarının saldırısı protesto edildi

İstanbul Kadın Platformu üyesi kadınlar, Bursaspor taraftarlarının kadınlara yönelik saldırısını düzenledikleri yürüyüşle protesto etti.

İstanbul 8 Mart Kadın Platformu, dün yapılan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü mitinginin ardından Bursaspor taraftarlarının Kürt kadınlara yönelik ırkçı saldırısını, akşam saatlerinde Kadıköy'de yaptığı yürüyüşle protesto etti.

Altıyol'da bir araya gelen kadınlar, "Sokakları terk etmeyeceğiz. Faşizme teslim olmayacağız! Kadınlar hesap soruyor" yazılı pankartıyla Kadıköy İskelesine yürüdü.

Yürüyüşün ardından platform adına açıklamayı okuyan Havali Mengi, "Kadınların dayanışma, birlik ve mücadele günü olan 8 Mart için Pazar günü bir araya gelen kadınlar İstanbul'a baharı getirdiler" dedi. "Biz kadınlar erkek egemen düzenin temsilcilerini, onun savunucularını korkuttuğumuzu biliyoruz" diyen Mengi, erkek egemen düzenin temsilcilerinin kadınların mücadelesinden rahatsız oldukları için saldırılarını arttırdığını söyledi.

Antakya, Muğla, Denizli ve son olarak İstanbul'da yaşanan saldırıları hatırlatan Mengi, dünkü miting sonrası yaşanan ırkçı saldırıların tesadüf olmadığına dikkat çekti.

Mengi, ırkçı saldırılara müdahale etmeyerek izleyen polisin, BDP PM üyesi Serhat Bingöl'ün kardeşi Mücahit Bingöl'ü linç etmek üzere harekete geçtiğini ve Bingöl'e şuuru kapanana kadar işkence ettiğini kaydetti. Mengi, "Emniyet güçlerinin, demokratik taleplerle sokağa çıkan emekçilere karşı kullanmaktan çekinmediği 'orantısız gücü' kadın arkadaşlarımıza saldıran gözü dönmüş faşistler önünde saygı duruşuna geçmiş, gözlemci olmaktan öteye gidememiştir" diye konuştu. Saldırılardan sadece faşist Bursasporlu taraftarların sorumlu olmadığını, yaşananlara göz yuman polisin de sorumlu olduğunu söyleyen Mengi, "Biz kadınlar bu sistematik saldırılardan korkmuyoruz" dedi.

 

EmekDunyasi.Net/ETHA

 

Bağlantılı Haberler